To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 22 kwietnia 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-04-22 19:55redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-04-22 19:55

Przegląd banków lepszych i gorszych, finał walki o swoje znikającej z rynku grupy zawodowej i nowa data dla gospodarczej roadmapy Polski na kolejne lata. W czwartkowym podsumowaniu dnia także o (wciąż ograniczonej) popularności samochodów elektrycznych nad Wisłą i wydatkach, jakie obecnie czekają kupujących mieszkania.

#1 Kto przegapił wczorajsze podsumowanie, w dzisiejszym ma szansę nadrobić zaległości i sprawdzić listę najlepszych banków 2021. Dlaczego akurat te? Kategoria główna rankingu Złoty Bankier opiera się m.in. na badaniu prowadzonym przez tajemniczych klientów - w placówkach, na infoliniach czy poprzez kontakt internetowy. Co słyszą od doradców bankowych (a słyszą czasami, że nie warto), kim są i jak pracują audytorzy udający klientów - o tym w jednym z dzisiejszych materiałów.

W tym temacie polecam dziś jeszcze inny - powinien zainteresować użytkowników bankowości elektronicznej. Pokazujemy bowiem wyniki audytu, który podsumowuje jakie banki najczęściej serwują klientom przerwy w dostępie do usług za sprawą awarii czy przestojów technicznych.

Kliknij, żeby przejść do wyników rankingu Złoty Bankier 2021 »

#2 Górnicy i rząd doszli do porozumienia, poinformowano dziś po południu, co by oznaczało koniec trwającej tygodniami dyskusji o przyszłości grupy zawodowej, dla której z racji odejścia od węgla kamiennego nie ma na rynku pracy dalszych, wieloletnich perspektyw. Po tym, jak wcześniej uzgodniono m.in. daty wygaszania konkretnych kopalń, gwarancję zatrudnienia do emerytury czy osłony socjalne dla odchodzących z pracy górników, tym razem dopięto ostatni, sporny punkt dotyczący górnego limitu indeksacji wynagrodzeń. Szczegółów na razie nie podano do informacji publicznej. To wątek dający do myślenia w kontekście przyszłego rynku pracy, perspektyw kwalifikacji w przeszłości uważanych za niezbędne, a w transformującej gospodarce nie mających przyszłości.

#3 W kontekście przyszłości, także rynku pracy, istotnym tematem będzie tzw. Nowy Polski Ład. Premier poinformował, że najpóźniej do połowy maja rząd przedstawi plany odbudowy gospodarki po pandemii i kierunki jej dalszego rozwoju. Wiadomo, że projektowe i finansowe wsparcie ma trafiać tam, gdzie wesprze m.in. zatrudnienie, zieloną gospodarkę, rodziny czy seniorów.

#4 50-metrowe mieszkanie z drugiej ręki w Warszawie to wydatek rzędu 500 tys. złotych, 60-metrowego we Wrocławiu - niewiele mniej, bo ponad 470 tys. zł (stawki na podstawie średnich cen transakcyjnych w IV kw. 2020). Należy jednak pamiętać, że w momencie zakupu trzeba ponieść także koszty dodatkowe - dla wspomnianych przykładów w kwocie nawet ponad 20 tys. zł. Okołomieszkaniowe wydatki czekające kupujących, w odniesieniu do najnowszych danych, podlicza dziś Marcin Kaźmierczak.

#5 Brak odpowiedniej infrastruktury i marne wsparcie finansowe dla kupujących powodują, że park samochodów elektrycznych w Polsce rośnie bardzo powoli. Wprawdzie informujemy dziś o ponad dwukrotnym wzroście rejestracji w rok, ale proszę nie dać się zwieść tym wartościom, bowiem w skali kraju to nadal ok. 22 tys. pojazdów.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj?

Czwartek 22 kwietnia - z kraju i ze świata

19:37 Rząd rozważa szczepienia rodzin pracowników dużych firm

18:53 Portugalia z rekordowym poziomem zadłużenia wskutek pandemii

17:40 Kolejna nieudana próba WIG20. Siła mniejszych spółek

17:38 Sprzedaż "Cyberpunka 2077" poniżej oczekiwań. CD Projekt zapowiada dywidendę

16:38 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony

16:37 MFiPR zapowiada większe wsparcie z KPO dla obszarów wiejskich

15:06 Szwecja przedłużyła restrykcje przeciwepidemiczne

15:03 Co z ustawą "Leki za 5 zł"? "Nigdy nie została złożona do Sejmu"

14:45 Gigafabryka Tesli w Niemczech chce ruszyć w lipcu. Problemem może być brak pracowników

13:50 EBC utrzymuje łagodny kurs. Czekamy na czerwiec

12:55 Zbliża się ostateczny termin rozliczenia PIT

11:00 Rekordowy marzec w mieszkaniówce. Rozpoczęto budowę 30 tys. mieszkań i domów

10:47 Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą edukacji domowej

10:00 Budownictwo wygrzebuje się z 5-letniego dołka

09:20 Kurs euro pozostaje „przyklejony” do 4,55 zł

06:26 Mizerny stan rezerwacji w hotelach na wakacje

06:00 Dodatkowe opłaty transakcyjne przy kupnie mieszkania. Warto odłożyć nawet 20 tys. zł

06:00 Spółki pokazują wyniki za I kwartał. Ważne daty dla inwestorów

06:00 Lockdown w Polsce. Zmiany w obostrzeniach od 26 kwietnia

Na jutrzejsze podsumowanie dnia zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, zastępcy redaktora naczelnego Bankier.pl.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki