REKLAMA

Wyniki Big Tech za I kw. przebiły oczekiwania. Perspektywy korzystne [Analiza]

2021-05-03 17:26
publikacja
2021-05-03 17:26
Wyniki Big Tech za I kw. przebiły oczekiwania. Perspektywy korzystne [Analiza]
Wyniki Big Tech za I kw. przebiły oczekiwania. Perspektywy korzystne [Analiza]
fot. Pixels Hunter / / Shutterstock

Każda z największych pod względem wartości rynkowej amerykańskich spółek technologicznych - Apple (2,2 bln dol. kapitalizacji), Microsoft (1,9 bln dol.), Amazon (1,7 bln dol.), Alphabet (1,7 bln dol.), Facebook (0,9 bln dol.) - osiągnęła w I kwartale 2021 roku przychody wyższe od oczekiwań analityków i niemal wszystkie zwiększyły zyski. Ich modele biznesowe okazały się odporne na koronakryzys. Według analityków teraz czas na żniwa związane z gospodarczym odbiciem.

„Spodziewaliśmy się, że zyski w sektorze technologii będą mocne. Spółki bezproblemowo pokonały wysoko zawieszoną poprzeczkę, co jest niezwykle imponujące. Jest to również kolejny znak, jak szybko ta gospodarka wraca do normy” - powiedział Ryan Detrick, główny strateg rynkowy w LPL Financial.

Przychody Big Tech w I kwartale 2021 roku przekroczyły oczekiwania średnio o 7,8 proc., a zysk na akcję był wyższy od prognoz średnio o 44 proc. Przychody w przypadku każdej z pięciu spółek były lepsze niż przed rokiem. Zyski były wyższe rok do roku w przypadku wszystkich firm, oprócz Apple'a.

Jeśli na początku roku inwestorzy zwątpili czy sektor technologiczny, w tym także jego czołowi przedstawiciele, jest w stanie utrzymać wysokie tempo rozwoju, to w ostatnich dniach tę wiarę odzyskali. Z pięciu największych pod względem kapitalizacji spółek, trzy (Alphabet, Facebook i Microsoft) zanotowały w ostatnim tygodniu najwyższe zamknięcia sesji w historii, a Amazon znalazł się na najwyższym poziomie w historii w trakcie sesji. Jedynie Apple notowany jest nieznacznie poniżej maksimum z ostatniej dekady stycznia. Dzięki Big Tech indeks Nasdaq Composite, który po rekordzie z połowy lutego zanotował ponad 10-proc., spadkową korektę, znów jest na szczytach.

AMAZON I ALPHABET ZASKOCZYŁY ZYSKAMI

Amazon i Alphabet (spółka-matka Google) to dwie firmy, które w największym stopniu przekroczyły oczekiwania analityków pod względem zysków. Zysk na akcję Alphabet wyniósł w pierwszym kwartale 26,29 USD, wobec prognoz analityków na poziomie 15,82 USD na akcję. W przypadku Amazona zysk na akcję wyniósł 15,79 USD, a rynek spodziewał się, że wyniesie 9,54 USD. Każda z firm przebił oczekiwania o 65-66 proc.

Także pod względem przychodów Amazon zaskoczył rynek - w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku wzrosły one o 44 proc. rdr, do 108,52 mld USD, wobec oczekiwań na poziomie 104,47 mld USD.

Spółka szacuje, że w bieżącym kwartale przychody wyniosą 110-116 mld USD, podczas gdy analitycy na Wall Street liczyli na prognozę na poziomie 109 mld USD.

Analityk w Wedbush Securities Michael Pachter powiedział, że wzrost liczby subskrypcji Amazon Prime, akceptacja internetowych dostaw artykułów spożywczych przez konsumentów w obliczu COVID-19 i poprawiająca się sytuacja w gospodarce, działają na korzyść Amazona.

„Przyzwyczajenia klientów. Dobrej jakości towary w sklepie spożywczym. Bezpośrednie transfery pieniężne z pakietu stymulacyjnego dla klientów. To wszystko sprawia, że firma będzie się rozwijać” - powiedział Pachter.

