REKLAMA

Górnicy i rząd doszli do porozumienia – uzgodniono treść umowy społecznej. "To dobry dokument dla pracowników"

2021-04-22 16:23, akt.2021-04-22 17:53
publikacja
2021-04-22 16:23
aktualizacja
2021-04-22 17:53
fot. Roman Koszowski / FORUM

Związkowcy i przedstawiciele rządu uzgodnili w czwartek treść umowy społecznej, określającej szczegóły transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz Górnego Śląska. Parafowanie dokumentu zaplanowano na najbliższą środę w Katowicach.

Ostateczne podpisanie umowy możliwe będzie później, po zaakceptowaniu jej treści przez organy statutowe poszczególnych związków zawodowych. Związkowcy z Solidarności potrzebują na to – jak wstępnie oceniali w czwartek – do dwóch tygodni.

Negocjacje umowy społecznej, w myśl której kopalnie węgla energetycznego będą stopniowo wygaszane do końca 2049 roku, trwały od kilku miesięcy. W czwartek uzgodniono ostatni sporny punkt, dotyczący indeksacji wynagrodzeń w kopalniach na najbliższe cztery lata (do 2025 r.) oraz cykliczność indeksacji – co cztery lata. Strony ustaliły górną granicę poziomu indeksacji, nie podając szczegółów uzgodnionych rozwiązań.

Już wcześniej związkowcy i przedstawiciele rządu porozumieli się m.in. co do dat wygaszania poszczególnych kopalń, systemu subsydiowania górnictwa, inwestycji w czyste technologie węglowe, ustawowych gwarancji zatrudnienia do emerytury oraz osłon socjalnych dla odchodzących z pracy górników – urlopów przedemerytalnych i odpraw pieniężnych. Uzgodniono też zasady transformacji gospodarczej Górnego Śląska, m.in. powołanie specjalnego funduszu oraz zapewnienie odpowiednich środków na ten cel.

Jak podał w czwartek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, umowa społeczna będzie miała cztery załączniki (ich treść także już uzgodniono), dotyczące zasad pomocy publicznej, inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach umowy, terenów pogórniczych objętych umową oraz instrumentów pomocowych dla firm okołogórniczych i gmin górniczych.

„Jesteśmy w ważnym momencie - i dla polskiego rządu i dla strony społecznej - bo udało nam się porozumieć, uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych” – powiedział wiceszef MAP, który był głównym negocjatorem umowy ze strony rządowej.

„Jestem przekonany, że to jest dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki” – ocenił Soboń.

Proces prenotyfikacji umowy w Komisji Europejskiej ma rozpocząć się jeszcze w maju, niezwłocznie po jej podpisaniu. Wiceminister Soboń wyraził przekonanie, że KE zaakceptuje polski program i zgodzi się na zaproponowane w nim instrumenty pomocy publicznej. Zgoda Komisji jest warunkiem wejścia umowy w życie.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby ten proces zakończył się notyfikacją. To jest niezbędne dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce i jest to całkowicie uzasadnione. Pracujemy nad tym, żeby wniosek prenotyfikacyjny był dokumentem, który Komisja zaakceptuje. Z całego serca i kompetencji, z tego co jesteśmy w stanie dzisiaj przygotować – tak pracujemy” – powiedział wiceminister Soboń, podkreślając, że Komisja otrzyma do akceptacji „spójny system różnego rodzaju instrumentów pomocy publicznej, które KE zna i które były stosowane w innych państwach lub też w Polsce są w jakimś zakresie stosowane dzisiaj”.

„To jest kompleksowy program na kilkadziesiąt lat, który udało się uzgodnić wspólnie przez rząd i stronę społeczną (…). Jest dla nas ważne, aby podkreślać, że jesteśmy tym rządem, który chce aby tak trudne procesy, jakim jest proces transformacji polskiej energetyki i polskiego górnictwa, były procesem uzgodnionym społecznie. Chciałbym podkreślić, że znaczenie tego, iż udało nam się to uzgodnić, jest dla nas – jako dla rządu – bardzo istotne i ważne” – powiedział wiceszef MAP.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił, że zasady długoletniej transformacji górnictwa i regionu, a także gwarancje pracownicze są w uzgodnionej umowie „bardzo przyzwoicie zapisane”, jednak dla strony związkowej jest to – jak mówił - „uśmiech przez łzy”.

„Jakby nie patrzeć, zdecydowaliśmy się – i skonkretyzujemy to w środę oraz w późniejszym terminie podczas oficjalnego podpisania umowy – na likwidację jednej z najważniejszych branż gospodarczych w Polsce” – ocenił Kolorz, według którego w szybko zmieniającym się współczesnym świecie dziś nie da się z całą pewnością przewidzieć, czy np. za 10 lat nie będzie odwrotnego trendu w kwestiach węglowych, a nowoczesne technologie pozwolą na niskoemisyjne korzystanie z węgla.

Strony uzgodniły, że w toku realizacji umowy społecznej będą wzajemnie informować się i spotykać, by ścieżka transformacji była realizowana wspólnie. Umowa społeczna będzie kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku, połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Uzgadniany od kilku miesięcy dokument jest rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 r. w Katowicach.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lukaszslask
Jaka strona Spoleczna????:)
Zrobcie referendum,to wtedy Spoleczenstwo sie wypowie i zobaczymy,ile procent chce dotowac Gornictwo i 25 letnie emerytury.....
A jezeli rzeczywiscie potrzebujemy wegla i nie mozemy zamknac Kopalni,zeby byc niezaleznymi...
To zrobcie w koncu porzadek na tych Kopalniach,a 13 14 od zyskow,skoro
Jaka strona Spoleczna????:)
Zrobcie referendum,to wtedy Spoleczenstwo sie wypowie i zobaczymy,ile procent chce dotowac Gornictwo i 25 letnie emerytury.....
A jezeli rzeczywiscie potrzebujemy wegla i nie mozemy zamknac Kopalni,zeby byc niezaleznymi...
To zrobcie w koncu porzadek na tych Kopalniach,a 13 14 od zyskow,skoro podpiszemy jakas umowe to wszyscy Zwiazkowcy z Kopalni,bo juz nie beda potrzebni i chyba Oni sie tego wystraszyli......?????
tomkooo
kolejne swiete krowy. ten zont to totalne dno. 0 kregoslupa - pewnie szykuja sie do oddania wlaczy.
nastepny rzad bedzie musial ten burdel sprzatac, zabierac 500+ i inne socjale rozdawane na lewo i prawo - a potem pis wjedzie na bialym koniu i powie "my dawali, oni zabierajo, glosowac na my"
antek10
Bankier to już TVPIS? Co jest dobrym dokumentem? Legalne dojenie kraju z kasy?
tubak
Hej wolo45, niech cię rozerwie ze złości. Jak masz 45 lat to też mogłeś rżnąć maksa na kopalni ,teraz spacerowałbyś z tym rannym emerytem.
krool44
Tyle było darcia gęby, że PO zamyka kopalnie. Teraz PIS orze górnictwo w Polsce i jest cisza. Nie ma strajków, nie ma solidarności i innych związków zawodowych. Piotr Duda siedzi cicho jak mysz pod miotłą.
damamad
To jest niby oranie górnictwa?
Nierentowne kopalnie powinno się zamknąć z ustawowym okresem wypowiedzenia, a nie jakieś umowy społeczne. W całej Polsce tysiące dużych zakładów padało na pysk przy transformacji i nie było umów społecznych. Ludzie szli na bruk bez odpraw, 13'tek, 14'tek, Barburek, srurek.
To jest niby oranie górnictwa?
Nierentowne kopalnie powinno się zamknąć z ustawowym okresem wypowiedzenia, a nie jakieś umowy społeczne. W całej Polsce tysiące dużych zakładów padało na pysk przy transformacji i nie było umów społecznych. Ludzie szli na bruk bez odpraw, 13'tek, 14'tek, Barburek, srurek. Prawda jest taka, że to górnicy nigdy nie wyszli z PRLu.
wolo45
Codziennie rano idąc do pracy, mijam 46 letniego emeryta górniczego, który idzie spacerkiem z pieskiem. Temu silnemu młodemu mężczyźnie nigdzie się nie śpieszy, a i śladu tej ciężkiej roboty w kopalni po nim nie widać. I szlag mnie trafia.
jo41
Górnik - towarzysz co zawsze ma mieć lepiej bo jemu gorzej :) Czy w komunie czy w kapitalizmie ma mieć i już bo pałę wyjmie. Szkoda że brak nam Margaret Thatcher.
zyga.
największa grupa pasożytnicza na społeczeństwie polskim na naszym garnuszku w normalnym Kraju już by byli na bruku.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki