To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-14 20:42redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-14 20:42
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021 r.

O cenach paliw i cenie sukcesu na topowym światowym rynku. O branżach, gdzie może być szansa na zwiększenie dochodów i o roli dochodów w nowym pomyśle na "500+". Zapraszam na podsumowanie piątku, jak co tydzień - także z poleceniami na weekend dla troszczących się o swoje finanse.

#1 Programiści, kasjerzy, magazynierzy - ich i nie tylko ich poszukuje się teraz na potęgę na rynku pracy, informuje dziś Weronika Szkwarek. Oczywiście porównywanie ostatniego pełnego miesiąca do zeszłorocznego kwietnia nie jest fair - daje niezwykle niską bazę i ponad 100-proc. wzrost r/r. Jednak przymierzając liczbę ogłoszeń do stanu sprzed dwóch lat, widać już zbliżony poziom. Powrót do dawnego stanu rozkłada się jednak różnie w różnych miastach i w różnych branżach, o czym więcej przeczytać można dzisiaj w Bankier.pl. Czytelnikom zainteresowanym rynkiem pracy polecam również dzisiejszą informację o nowych kompetencjach przyszłości. Po raz wtóry słychać, jak ważną kartą przetargową mogą być niedługo tzw. miękkie umiejętności, które przyswaja się znacznie trudniej od hołubionej do tej pory wiedzy technicznej.

#2 Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerują, że polska gospodarka wychodzi z recesji. Polecam sprawdzić, jak czytać te wykresy i czego po różnych branżach (a są między nimi, z powodu pandemii, wyraźne odmienności) w kolejnym kwartale spodziewają się rynkowi analitycy.

#3 Sztandarowy program socjalny rządu bez drastycznych zmian, obiecuje publicznie minister rodziny i polityki społecznej. Deklaruje tym samym, że przyznanie "500+" nadal nie będzie uzależniane od wysokości dochodów rodziców dziecka. Warunki kontynuacji mamy poznać jutro, o których to wydarzeniach w dalszej części podsumowania.

#4 Niby bez dramatów, bo ceny stabilne wobec uprzedniego tygodnia, ale jednak wciąż dużo wyższe niż rok temu. Najnowsze stawki cen paliw analizuje Krzysztof Kolany.

#5 Po raz kolejny mam przyjemność podsumowywać piątkowe wydarzenia, dlatego zgodnie ze świecką tradycją, i tym razem polecę nasze stałe przed weekendowe punkty programu:

Przed nami weekend, warto także wtedy być na bieżąco, mamy bowiem poznać szczegóły szumnie i od dawna zapowiadanego przez obóz rządzący tzw. Nowego Polskiego Ładu. Polityka znowu spotka się z ekonomią - okaże się, kto będzie priorytetowym beneficjentem środków mających odbudować i rozwijać krajową gospodarkę po pandemii.

Jeśli natomiast na weekend potrzeba by wręcz oderwania od bieżących tematów, od siebie polecam finanse mniej zobowiązująco. O realiach pracy i życia w Nowym Jorku, jednej ze światowych stolic pieniądza, opowiada nam mieszkający tam bankowiec z Polski 

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

Piątek 14 maja - wybrane z kraju i ze świata

18:00 WIG20 nie przekroczył ważnej granicy. Wzrosty CD Projektu

16:49 Słowacja po siedmiu miesiącach znosi stan wyjątkowy

13:57 Nieoznakowane radiowozy skanujące tablice rejestracyjne wyjadą na ulice Warszawy

12:40 Kolejna wolta kryptowaluty Facebooka – powrót do USA

12:30 Włochy znoszą kwarantannę dla przyjezdnych z krajów UE

11:00 Oszczędzający grają na przeczekanie. Kiedy przestraszą się inflacji?

10:10 Inflacja w Polsce przyspiesza. Drożeją paliwa, usługi, prąd czy śmieci

09:48 Złoty nieco mocniejszy. Rynek jednak liczy na podwyżkę stóp?

08:12 Spadł światowy dług

08:08 Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań od początku kwietnia

07:14 Grecja inauguruje sezon turystyczny, Włochy otwierają plaże, Portugalia parki wodne

07:14 Ustawa znosząca bramki na autostradach odrzucona przez Senat

07:11 MF chce uzyskiwać jak najwięcej informacji o majątku dłużników elektronicznie

06:50 Ceny ropy naftowej są najwyższe od niemal dwóch lat

06:41 Fiskus obiecuje szybszy zwrot podatku VAT

06:25 Wkrótce ruszy scentralizowana baza dłużników. To "prawdziwa rewolucja"

06:00 Spektakularna dynamika bankructw. Upadłość konsumencka na nowym poziomie

06:00 Raz 5 zł, raz 8%... za nic. Srogie opłaty za użycie "kredytówki" w bankomacie

Spokojnego weekendu, a zaraz po nim widzimy się na poniedziałkowym podsumowaniu dnia.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki