To musisz wiedzieć. Bankowość internetowa dla seniorów

Wojciech Boczoń2020-10-26 13:19analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-26 13:19
fot. Newman Studio / Shutterstock

Jeżeli do tej pory obsługiwałeś swoje konto w placówce banku, czas najwyższy spróbować bankowości internetowej i mobilnej. To nie tylko znak czasów, ale także wygoda i bezpieczeństwo. Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat „bankowania” przez internet.

Jeżeli do tej pory nie korzystałeś z bankowości internetowej, spróbujemy cię do niej przekonać. Korzystasz już z bankowości internetowej? Pokaż ten tekst komuś, kto powinien się z nim zapoznać.

Oto kilka argumentów za tym, by spróbować połączyć się z bankiem przez internet, nawet jeśli wcześniej tego nie planowałeś:

1. Oszczędność czasu

 Bankowość internetowa to przede wszystkim oszczędność czasu. Jeżeli do tej pory korzystałeś przede wszystkim z oddziałów bankowych lub placówek poczty polskiej, teraz możesz niemal wszystkie operacje załatwić sprzed ekranu domowego komputera. Systemy bankowości internetowej nie mają „godzin urzędowania” – możesz z nich korzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Oznacza to, że nie musisz już umawiać wizyty w oddziale, stać w kolejkach, tracić czasu na dojazdy do miasta i korki.

2. Wygoda

Z poziomu bankowości internetowej możesz załatwić niemal wszystkie te same sprawy, które do tej pory załatwiałeś w banku. Wszystko sprzed ekranu domowego komputera lub smartfona. Bez trudu zlecisz przelewy, założysz lub zerwiesz lokatę, złożysz wniosek o kredyt czy spłacisz ratę pożyczki. Jeżeli będziesz potrzebował konsultanta, wystarczy że połączysz się telefonicznie z infolinią banku – pracownik przeprowadzi Cię krok po kroku przez procesy, które sprawiają Ci kłopot.

3. Oszczędność pieniędzy

Operacje zlecane z poziomu systemu bankowości internetowej są znacznie tańsze niż obsługa rachunku w placówce. Przelewy internetowe w większości banków nie są obarczone żadną prowizją – można je realizować za darmo. Dla porównania przelew w placówce kosztuje około 10 zł. Na poczcie za taką usługę trzeba zapłacić 2,5 zł.

4. Ochrona przed covid

W dobie pandemii koronawirusa obsługa rachunku bankowego w domu jest nie tylko wygodniejsza, ale także bezpieczniejsza. Odchodzi bowiem ryzyko kontaktu z innymi ludźmi, na jakie narażony jesteś odwiedzając oddział bankowy. Banki zachęcają swoich klientów, by przerzucili się na kanały zdalne – także w trosce o swoich pracowników.

5. Brak dodatkowych wymagań

Z bankowości internetowej możesz korzystać na dowolnym komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową (także na tablecie). Nie ma znaczenia czy robisz to na systemie Windows, iOS czy Linux. Nie jest konieczne instalowanie dodatkowych programów – wystarczy, że wejdziesz na witrynę internetową banku, a tam znajdziesz przycisk „Logowanie” (z reguły znajduje się on w prawym górnym roku strony).

6. Bank w telefonie

Możesz mieć swój bank w telefonie. Większość banków na rynku udostępnia swoim klientom aplikacje mobilne służące do obsługi rachunku. Pobierzesz je ze marketów Google Play lub AppStore. Żeby zacząć ich używać wystarczy przejść prosty proces aktywacji i nadać nowy PIN do programu. Później będziesz się mógł logować do programu za pomocą odcisku palca. W aplikacji mobilnej zlecisz przelewy, założysz lokaty czy spłacisz kartę. W zasadzie taki program jest odpowiednikiem bankowości internetowej i z grubsza rzecz ujmując – ma takie same funkcje.

7. Płatności mobilne

Nowoczesne smartfony maja jeszcze jedną zaletę. Można za ich pomocą płacić w sklepach zbliżeniowo lub za pomocą kodów Blik. Wystarczy dokonać prostej konfiguracji i „podpiąć” kartę płatniczą do cyfrowego portfela Google Pay lub Apple Pay. W sklepie zapłacisz telefonem przystawiając urządzenie do terminala POS – tak, jak do tej pory płaciłeś kartą zbliżeniowo. Z kolei płatność Blik polega na wygenerowaniu kodu i wpisania go na terminalu POS. To prosta operacja – wystarczy poinformować kasjera w sklepie, że chcesz zapłacić Blikiem i wprowadzić kod. Za pomocą Blika można też płacić w internecie, wypłacać gotówkę z bankomatów, a nawet przelewać pieniądze na numer telefonu do innego odbiorcy.

8. Automatyczne płatności

 Zaletą bankowości internetowej i mobilnej, jest możliwość zautomatyzowania płatności cyklicznych. W systemie możesz utworzyć sobie odbiorców do których regularnie wysyłasz przelewy (np. za czynsz, media, czy fundusz remontowy). Kiedy będziesz chciał zlecić przelew, wystarczy że wybierzesz odpowiedniego odbiorcę i wprowadzisz kwotę. Nie trzeba będzie wprowadzać już numeru rachunku – wszystko zapisane będzie w banku. Możesz też zdefiniować stałe zlecenia – przelewy, które będą się wykonywały automatycznie np. co miesiąc. W ten sposób możesz np. wypłacać wnukowi kieszonkowe na jego konto.

9. Bezpieczeństwo

 Systemy bankowości internetowej i mobilnej są bezpieczne. W zasadzie nie słyszy się o przypadkach, by hakerzy przełamali zabezpieczenia banku i włamali się na konta. Musisz jednak pamiętać, że oszuści będą próbowali oszukać Ciebie. W jaki sposób? Mogą podstawić Ci fałszywą korespondencję z linkiem kierującym do podrobionej strony. Mogą też zadzwonić, podać się za pracownika banku i poprosić o podanie im loginu i hasła. Żeby być bezpiecznym wystarczy zapamiętać, że loginu i hasła nie wolno nikomu podawać (nawet pracownikowi banku). Należy też pamiętać, że prawdziwy bank nigdy nie wyśle Ci e-maila z prośbą o pilne zalogowanie się na rachunek, lub podanie danych z karty.

Artykuł jest częścią projektu „Bankowość internetowa od podstaw” przygotowanego we współpracy z Santander Bank Polska.

 

Źródło:Materiał we współpracy
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki