REKLAMA

Rekordowy marzec w mieszkaniówce. Rozpoczęto budowę 30 tys. mieszkań i domów

Marcin Kaźmierczak2021-04-22 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-22 11:00
fot. Krzysztof Zuczkowski /

Za mieszkaniówką rekordowy miesiąc pod względem liczby rozpoczętych budów. Deweloperzy ruszyli w marcu z budową blisko 18 tys. mieszkań. Wyjątkowo silne wiosenne ożywienie przeżywa także budownictwo jednorodzinne – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Marzec okazał się także najlepszym trzecim miesiącem roku pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę, która zbliżyła się do rekordowego poziomu osiągniętego w grudniu ubiegłego roku. Sporo mieszkań i domów jednorodzinnych zostało również oddanych do użytku.

Mieszkania oddane do użytku

W marcu 2021 r. w Polsce oddano do użytku 19 448 lokali mieszkalnych, co było wynikiem o 16 proc. wyższym niż w lutym oraz o 24,8 proc. wyższym względem marca 2020 r. Wzrost liczby oddanych mieszkań w marcu pozwolił zakończyć cały I kw. 2021 r. na plusie (+7,4 proc. r/r) względem analogicznego okresu 2020 r.

/ fot. Bankier.pl /

Za większość – 10 758 – odpowiadali deweloperzy (+13,2 proc. m/m i +5,5 proc. r/r). Zarówno w relacji miesięcznej jak i rocznej bardziej okazały wzrost odnotowano w przypadku domów jednorodzinnych oddanych do użytku. W marcu inwestorzy indywidualni oddali do użytku 8032 domy, co było wynikiem o 15,3 proc. wyższym względem lutego i aż o 55,7 proc. wyższym w porównaniu z marcem 2020 r.

Jak wynika z danych GUS, w marcu 2021 r. odnotowano także kilkukrotny wzrost – zarówno w relacji miesięcznej jak i rocznej – liczby mieszkań spółdzielczych i komunalnych, które oddano do użytku. Było ich odpowiednio 410 i 211.

Wydane pozwolenia na budowę

Jeszcze większe powody do optymizmu przyniosły dane GUS dotyczące liczby pozwoleń na budowę. W marcu 2021 r. urzędy wydały pozwolenia, dzięki którym zarówno deweloperzy jak i inwestorzy indywidualni będą mogli rozpocząć budowę 33 869 lokali mieszkalnych. W tym przypadku wzrost w skali miesiąca wyniósł 24,6 proc., a w relacji rocznej 53,1 proc.

/ fot. Bankier.pl /

Pierwszy kwartał zamknął się ponad 84 tys. wydanych pozwoleń na budowę (+42 proc. r/r).

Blisko 70 proc. wydanych w marcu pozwoleń otrzymali deweloperzy (23 290), w przypadku których GUS odnotował wzrost względem lutego o 28,4 proc. a w relacji do marca 2020 r. o 67,9 proc. Inwestorzy indywidualni otrzymali w tym czasie pozwolenia uprawniające do budowy 10 208 domów jednorodzinnych (+16,5 proc. m/m i +26,5 proc. r/r).

Rozpoczęte budowy mieszkań i domów

Marzec 2021 r. był pierwszym po 1989 r. miesiącem, w którym zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ponad 30 tys. nowych mieszkań i domów. Tak wysoki wynik przełożył się na wzrost w relacji miesięcznej o 87 proc. W porównaniu z marcem 2020 r. rozpoczętych budów było o 60,5 proc. więcej.

Choć nominalnie to deweloperzy rozpoczęli w marcu więcej nowych budów (17 821 i +59 proc. r/r), to wyższy wzrost zanotowano w przypadku inwestorów indywidualnych (11 958 i +62,5 proc. r/r).

/ fot. Bankier.pl /

Na tak znaczący wzrost liczby rozpoczętych budów wpływ mogła mieć wyjątkowo mroźna i śnieżna zima, a co za tym idzie wstrzymanie części nowych budów i przeniesienie ich na marzec niosący ze sobą bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne.

Mazowsze i Wielkopolska na czele

W I kw. 2021 r. najwyższe wskaźniki mieszkaniówka osiągnęła w województwach: mazowieckim i wielkopolskim, gdzie oddano do użytku odpowiednio 10,6 tys. i 5,7 tys. nowych mieszkań i domów, rozpoczęto budowę 13,2 tys. oraz 9,3 tys. lokali mieszkalnych oraz wydano pozwolenia na budowę odpowiednio 9,2 tys. i 8,4 tys. mieszkań i domów.

Jak wynika z szacunków GUS, pod koniec marca 2021 r. w budowie pozostawało 838,4 tys. mieszkań – o 1,2 proc. więcej niż pod koniec marca 2020 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (69)

dodaj komentarz
rekin1986
Ceny nieruchomości są dzisiaj odrealnione z powodu zbyt niskich stóp procentowych gdyby była zdrowa sytuacja czyli stopa referencyjna była na poziomie przynajmniej o 0.5 pp wyżej niż inflacja to ograniczyłoby to szał na kredyty bo ludzie brali by kredyty na znacznie niższe kwoty i musieli by mieć znacznie większy wkład Ceny nieruchomości są dzisiaj odrealnione z powodu zbyt niskich stóp procentowych gdyby była zdrowa sytuacja czyli stopa referencyjna była na poziomie przynajmniej o 0.5 pp wyżej niż inflacja to ograniczyłoby to szał na kredyty bo ludzie brali by kredyty na znacznie niższe kwoty i musieli by mieć znacznie większy wkład własny

Jak stopa referencyjan jest 1,5 procent a inflacja ponad 3 to kredyt jest tani jak barszcz bo inflacja zjada papier szybciej niż amortyzacja zabudowę dla mieszkalnej jest 1,5 procent rocznie

Jak ktoś ma LTV na poziomie 90 procent na 30 lat przy oprocentowaniu na poziomie 1,7 plus marża 1,5 to ma w sumie 3,2 oprocentowanie

licząc 3,2 procent od LTV 90 procent wychodzi nieco ponad 2.7 procenta nota odsetkowa a rata kapitałowa 3 procent czyli jest balansowanie na granicy płynności finansowej

wystarczą 3 podwyżki stóp każda po 25 pb by kredyt był nie do spłacenia chyba , że ktoś by się zdecydował na wcześniejszą spłatę całego kapitału z anulowaniem noty odsetkowej za okres pozostały do końca umowy kredytowej

Trzeba pamiętać jeszcze o jednym nigdy nie wiadomo czy narzym rzadzącym nie przyjdzie do głowy pomysł wprowadzenia katasteru narazie jeszcze nikt tego nie planuje ale nigdy nie wiadomo kiedy podatki z obrotów ruchomych zostaną zamienione na podatki sztywne czyli od wartości gruntu i zabudowy
jasiek2017
Gdyby babcia miała wąsy byłaby dziadkiem
frugal
Ciekawe jest to, że w ogłoszeniach sprzedaży coraz częściej pojawiają się mieszkania które zostały podzielone/przystosowane pod wynajem. Widać że ludzie już teraz z tego wychodzą choć jak wiadomo że nadzieja umiera ostatnia. Robi się gorąco i ten rok może być ciekawy.
jasiek2017
Tak ! Potwierdzam ! W 2021 roku ceny mieszkań -30% ! Będzie się działo.
tytush
jaki rekordowy to jest patologia pojawily sie apartamenty 6,7 m2 za jedynie 120 000 PLN - za sanacji takich nor nie budowali - ale w statystykach GUS liczyli oddane izby a nie mieszkania bo apartament 6,7m2 mieszkaniem nazwac nie mozna
jasiek2017
I po co takie głupoty piszesz? Poczytaj, doucz się i wróć.
te 6,7m2 nigdzie nie występuje jako mieszkanie a lokal usługowy.
darek_znawca
Jeśli jedziecie trasą S8 Wrocław-Warszawa warto zjechać w Bralinie do restauracji Złoty Kłos na pyszny obiad za 17zł. Na fejsie znajdziesz aktualne menu.

jasiek2017
Byłem nie polecam. Stare jedzenie, przypalone kotlety
darek_znawca
Dziś z mieszkaniami to mi przypomina sytuację jak z taksówkami w latach 90-tych. Wtedy kto miał jakiekolwiek cztery koła stawiał na taksówkę i uważał, że sytuacja jest załatwiona. A czemu sie tak działo, bo wtedy było bezrobocie duże i każdy myślał, ze na taksówce będzie miał pracę i godziwe wynagrodzenie. I Dziś z mieszkaniami to mi przypomina sytuację jak z taksówkami w latach 90-tych. Wtedy kto miał jakiekolwiek cztery koła stawiał na taksówkę i uważał, że sytuacja jest załatwiona. A czemu sie tak działo, bo wtedy było bezrobocie duże i każdy myślał, ze na taksówce będzie miał pracę i godziwe wynagrodzenie. I do czego to doprowadziło do zwiększenia sie ilości taksówek, które więcej stały na postojach niż jeździły. Tak teraz podobnie ma sie rzecz z mieszkaniami, kto ma gotówkę w banku która jest oprocentowana na 0%, kupuje mieszkanie w nadziei, ze mieszkanie będzie przynosić na rok zysk 10% czym kuszą banery na mieszkaniach. Więc jest teraz tak, że jak ludzie kupują coraz więcej mieszkań to deweloperzy podnoszą prowizje na nie na 30% a 40%. Jak to sie skończy za rok, dwa, trzy, no tak ze dużo mieszkań będzie stać pustych, bo mało będzie ludzi do wynajęcia ich. Jak będą stały z rok, to będą chcieli ludzie sprzedać, jak będą chcieli sprzedać to cena pójdzie w dół.
darek_znawca
Dlaczego ceny mieszkań spadną w dłuższym okresie:
1) Dużo branż ucierpiało z powodu pandemii w szczególności: branża turystyczna, lotnictwo, hotele, gastronomia, branża beauty.
2) Duży wzrost zgonów za październik wzrost aż o 40% w stosunku do średniej, co spowoduje zwiększenie oferty rynku nieruchomości wtórnego
3)
Dlaczego ceny mieszkań spadną w dłuższym okresie:
1) Dużo branż ucierpiało z powodu pandemii w szczególności: branża turystyczna, lotnictwo, hotele, gastronomia, branża beauty.
2) Duży wzrost zgonów za październik wzrost aż o 40% w stosunku do średniej, co spowoduje zwiększenie oferty rynku nieruchomości wtórnego
3) Dużo gorszy finansowo wynajem, utrwalenie nauki i pracy zdalnej, nawet po pandemii może się okazać że pracownik nie musi być codziennie w pracy, a student codziennie na uczelni.
4) Przechodzenie wielu usług on-line, bankowość, zakupy, co ograniczy ilość pracowników potrzebnych a miastach
5) Wchodzenie w ogromny niż demograficzny, już o 2023 dużo więcej osób będzie umierać, niż wchodzić na rynek pracy.

Wzrost cen można oczekiwać ze względu:
1) Na poprawę komfortu ludzi każdy chce żyć coraz lepiej w nowych mieszkaniach.
2) Dużo osób prowadzi jednoosobowe gospodarstwa. Dziś nie rzadko singiel ma tylko dla siebie dwa czy trzy pokoje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki