REKLAMA

Właściciel Patagonii oddał firmę fundacji charytatywnej

2022-09-16 09:15
publikacja
2022-09-16 09:15

Pieniądze to nie wszystko. Dla przyszłości ważniejszy jest klimat. Dlatego też właściciel Patagonii oddał swoją firmę fundacji charytatywnej. "Ziemia jest teraz naszym jedynym udziałowcem" - napisał w oświadczeniu Yvon Chouinard.

Właściciel Patagonii oddał firmę fundacji charytatywnej
Właściciel Patagonii oddał firmę fundacji charytatywnej
fot. Courtesy Patagonia / / FORUM

"Nigdy nie chciałem być biznesmenem. Zaczynałem jako rzemieślnik, robiąc sprzęt wspinaczkowy dla moich przyjaciół i dla siebie, a potem zająłem się odzieżą. Gdy zaczęliśmy być świadkami rozmiarów globalnego ocieplenia i ekologicznej destrukcji oraz naszego własnego wkładu w to, Patagonia zobowiązała się do wykorzystania naszej firmy do zmiany sposobu prowadzenia biznesu. Gdybyśmy mogli postąpić właściwie, jednocześnie zarabiając wystarczająco dużo na opłacenie rachunków, moglibyśmy wpłynąć na klientów i inne firmy, a może po drodze zmienić system" - napisał w oświadczeniu Yvon Chouinard.

"Chociaż robimy co w naszej mocy, aby zaradzić kryzysowi ekologicznemu, to nie wystarczy. Musimy znaleźć sposób na zainwestowanie większej ilości pieniędzy w walkę z kryzysem przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych wartości firmy" - dodał.

Nie było dostępnych dobrych opcji. Więc stworzyliśmy własne

Jak przyznaje Chouinard, już od dawna chciał zwiększyć zaangażowanie Patagonii w ochronę środowiska - "prawdę mówiąc, nie było dostępnych dobrych opcji. Więc stworzyliśmy własne".

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Rozważana była sprzedaż Patagonii i przekazanie uzyskanych środków na rzecz ochrony klimatu, jednak miliarder obawiał się, że nowy właściciel nie utrzyma dotychczasowych wartości firmy. Wejście spółki na rynek giełdowy również nie było dobrym pomysłem, ponieważ jak to ujął: "Cóż to byłaby za katastrofa. Nawet spółki akcyjne o dobrych intencjach znajdują się pod zbyt dużą presją, aby osiągnąć krótkoterminowe zyski kosztem długoterminowej żywotności i odpowiedzialności [...] Zamiast czerpania korzyści z natury i zamieniania ich w bogactwo dla inwestorów, użyjemy zysku, jaki generuje Patagonia, aby chronić źródło wszelkiego zysku".

Dlatego też wymyślono obecne rozwiązanie. Chouinard przekazał firmę organizacji charytatywnej, by zyski wspierały działania związane ze zmianą klimatu i ochroną zasobów przyrodniczych Ziemi oraz na ochronę bioróżnorodności. W swoim liście mechanizm ten opisał następująco:

100% akcji firmy z prawem głosu (ok. 2 proc. wszystkich akcji - przyp. red.) przechodzi do Patagonia Purpose Trust, utworzonego w celu ochrony wartości firmy; a 100% akcji bez prawa głosu (ok. 98 proc. wszystkich akcji - przyp. red.) zostało przekazane do Holdfast Collective, organizacji non-profit, której celem jest walka z kryzysem środowiskowym i obrona przyrody. Finansowanie będzie pochodzić z Patagonii: Każdego roku pieniądze, które zarobimy po reinwestowaniu w biznes, będą rozdzielane jako dywidenda na pomoc w walce z kryzysem.

"Przeniesienie własności firmy do specjalnej organizacji powierniczej i non-profit miało na celu zapewnienie, że Patagonia pozostanie wierna swoim korzeniom i że wszystkie jej zyski są przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu i ochronę środowiska" - dodał.

Yvon Chouinard - bojownik ochrony klimatu

Firma produkująca odzież outdoorową została założona w 1973 r. Chouinard wcześniej wiele się wspinał w górach. Majątek Yvona Chouinarda w 2022 r. był szacowany na 1,2 mld dolarów. Patagonia według niektórych szacunków może być warta nawet 3 mld dolarów. Tegoroczne przychody szacowane są na 1,5 mld dolarów, a zyski zaś na około 100 mln dolarów rocznie. Zarówno on jak i Patagonia od dawna były zaangażowane w działania na rzecz ochrony klimatu.

Patagonia od 1985 r. przeznacza 1 proc. swojej całkowitej sprzedaży na rzecz organizacji ekologicznych. Pomimo zmiany struktury właścicielskiej, ma się to nie zmienić.

W 2015 roku firma uruchomiła Common Threads Partnership, internetową platformę w stylu aukcji, która ułatwiała bezpośrednią sprzedaż używanej odzieży Patagonia. Rok później Patagonia zobowiązała się do przekazania 100 proc. dochodów ze sprzedaży z Czarnego Piątku na rzecz organizacji ekologicznych - przekazana suma wyniosła 10 mln dolarów.

W kwietniu 2017 Patagonia ogłosiła start programu „Worn Wear”. Na stronie internetowej sprzedawane są używane produkty Patagonii, które przeszły wcześniej naprawę i zostały wyczyszczone. Klienci, którzy zdecydują się oddać swoje stare produkty, mogą liczyć na rabat przy kolejnym zakupie. W trzy lata działalności strony, do kwietnia 2020 r. Worn Wear sprzedało ponad 120 000 artykułów.

W czerwcu 2018 r. firma ogłosiła zaś, że ​​przekaże 10 mln dolarów „grupom zaangażowanym w ochronę powietrza, ziemi i wody oraz znalezienie rozwiązań kryzysu klimatycznego”. Pieniądze te zostały "zaoszczędzone" na ulgach podatkowych wprowadzonych przez prezydenta Trumpa w 2017 r.

JM

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
sterl
A jaką ma pewność co zrobi z tą firmą ta organizacja ? a w sumie to reklama używanych ciuchów?
innowierca
Rozne sa przypadki "ratowania planety". Bill Gates wykupuje masowe ilosci ziemi. EU realizuje wymog WEF ( prywatnej organizacji) zalozonej przez Schwaba i przez 10 lat zamierza zlikwidowac o 1/3 ilosc prywatnych farm na terenie EU i odebrac okolo 30% produkcji zywnosci z rak prywatnych producentow, zeby po 2030 roku, okolo Rozne sa przypadki "ratowania planety". Bill Gates wykupuje masowe ilosci ziemi. EU realizuje wymog WEF ( prywatnej organizacji) zalozonej przez Schwaba i przez 10 lat zamierza zlikwidowac o 1/3 ilosc prywatnych farm na terenie EU i odebrac okolo 30% produkcji zywnosci z rak prywatnych producentow, zeby po 2030 roku, okolo 30% zywnosci w sklepach, to bylo mieso chodowane laboratoryjnie w fabrykach Gatesa plus robaki i chrzaszcze. Oczywiscie oprocz Gatesa zainwestowali i posiadaja te fabryki inni miliarderzy z klubu WEF, koledzy Billa. Czyzby chcieli byc jeszcze bogatsi? :) i nawet przejac pelna kontrole nad produkcja zywnosci.
innowierca
a co do pana z artykulu, to bedac w podeszlym wieku i rzeczywiscie majac milard dolcow, milo krokiem jest przekazac majatek na cele charytatywne i zostawic sobie kilka baniek i odpoczac. Natomiast "katastrofa klimatyczna" na ziemi liczacej 4.5 miliarda lat, nie wydarza sie w 4 lata. W 4 lata klimat nie zmienia sie wlasciwie a co do pana z artykulu, to bedac w podeszlym wieku i rzeczywiscie majac milard dolcow, milo krokiem jest przekazac majatek na cele charytatywne i zostawic sobie kilka baniek i odpoczac. Natomiast "katastrofa klimatyczna" na ziemi liczacej 4.5 miliarda lat, nie wydarza sie w 4 lata. W 4 lata klimat nie zmienia sie wlasciwie wcale, ale za to jak w wiemy, w 4 lata mozna doprowadzic polityka swiat do kryzysu i sprowadzic biede na miliony ludzi. To na pewno. Pandemie, respiratory, oplaty klimatyczne, lady ideologiczne i mamy katastrofe biedy, drozyzny, pozbawiania ludzi oszczednosci. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Taki klimat w 4 lata.
jsunday
Nie oddał tylko przetransferował udziały.....Dramat, portal rzekomo finansowy nie rozumie jak działają struktury firm w USA.

The Chouinard family will guide the Patagonia Purpose Trust, electing and overseeing its leadership. Family members will continue to sit on Patagonia’s board, along with Kris Tompkins, Dan Emmett, Ayana
Nie oddał tylko przetransferował udziały.....Dramat, portal rzekomo finansowy nie rozumie jak działają struktury firm w USA.

The Chouinard family will guide the Patagonia Purpose Trust, electing and overseeing its leadership. Family members will continue to sit on Patagonia’s board, along with Kris Tompkins, Dan Emmett, Ayana Elizabeth Johnson, Charles Conn (chair of the board), and Ryan Gellert, its CEO. The family will also guide the philanthropic work performed by the Holdfast Collective.

https://www.the-spin-off.com/news/stories/The-Brands-Patagonias-owner-yields-the-company-to-non-profit-company-Holdfast-Collective-16667

niederfurzdorf
Lubię takie historie Ale..biznez, zysk bierze się tu ze sprzedaży, tu odzieży. Nawet jak się promuje używanie odzieży używanej to dalej zysk pochodzi głównie ze sprzedaży nowej odzieży a tu ciekawostka. Jak podaje greenpeace, przeciętny Niemiec kupuje 60, słownie sześcdziesiąt sztuk odzieży rocznie, rujnując zasoby , zwiększając Lubię takie historie Ale..biznez, zysk bierze się tu ze sprzedaży, tu odzieży. Nawet jak się promuje używanie odzieży używanej to dalej zysk pochodzi głównie ze sprzedaży nowej odzieży a tu ciekawostka. Jak podaje greenpeace, przeciętny Niemiec kupuje 60, słownie sześcdziesiąt sztuk odzieży rocznie, rujnując zasoby , zwiększając emisję. Oczywiście dla dobra planety.
ballsofsteel
Jak na prawdę chce ratować klimat, to mógłby dofinansować badania nad fuzją jądrową, zamiast utrzymywać darmozjadów.
andregru
W pisowskiej Polsce milionowe dotacje z naszych podatków idą na zakup hoteli itp. "Instytut Witolda Pileckiego otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 155 milionów złotych dotacji - ujawnił portal OKO.press - z czego 120 mln instytut na zakup zabytkowego kompleksu hotelowego w Szwajcarii. Prawie 30 milionów W pisowskiej Polsce milionowe dotacje z naszych podatków idą na zakup hoteli itp. "Instytut Witolda Pileckiego otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 155 milionów złotych dotacji - ujawnił portal OKO.press - z czego 120 mln instytut na zakup zabytkowego kompleksu hotelowego w Szwajcarii. Prawie 30 milionów z kolei przeznaczono na remont warszawskiej siedziby placówki"
niederfurzdorf
No tak, lepiej sponsorować tęczowe marsze a o historii zapomnieć, bo to żadne wartości. Właśnie wlaściciel Patagonii wytłumaczył Ci czym są wartości (w tym wypadku firmy) i jak ważne są dla przetrwania.
sterl odpowiada niederfurzdorf
To jest historia okradania Polaków i Polski z naszych pieniędzy i podatków z wykorzystaniem wszystkich dostępnych metod zawłaszczając prokuratury i sądy żeby nic nie robiły ze złodziejami nic więcej ..
tomitomi
dobrze ,że w POlsce nie mieszka , tu by Go zajechali !!!

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki