REKLAMA
TYLKO U NAS

200 tys. litrów ropy wyciekło w Niemczech tuż przy granicy z Polską

2025-12-10 19:56, akt.2025-12-11 12:12
publikacja
2025-12-10 19:56
aktualizacja
2025-12-11 12:12

Co najmniej 200 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w nocy ze środy na czwartek z uszkodzonego rurociągu w Brandenburgii na północnym wschodzie Niemiec - podała dpa, powołując się na regionalną agencję zarządzania kryzysowego. Nad ranem służbom udało się zatamować wyciek.

200 tys. litrów ropy wyciekło w Niemczech tuż przy granicy z Polską
200 tys. litrów ropy wyciekło w Niemczech tuż przy granicy z Polską
fot. QiuJu Song / / Shutterstock

Ropa tryskała z rurociągu na wysokość kilkunastu metrów. Brandenburska straż pożarna zatrzymała wyciek ropy po godz. 2. W akcji uczestniczyło ponad 100 strażaków.

Z pierwszych ustaleń wynika, że do wycieku doszło podczas prac przygotowawczych do planowanego testu bezpieczeństwa rurociągu, wykluczono więc celowe działanie osób trzecich.

Do zdarzenia doszło koło wioski Gramzow w powiecie Uckermark w północno-wschodnich Niemczech, nieopodal polskiej granicy.

Lokalna gazeta „Maerkische Oderzeitung”, która jako pierwsza przekazała informację o wycieku, podała, że z rurociągu tryska ropa na wysokość kilkunastu metrów i prawdopodobnie nie uda się zatrzymać wycieku do rana.

Rurociąg biegnie z portu Rostock nad Morzem Bałtyckim do rafinerii PCK, która jest głównym dostawcą paliwa dla Brandenburgii i Berlina. Miejscowość Schwedt, w której znajduje się rafineria, leży nad Odrą, tuż przy granicy z Polską.

Wojewoda zachodniopomorski: Wyciek ropy w Niemczech nie stanowi zagrożenia dla regionu

Wyciek ropy w miejscowości Zehnbeck w Niemczech nie stanowi zagrożenia dla naszego województwa ani innych regionów Polski – poinformował w czwartek rano w mediach społecznościowych wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

O poważnym wycieku ropy w powiecie Uckermark w północno-wschodnich Niemczech poinformowało w środę ministerstwo środowiska Brandenburgii. Podało, że przyczyną wycieku jest awaria rurociągu zasilającego rafinerię PCK Schwedt przy granicy z Polską.

– Wyciek ropy, do którego doszło w miejscowości Zehnbeck w Niemczech, nie stanowi zagrożenia dla naszego województwa ani innych regionów Polski. Nie stwierdzono wycieku do Odry – przekazał w czwartek rano wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. – Nie ma aktualnie potrzeby podejmowania jakichkolwiek działań po stronie polskiej – podkreślił.

bjn/ ap/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki