Wenezuela: wojsko kontroluje dostawy żywności

Prezydent Nicolas Maduro poinformował we wtorek w swym cotygodniowym wystąpieniu radiowym, że pięć głównych portów kraju znajdzie się pod ścisłym zarządem i kontrolą wojska. Prezydent powołał też do życia strukturę odpowiedzialną za funkcjonowanie portów.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / FORUM)

Na czele zarządu Zjednoczenia Portów (La Bolivariana de Puertos) stanął generał Efrain Velasco Lugo, który będzie jego prezesem.

Maduro podkreślił, że decyzję o militaryzacji portów podjął w porozumieniu z ministrem obrony Vladimirem Padrino. Wyraził nadzieję, że kontrola wojskowa przyczyni się do tego, że porty: Guanta, La Guaira, Puerto Cabello, Maracaibo oraz Guamache "zaczną w końcu normalnie funkcjonować" i przestaną być obszarami, gdzie "króluje chaos i bałagan sprzyjający korupcji"

Jak podkreśla agencja AFP, porty, lotniska oraz niektóre większe przedsiębiorstwa, w tym zagraniczne, zostały obsadzone wojskiem już w poniedziałek.

Również od poniedziałku prezydent Maduro i minister obrony "sprawują wyłączne dowództwo w sferze zaopatrzenia".

W Wenezueli od kilku miesięcy obowiązuje stan wyjątkowy w sferze gospodarczej, który pozwala na okresowe korzystanie z zasobów sektora prywatnego dla zapewnienia zaopatrzenia ludności. Został on wprowadzony na podstawie dekretu prezydenckiego w styczniu b.r. na dwa miesiące. W marcu został przedłużony o 60 dni, a następnie o kolejne trzy miesiące. Stan wyjątkowy w gospodarce ma obowiązywać "aż do odzyskania przez wenezuelską gospodarką pełnych mocy produkcyjnych".

Według dekretu prezydenta Nicolasa Maduro, armia będzie kontrolować statki w portach a także fabryki żywności. Kontroli mają być także poddane miejsca dystrybucji leków. Wszystko po to, aby zapewnić wystarczający poziom dostaw do sklepów.

W sklepach skończyły się nie tylko zapasy żywności i leków, ale także innych materiałów. Amerykański koncern Kimberly-Clark ogłosił, że wstrzymuje produkcję środków higienicznych w fabryce w Wenezueli, bo brakuje materiałów do produkcji. Prezydent Maduro natychmiast ogłosił nacjonalizację fabryki. Przeprowadziliśmy niezbędne procedury i zakład Kimberley-Clark jest teraz własnością robotników - oświadczył.

Wenezuela przechodzi poważny kryzys ekonomiczny od czasu, gdy na świecie spadły ceny ropy naftowej, której eksport był jednym z głównych źródeł dochodów kraju. Ok. 80 proc. towarów pierwszej potrzeby, takich jak ryż, cukier czy papier toaletowy, jest praktycznie nie do zdobycia. Codziennie dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej, a wiele placówek służb publicznych jest otwartych tylko przez dwa dni w tygodniu.

Kraj jest również pogrążony w głębokim kryzysie politycznym. Opozycja, która od poprzednich wyborów parlamentarnych ma większość w parlamencie, domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Maduro.

Szef państwa uważa, że obecne kłopoty gospodarcze są częścią planu jego przeciwników mającego na celu zdestabilizowanie kraju i pozbawienie go władzy.(PAP)

mars/Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/BBC/RTR/pp

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~sxsxsxs

a czemu Maduro chodzi w dresie ?

! Odpowiedz
0 0 ~endi

Czyżby początek rewolucji , będzie druga Syria ?

! Odpowiedz
0 1 ~autor

Czy w Polsce już należy gromadzić żywność czy można jeszcze chwilę odczekać? Plan Morawieckiego chyba był konsultowany z Maduro.

! Odpowiedz
2 3 ~zx

Jak czytam o Maduro to mi się kojarzy z Jarkiem Krótkim.

! Odpowiedz
4 3 ~tv_rezimowa

Szanowni Państwo,

ogłaszamy najnowsze wydanie najważniejszych wiadomości krajowych. Dzisiaj byliśmy świadkami porywającego przemówienia Jego Ekscelensji Jarosława Kaczyńskiego odnośnie najnowszych ustaleń i dokonań w naszym kraju:
1. Program 500+ okazał się takim sukcesem iż zdecydowaliśmy się go podnieść do 1500+, w dodatku na każde dziecko w naszym pięknym kraju
2. Minister Szałamacha zabezpieczył potzeby finansowe naszego kraju zatwierdzając dodruk 100 miliardów PLN rocznie przez najbliższe 10 lat, z opcją podniesienia tej kwoty do 140 miliardów rocznie, żeby wypełnić nasz flagowy program wyborczy 1,4 biliona inwestycji.
3. Nie przejmujemy się zupełnie wycofaniem zagranicznych instytucji finansowych z Polski- polskie banki i inne instytucje będą niedługo w znakomitej kondycji finansowej i akcja kredytowa będzie podwyższana dla wszystkich, nawet dla tych, którzy nie mają innych dochodów niż 1500+. W ten sposób napędzamy nasz piękny kraj.
4. Naczelny Strateg i Dowódca Wojsk Obrony Narodowej zdecydował się na niebywałe, wręcz niesłychane poświęcenie dla dobra nadoru i zapewnia bezpłatny transport wojskowo- towarowy dla obywateli naszego wspaniałego kraju. Od dzisiaj moi państwo możecie podróżować po całym kraju korzystając z aplikacji mobilnej, opracowanej przez Państwową instytucję, zwaną "Wezwij sobie czołg i jedź odwiedziź sąsiada.
5. Ten sam minister, ekscelencja Macierewicz dokonał kolejnego już, zakończonego całkowitym sukcesem, zakupu całkowitej produkcji węgla z polskich kopalń na najbliższe 3 lata poprzez Agencję Rezerw Materiałowych. Węgiel ten będzie używany przez naszych partyzantów do ogrzewania ziemianek w lesie oraz do rzucania płonącymi bryłami w nacierające siły naszego wroga z terytorium Rosji.
6. Odnieśliśmy niebywały sukces, tak, dzisiaj mogę to powiedzieć z całkowitą odpowiedzialnością przed Trybunałem Konstytucyjnym, wyjaśniając w końcu ostatecznie, bez cienia wątpliwości, zamach smoleński, który okazał się być niebywałym, karygodnym wręcz przykładem działania obcyh agentów na terytorium naszego kraju. Winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
7. Niniejszym ogłaszam, iż w całym kraju rozpoczęliśmy wznoszenie pominków ofiar zamachu smoleńskiego oraz przemianowanie nazw głownych ulic we wszystkich miastach na Lecha Kaczyńskiego. Planowana jest budowa około 5000 pomników. Honorowy patronat oraz ochronę tych obiektów zapewni główny twórca tego sukcesu Antoni Macierewicz.
8 Ninejszym oglaszamy, ze we wszystkich placowkach bankowych i pocztowych oraz urzedach miejskich bedzie mozna zakupic mini- pomniki ofiar zamachu smolenskiego, w sklepach budowlanych bedzie mozna tez nabyc zestaw o nazwie "zbuduj sobie pomnik", do postawienia we wlasnym ogrodzie. Zachecamy do tego rodzaju inicjatywy, specjalnie na ten cel uruchamiamy program Pomnik, w ktorym jednorazowo mozna starac sie o zwrot kosztow budowy pomnika w wysokosci 10 tys. Przejsiowy okres na dostosowanie swoich posesji do wymogow posiadania pomnika wynosci 12 miesiecy, po tym czasie przewidziane sa kontrole prowadzone przez ministra Ziobro przy udziale sluzb specjalnych ministra Kaminskiego i zandarmerii wojskowej Antoniego Macierewicza.

Na tym konczymy przekaz dzisiejszych wiadomosci, prosimy jeszcze o powstanie przed telewizorem celem wysluchania listy ofiar zamachu smolenskiego i odmowienia rozanca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~lolopindolo

Podobno CITIBANK przejął 1,4 mln uncji złota wartego 1 mld dolarów, które zostało zdeponowane przez Wenezuelę w jego skarbcu w zamian za walutę...

! Odpowiedz
2 0 ~f--99

citi sie wynosi
raczej glupoty piszesz

! Odpowiedz
1 8 ~płonący_kołchoz

Socjalizm wykańcza.

! Odpowiedz
1 9 ~abo

".. zakład Kimberley-Clark jest teraz własnością robotników" - oświadczył Maduro

co za bzdura, wlasnosc robotnikow, nie moge tego sluchac...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil