Warren Buffett najhojniejszy na świecie

Warren Buffett zajął pierwsze miejsce w rankingu najwyższych jednorazowych datków w 2014 r. sporządzonym przez Wealth-X. Buffett ofiarował 2,1 mld dolarów.

Warren Buffett najhojniejszy na świecie (FORUM)

Rekordowa dotacja zasiliła konto fundacji Billa i Melindy Gatesów. Fundacja założona przez twórcę Microsoftu przeznacza środki na stypendia dla studentów i zapobieganie chorobom w Trzecim Świecie (w tym AIDS). Jednorazowa wpłata Buffetta stanowiła 3% jego majątku.

Drugie miejsce w rankingu zajął Nicholas Woodman, założyciel GoPro. Jego datek na rzecz Silicon Valley Community Foundation wyniósł 497,5 mln dolarów i stanowił 10% jego majątku.

Na trzecim miejscu znalazł się Ronnie Chan, niegdyś dyrektor Enronu. Na rzecz Harvardu ofarował on jednorazowo 175 mln dolarów, co stanowiło 10% majątku.

Jak widać – Warren Buffett zdecydowanie zdystansował resztę stawki, ofiarując jednorazowo ponad 4 razy więcej niż drugi w kolejności Woodman. To kolejny dobry ranking dla prezesa Berkshire Hathaway. Buffett dopiero co przesunął się na drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Jego majątek szacowany jest na 74,4 mld dolarów. Do Billa Gatesa Buffetowi brakuje jeszcze 12,1 mld dolarów.

W kontekście filantropii warto przypomnieć o kampanii The Giving Pledge, której twarzami są właśnie Buffett i Gates. Kampania ma na celu zachęcanie miliarderów do dobroczynności. W akcji, według danych z maja, bierze ich udział już 127. W kampanię włączyli się m.in. Mark Zuckerberg i David Rockefeller.

Marcin Surowski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 0 ~ja

może raczej spójrzmy, kto oddał najwięcej swojego majątku, bo 3% to smieszna wartość, pomijam motywację i pobudki tego pana.w myśl przypowieści o wdowim groszu, liczy się z czego dla siebie jesteśmy w stanie zrezygnować, on wcale nie zauważy tych 2 mld.

! Odpowiedz
2 4 ~wwff

Pod pojęciem "zdrowia" kryje się usuwanie zarodków, sterylizacja, itp. Wolność to niewola, niewola to wolność. Ble, ble.

! Odpowiedz
0 0 ~me_net

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 7 ~MK

Zadziwiające. Zabrać kasę małym z giełdy, żeby potem dać innym biednym, ale już według swoich zasad. I to jest filantropia.

! Odpowiedz
1 18 ~Łukasz

Co za bzdura. Mi tam nikt z giełdy nie zabrał nic bo nie uważam że znam się na giełdzie - więc nie inwestuję. Jak ktoś myśli że 'zarobi mylyjony' a traci majątek to 'chcącemu nie dzieje się krzywda'. Nikt nikomu nic nie zabiera, to ludzie sami inwestują w giełdę dobrowolnie i zyskują - lub tracą.

! Odpowiedz
4 2 ~plazowicz odpowiada ~Łukasz

Wszystko prawda, ale Buffett jest pełen sprzeczności. Postuluje podwyższeniem podatków dla najbogatszych, jednocześnie powszechnie znanane są jego tricki, które pozwalają tak zarządzać pieniędzmi by tych podatków nie płacić. Niby rozdaje dużo pieniędzy, ale robi to poprzez własne fundacje, przez co korzysta z wielkich zwolnień podatkowych i de facto te pieniądze w dużej częsci płacą podatnicy. Miliardy leżą na lokatach fundacji, a wydatki tych fundacji wcale nie są tak oszałamiające jak donacje... jest tego oczywiście dużo więcej... Pomoc jest często wysoce kontrowersyjna, jak choćby te sterylizacje i aborcje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 ~111

A ile na tym zarobił? Bo swoją kwotą hojność pomniejszył podstawę lub kwotę podatkową ... nie na darmo mówi, że jego sekretarka więcej płaci podatków niż On. Hojnością kupuje się media i obdarowanych ....

! Odpowiedz
1 4 ~xxx

Teraz niech każdy sobie przeliczy to na swoje 3 %...

! Odpowiedz
2 7 ~qwqweewq

"Na trzecim miejscu znalazł się Ronnie Chan, niegdyś dyrektor Enronu."Niewiarygodne co sie dzieje z tym swiatem. Najwieksi oszusci filantropami!

! Odpowiedz
0 6 ~drex

ale pienidze ja pi.le moglyby nam rozruszac SKANSEN o nazwie GPW! Ogromne pienidze!Go Pro 475mln dolarow???? ponad 1,3mld zl!!!!! ja pitole ale wall street daje szanse i gormne pienidze!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil