Ustawa frankowa. Być może prezydent ułaskawi banki

główny analityk Bankier.pl

Pierwotne propozycje tzw. ustawy frankowej wychodzące z Kancelarii Prezydenta były druzgocące dla sektora bankowego. Oznaczały plajtę przynajmniej kilku średniej wielkości banków, co skutkowałoby kryzysem finansowym, recesją i utratą oszczędności przez miliony Polaków.

Jeśli wierzyć doniesieniom mediów, „frankowy kompromis” polegać będzie na zwrocie zawyżonych przez banki spreadów walutowych. Z punktu widzenia elementarnej sprawiedliwości to rozwiązanie nie powinno budzić wątpliwości - wiadomo było, że do czasu rekomendacji S (II) (pozwalającej spłacać kredyt bezpośrednio w walucie) niektóre banki regularnie windowały spready powyżej stawek rynkowych.

Jeśli zwrot spreadów zostanie rozłożony na lata, to banki nie ucierpią. Ich zarządy i akcjonariusze mogą być wręcz zadowoleni, że z całej afery wykpią się kosztem kilku miliardów złotych. Pytanie tylko, czy ta ustawa będzie rozwiązaniem ostatecznym? Czy przed następnymi wyborami o frankowcach nie przypomni sobie jakiś inny polityk i znów nie obieca nierozsądnych rozwiązań?

Póki co dobrą wiadomością wydaje się fakt, że władza postanowiła jednak oszczędzić banki. Można ich nie lubić, nie ufać i domagać się wyeliminowania bankowych przywilejów (przede wszystkim prawa do kreacji pieniądza), ale póki co banki są nam po prostu potrzebne. I lepsze są te rentowne i wypłacalne niż zbankrutowane na wzór grecki czy włoski.

Doceniam fakt, że Kancelaria Prezydenta zaczęła choć trochę szanować inwestorów, zapowiadając czas i miejsce konferencji prasowej, zamiast zaskakiwać rynek wypuszczeniem krytycznie istotnej informacji bez żadnego ostrzeżenia. Niestety, prezydenccy urzędnicy nadal nie rozumieją, że takich informacji nie przekazuje się podczas trwania sesji giełdowej. Albo i rozumieją, ale ich priorytetem jest, aby ta informacja znalazła się w wieczornych wydaniach programów informacyjnych i jutrzejszej prasie.

Banki optymistycznie zareagowały na doniesienia. Po godzinie 10.00 notowania Getin Noble Banku rosną o ponad 16% do 50 groszy, kurs Millenium Banku zwyżkuje o 13% do 5,28 zł, PKO BP zwyżkuje o 6,5% do 25,38 zł, notowania mBanku rosną o 4,3% do 324,1 zł, a akcje BZ WBK zyskują 3% do 291,5 zł. Indeks WIG20 rośnie o 0,84% do 1776,88 pkt.

Tekst jest komentarzem do artykułu: "Dziś prezydencka ustawa frankowa. Banki zwrócą niesłusznie naliczone spready"

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jar

Wpadam tu przypadkowo a tu taki lobbysta bankowy pisze że masakra.
Ehh.

! Odpowiedz
0 2 ~Edek

Człowieku odstaw te tabletki co ty bredzisz

! Odpowiedz
0 11 ~bodziopl

Czyli:
1. Bank może okraść człowieka byle kradł dużo - powyżej 350 000 zł!
2.". Banki do spreadów, które będą musiały oddać klientowi, doliczą również odsetki od tych kwot w wysokości połowy odsetek ustawowych." to znaczy: bank jest złodziejem złapanym za rękę w połowie (w połowie złodziejem, czy w połowie złapanym za rękę). Ciekawe KTO jest tą drugą połową złodzieja? Bo mi jak by nie patrzył, to na rząd wszystko wskazuje???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 11 ~ele

Nie bardzo rozumiem te lamenty "frankowiczów" . Widziały gały co brały, to niech teraz spłacają ! Przed podpisaniem umowy z bankiem trzeba było pomyśleć, a nie na hura brać wysokie kredyty i mieć za durniów tych co nie kupili mieszkań na kredyt. A teraz wszyscy winni tylko nie WY !

! Odpowiedz
0 3 ~olo

Nie rozumiesz, że banki w umowach nie informowały, że wykupują jednoczesnie równoległe opcje zabezpieczające wahania kursowe co samo spowodowało windowanie franka w europie środkowej - i to było nieuczciwe bo kierownictwa wiedziały o tych konsekwencjach.

! Odpowiedz
6 19 ~gosc

Fałszywi chrześcijanie. Jak można uczestniczyć w mszach, podawać rękę papieżowi, będąc tak obłudnym i trzymać jednocześnie z banksterami

! Odpowiedz
1 5 ~abba

gość 2014.01.03 [16:00]

Cześć Franksterzy .Niedługo wchodzi w życie program CDM (Chomąto Dla Młodych). To taka kontynuacja w nieco zmodyfikowanej formie programu RzKuN (Rodzina z Kulą u Nogi), który się już skończył. Swoją drogą niesamowite jest że wy tak ciągle dyskutujecie o tym który kredyt lepszy i dlaczego, kto płaci mniejszą mini ratkę itd na forach i na grillach popijając karkówkę zimnym Lechem. To tak jakby kilka koni pociągowych się spotkało i zaczęły żywiołową dyskusję na tematswoich chomąt - które wygodniejsze, które ładniejsze, na które trzeba mieć większą "Zdolność Chomątową" itd. W przypadku co niektórych z was te dyskusje nie są już nawet dyskusjami koni o chomątach, przypominają raczej spór dwóch kamikadze o to kto ma lepszy fotel w samolocie. Wesołego Miecugowa wieczorkiem, królowie życia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~Lucyna

Rząd terrorystów, stosujący przemoc finansową wobec swoich obywateli

! Odpowiedz
5 9 ~sogoma

Ale i tez przemoc psychiczną, zwodzili ludzi około 2 lata, dając nadzieję na sprawiedliwość, jeszcze miesiąc temu pisali, wciskali kit o przewalutowaniu, podawali warianty przewalutowania, kpili z ludzi którzy myśleli, że że prezydent pracuje nad ustawą i jej ostatecznym kształtem, a prezydent pracował tajnie na rzecz złodziejskich banków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~Wojtek odpowiada ~sogoma

I prezydentowa ma dostawać kasę za nic nie robienie z naszych podatków? Za patrzenie bezczynnie jak kogoś okradają? Za kibicowanie mężusiowi będącemu w zmowie z banksterami? Nie mogę patrzeć na te twarze obłudnych ludzi razem z pewnym ohydnym prezesem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-20
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-20
LIBOR 3M CHF -0,0022 -0,7060%
2020-02-14
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4150%
2020-02-21