Kurs akcji największego globalnego sklepu online wzrósł w tym roku o 6,5 proc. W trakcie piątkowej sesji notowania akcji sięgnęły 3.554 dol., choć na zamknięciu były o niemal 100 dol. tańsze.

Również w przypadku Alphabet przychody na poziomie 55,31 mld USD (+34 proc. rdr), były były wyższe od prognozowanych przed rynek 51,70 mld USD.

Przychody z reklam na YouTube wzrosły o 50 proc., do 6,01 mld USD wobec konsensusu 5,7 mld USD. Google Cloud miał 4,05 mld USD przychodów wobec konsensusu 4,07 mld USD.

Alphabet jest liderem pod względem tempa wzrostu kursu akcji wśród Big Tech - od początku notowania poszły w górę 34 proc., a ciągu 12 miesięcy zyskały ok. 81 proc.

Analitycy Barclays, Morgan Stanley, Jefferies, Evercore ISI i BMO Capital Markets podnieśli ceny docelowe dla akcji Alphabet.

„Alphabet to opowieść o ogromnym wzroście, o czystym wzroście. Jednak kiedy każdy analityk jest pozytywnie nastawiony do akcji, pozwól, aby ich ceny spadły, a następnie je kup” – powiedział Jim Cramer, prowadzący program „Mad Money” w CNBC.

„W miarę jak gospodarki wychodzą z pandemii, oferta Alphabet prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna, gdy więcej firm przejdzie do modeli biznesowych skierowanych bezpośrednio do konsumentów lub hybrydowych, wykorzystując reklamy Alphabet i usługi w chmurze” – ocenił Tom Johnson, dyrektor w WPP Mindshare.

FACEBOOK MA POTENCJAŁ, APPLE ZWIĘKSZA DYWIDENDĘ

W niewiele mniejszej skali zaskoczył zyskami w I kwartale Facebook. Zysk na akcję wyniósł w tym okresie 3,30 USD, wobec prognoz analityków na poziomie 2,37 USD na akcję. Spółka poinformowała również o wzroście przychodów o 48 proc. rdr, do 26,17 mld USD. Rynek szacował je na 23,67 mld USD. Liczba dziennych aktywnych użytkowników (DAUs) portalu wyniosła po trzech miesiącach 2021 roku 1,88 mld, a rynek spodziewał się, że będzie 1,89 mld.

W ciągu ostatniego roku akcje spółki wzrosły o ok. 69 proc., od ostatniej sesji grudnia poszły w górę o 19 proc. Analitycy Bank of America uważają, że notowania w dalszym ciągu mogą iść w górę. Bank wydał rekomendację „kupuj” dla akcji Facebooka z ceną docelową 358 USD. Na zamknięcie piątkowej sesji akcje kosztowały 325 dol. Analitycy mają jednak pewne wątpliwości, odnośnie wpływu otwarcia gospodarki na działalność Facebooka.

„W perspektywie średnioterminowej funkcjonalności związane z zakupami pozostają w centrum uwagi, ponieważ zdolność FB do poprawy konwersji reklam i zarabiania na bezpłatnych postach dzięki możliwościom zakupów, może pomóc zrównoważyć trudniejsze czasy dla portalu po otwarciu gospodarki” – ocenili w raporcie.

Apple w pierwszym kwartale 2021 roku zwiększył swoje przychody o 54 proc., do 89,58 mld USD (rynek spodziewał się 77,36 mld USD). Zysk na akcję wyniósł 1,40 USD wobec konsensusu na poziomie 0,99 USD.

Przychody ze sprzedaży iPhone wyniosły 47,94 mld USD i były wyższe rok do roku o 65,5 proc. Analitycy spodziewali się, że przychody z tego segmentu sięgną 41,43 mld USD.

Haris Anwar, starszy analityk w Investing.com powiedział, że iPhone był największym motorem wzrostu, co sugeruje, że konsumenci przechodzą na 5G.

„Transfery pieniężne i udane wprowadzanie szczepionek z pewnością pomagają zwiększyć popyt konsumentów na gadżety technologiczne we wszystkich dziedzinach. Ta sytuacja potrwa co najmniej przez kolejny rok, zapewniając solidną podstawę dla przyspieszenia rozwoju Apple’a” – powiedział Anwar.

„Spodziewamy się, że w ciągu następnych kilku lat firma będzie oferować subskrypcje sprzętu w ramach pakietu 360°, a ostatecznie zajmie się ogromnymi możliwościami związanymi z Apple Car” - powiedział analityk Loup Ventures, Gene Munster.

Apple nie podał oficjalnej prognozy na obecny kwartał. Koncern zrezygnował z publikacji prognoz przychodów na początku pandemii z powodu dużej niepewności. Ale jednocześnie poinformował inwestorów, że zwiększy dywidendę o 7 proc., do 0,22 USD na akcję i zapowiedział wydanie rekordowych 90 mld USD na skup akcji własnych. W 2020 roku na ten cel firma przeznaczyła 50 mld USD, a w 2019 roku 75 mld USD.

Na razie te informacje nie zrobiły na inwestorach wrażenia - akcje największej pod względem kapitalizacji firmy giełdowej notowane są na podobnym poziomie co na zakończenie 2020 roku. W piątek zakończyły sesję na poziomie 131,46 dol., wobec rekordowych 143,16 dol. z 26 stycznia.

Skorygowany zysk na akcję Microsoftu wyniósł w I kw. (trzecim kwartale roku fiskalnego 2020/21) 1,95 USD, a rynek oczekiwał, że wyniesie on 1,78 USD na akcję. Przychody koncernu wyniosły 41,71 mld USD, a konsensus zakładał, że sięgną 41,03 mld USD. Analitycy oczekują 42,98 mld USD przychodów w II kwartale, co dałoby wzrost w ujęciu rocznym o 13 proc. Kurs akcji wspiął się do rekordowego poziomu 261,97 dol. przed publikacją raportu. Ostatnie trzy sesja kwietnia przyniosły spadek notowań łącznie o 3,7 proc.

„Zarówno wobec Apple, jak i Microsoft były wysokie oczekiwania. Chociaż obie firmy przekroczyły konsensusy, to pozytywne zaskoczenia zostały wcześniej uwzględnione w wycenach, dlatego możemy mieć teraz do czynienia z realizacją zysków przez inwestorów” - powiedział Thomas Hayes, prezes Great Hill Capital.

ANALITYCY PROGNOZUJĄ DALSZE WZROSTY

Powołując się na lepsze od oczekiwań zyski, główny strateg akcji w USA i szef badań ilościowych w Credit Suisse Securities Jonathan Golub, podniósł swoją prognozę poziomu docelowego dla indeksu S&P 500 na koniec 2021 r. do 4.600 pkt. z 4.300 pkt.

„Branża IT wykazuje zdolność do tworzenia równie dobrego, jeśli nie wyższego wzrostu sprzedaży w porównaniu ze spółkami cyklicznymi. To właśnie wydaje mi się niesamowite” - powiedział David Bianco, dyrektor ds. inwestycji w DWS na Amerykę.

Według danych Factset Research w I kw. zyski spółek z indeksu S&P 500, które opublikowały już raporty, wzrosły o 33,8 proc. rdr. Jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, będzie to najwyższy wzrost kwartalnych zysków od III kw. 2010 r. (+34 proc.). Przy nieco ponad połowie spółek S&P 500, które opublikowały raporty za I kw., około 87 proc. przekroczyło oczekiwania rynku dotyczące zysku na akcję.

„Wyniki spółek IT naprawdę nie są jeszcze w pełni wycenione, a to dlatego, że prognozy na drugą połowę roku zaczynają rosnąć, w odpowiedzi na lepsze niż oczekiwano zyski i przychody. To wskazuje, że wciąż jest wiele miejsca dla wzrostu w Big Tech”- powiedział Eric Freedman, dyrektor ds. inwestycji w US Bank Wealth Management. (PAP Biznes)

kkr/ tj/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

39149240_prn-big_sur_2.webpwebp
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki