REKLAMA

Wskaźnik WIRD od 1 stycznia 2023 r.? Wiceminister: Zakładam, że się uda

2022-09-08 08:14
publikacja
2022-09-08 08:14

Gdyby dziś obowiązywał indeks WIRD jako alternatywa dla WIBOR, to przy kredycie o wysokości 300 tys. zł na 25 lat rata każdego miesiąca byłaby 250 zł mniejsza. Zakładam, że uda się, aby nowy wskaźnik obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń.

Wskaźnik WIRD od 1 stycznia 2023 r.? Wiceminister: Zakładam, że się uda
Wskaźnik WIRD od 1 stycznia 2023 r.? Wiceminister: Zakładam, że się uda
fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / / FotoNews

Soboń był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, czy zapowiadana przez premiera Mateusza Morawieckiego zamiana wskaźnika WIBOR na inny będzie miała miejsca od stycznia przyszłego roku.

"Dzisiaj instytucje zajmujące się stabilnością, nadzorem nad finansami, także banki, pracują nad rozwiązaniem, które będzie optymalne. Wszystko wskazuje na to, że byłby to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego" - powiedział Soboń.

Dodał, że w praktyce oznacza to wskaźnik "dużo bardziej odporny na wahania stóp procentowych". "Gdyby on dzisiaj obowiązywał, a zakładam, że uda się, aby obowiązywał od 1 stycznia, to przy założeniu 25 lat i kredycie o wysokości 300 tys. zł, każdego miesiąca nasza rata byłaby w stosunku do WIBOR-u 250 zł mniejsza" - stwierdził.

Dopytywany czy udzielone już kredyty byłyby w takim razie na nowo przeliczane, powiedział, że "na pewno dotyczy to kredytów nowych". "Czy jest to rozwiązanie, które mogłoby objąć kredyty, które już obowiązują - to będzie ostatecznie w rozwiązaniach, które są opracowywane. Nie chcę tego przesądzać" - powiedział.

Prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR przewiduje ustawa z 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która przewiduje też tzw. wakacje kredytowe dla osób spłacających kredyt na mieszkanie. Zgodnie z nią, zamiennik WIBOR i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

2 września Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), powołanej w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych wybrał indeks WIRD jako alternatywę dla WIBOR wskaźnika referencyjnego stopy procentowej.Jak zaznaczyła KNF,, kolejnym krokiem KS NGR będzie przyjęcie Mapy Drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR wskaźnikiem WIRD.

WIRD to Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - indeks transakcyjny opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ je/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
System mamonowy krzywdy sobie nim raczej nie uczyni.
pisflacja
Państwem może rządzić sprzątaczka, kucharka oraz minister po KUL.
transcendenz
Zrobili to samo co PO z frankami - narozdawali kredytów i teraz mają :)
mararok
"Dodał, że w praktyce oznacza to wskaźnik "dużo bardziej odporny na wahania stóp procentowych". "Gdyby on dzisiaj obowiązywał, a zakładam, że uda się, aby obowiązywał od 1 stycznia, to przy założeniu 25 lat i kredycie o wysokości 300 tys. zł, każdego miesiąca nasza rata byłaby w stosunku do WIBOR-u 250 zł mniejsza" "Dodał, że w praktyce oznacza to wskaźnik "dużo bardziej odporny na wahania stóp procentowych". "Gdyby on dzisiaj obowiązywał, a zakładam, że uda się, aby obowiązywał od 1 stycznia, to przy założeniu 25 lat i kredycie o wysokości 300 tys. zł, każdego miesiąca nasza rata byłaby w stosunku do WIBOR-u 250 zł mniejsza" - stwierdził."

hmm tylko o 250 mniejsza, i bardziej odporna na wahania stóp czyli jak stopa spadnie o 5% to nowy wskaźnik też będzie bardziej odporny na to wahanie niż WIBOR ?
zoomek
no właśnie o to chodzi
będą golić
karden
Tak rozwalicie rynek swapów w Polsce i zagranice będzie miał Was jeszcze głebiej. Jedyne co Wam się udaje to wsadzanie ludzie na stołki w ramach programy Rodzina PiS na swoim.
Co Wam sie udało? Nowy Ład? Miliardy z KPO? Promocja Polski? Auto elektryczne? CPK? Zakup respiratorów?
Zapomniałem że jedyny cel tych programów to
Tak rozwalicie rynek swapów w Polsce i zagranice będzie miał Was jeszcze głebiej. Jedyne co Wam się udaje to wsadzanie ludzie na stołki w ramach programy Rodzina PiS na swoim.
Co Wam sie udało? Nowy Ład? Miliardy z KPO? Promocja Polski? Auto elektryczne? CPK? Zakup respiratorów?
Zapomniałem że jedyny cel tych programów to Pieniądze i Swojacy. Miliardy wyrzucone na programy które się nie udały albo jak Mierzeja - które nikomu do niczego nie służą.

Gdybyście NIC nie robili - odnieślibyście największy sukces.

Kolory flagi PiS. - niebieskie, białe i czerwone przypominają skąd pochodzicie.
peluquero
dokładnie, jeśli ktoś ma za niski cholesterol zmieniamy normę, jeśli zwiększa się ilość uderzeń serca na minutę, wydłużmy minutę, zróbmy z tego gołotę, i to samo tu, trzeba zmienić współczynnik, tak jak przodownicy myśli technicznej na studiach pod wynik, nie wychodzi końcowy wynik, to gdzieś tam trzeba zmienić współczynnik, tak dokładnie, jeśli ktoś ma za niski cholesterol zmieniamy normę, jeśli zwiększa się ilość uderzeń serca na minutę, wydłużmy minutę, zróbmy z tego gołotę, i to samo tu, trzeba zmienić współczynnik, tak jak przodownicy myśli technicznej na studiach pod wynik, nie wychodzi końcowy wynik, to gdzieś tam trzeba zmienić współczynnik, tak żeby się zgadzało - brawa

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki