REKLAMA

Portugalia z rekordowym poziomem zadłużenia wskutek pandemii

2021-04-22 18:53
publikacja
2021-04-22 18:53
fot. Benny Marty / Shutterstock

Pandemia Covid-19 doprowadziła do rekordowego poziomu zadłużenia Portugalii, wynika z opublikowanego w czwartek sprawozdania banku centralnego tego kraju. Zgodnie z dokumentem, który nie dotyczy instytucji finansowych, długi “budżetówki” i spółek przekraczają już łącznie 751 mld euro.

W raporcie opracowanym przez Banco de Portugal (BdP) wskazano, że nienotowany wcześniej poziom zadłużenia obejmuje zarówno zobowiązania finansowe sfery budżetowej, jak również sektora prywatnego Portugalii, z wyjątkiem banków i innych instytucji finansowych.

Autorzy dokumentu wskazali, że tylko pomiędzy styczniem a lutym 2021 r. dług portugalskich instytucji publicznych oraz niefinansowych podmiotów gospodarczych zwiększył się o 5,4 mld euro.

“W okresie tym długi sektora publicznego zwiększyły się o 4,1 mld euro, a w przypadku sektora prywatnego o 1,3 mld euro” - napisał bank centralny Portugalii, wskazując, że na znaczący wzrost zadłużenia wpływ miał koronakryzys.

Z szacunków głównej instytucji finansowej Portugalii wynika, że zanotowany w lutym 2021 r. dług sektora publicznego sięgnął poziomu 345,6 mld euro, a w przypadku sektora prywatnego 405,8 mld euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki