REKLAMA

Nowy Polski Ład. W sobotę konwencja programowa PiS i prezentacja programu

2021-05-14 15:55
publikacja
2021-05-14 15:55
Nowy Polski Ład. W sobotę konwencja programowa PiS i prezentacja programu
Nowy Polski Ład. W sobotę konwencja programowa PiS i prezentacja programu
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W sobotę o godz. 10 rozpocznie się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentują Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program ugrupowania na okres pocovidowy.

Konwencja programowa PiS pierwotnie miała się odbyć 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią koronawirusa została przełożona. W czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła nieoficjalne informacje na temat daty prezentacji programu.

W piątek PiS opublikowało w mediach społecznościowych nowy spot promujący program. W spocie wymienione zrealizowane lub realizowane obecnie programy rządowe.

W czasie konwencji, która odbędzie się w formie zdalnej planowane są wystąpienia m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polski Ład ma się składać z następujących obszarów:

  • Planu na zdrowie,
  • Uczciwej pracy - godnej płacy,
  • Dekady rozwoju,
  • Rodziny i domu w centrum życia,
  • Polski - naszej ziemi,
  • Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek,
  • Dobrego klimatu dla firm,
  • Czystej energii - czystego powietrza,
  • CyberPoland 2025,
  • Złotej jesień życia.

Premier Mateusz Morawiecki w środę podczas kongresu Impact'21 zapowiedział, że nowy program zostanie przedstawiony w ciągu kilku dni. "Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez Covid-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy" - mówił.

Szef rządu zaznaczył, że "bardzo zasadniczym" czynnikiem w Polskim Ładzie będzie "inwestycja w człowieka" oraz czynnik społeczny, który określił jako "kluczowy".

Z kolei wicepremier Jacek Sasin w niedawnej rozmowie w Programie Pierwszym Polskiego Radia wskazywał, że Polski Ład to program, który będzie obejmował bardzo wiele sfer gospodarczych czy społecznych.

Nowy Wspaniały Ład. Kaczyński i Morawiecki idą śladami Roosevelta

Wielu polityków lubi odwoływać się do dziedzictwa Franklina Delano Roosevelta sprzed blisko 90 lat, który w popularnej lecz błędnej wersji historii wyciągnął Amerykę z Wielkiej Depresji. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, na czym tak naprawdę polegał rooseveltowski „Nowy Ład”.

"Można powiedzieć, że to jest taki nowy, całościowy program dla Polski na najbliższe lata. Związany również z tymi środkami, którymi w tej chwili będziemy dysponować, jako kraj: środkami europejskimi, również środkami z Funduszu Odbudowy, ale również środkami budżetowymi polskimi. Suma tych wszystkich możliwości, które dadzą nam te nowe środki, rzeczywiście pozwoli przebudować Polskę, zmodernizować Polskę, być może w sposób bezprecedensowy w ciągu ostatnich 30 lat" - podkreślił Sasin.

PiS od przyszłego tygodnia planuje też dziesięć wyjazdowych debat, na których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu. Pierwsza planowana jest w Chełmie pod koniec przyszłego tygodnia. Dodatkowo planowany jest już od poniedziałku m.in. objazd premiera Mateusza Morawieckiego po kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe ilu ochroniarzy pilnuje dzisiaj POkurczyńskiego?
demeryt_69
Czy ludzie z grupy Bibliotekarza są bardziej kompetentni od ludzi z grupy Historyka? Dlaczego tym nieszczęsnym narodem rządzą przypadkowi klajniacy przyspawanie do swoich partyjnych stołków? To ma być ta priwiślandka demokracja? Śmiechu warte :)

basterek
Jeśli państwo chce zająć się Twoim dobrem, to zastanów się szybko jak je przed nim ukryć.
oklahoma_kid
wróci test przedsiębiorcy (pod inną nazwą rzecz jasna, mówią o promowaniu etatów); ogólnie jest mowa o wyrównywaniu...
eagleeye
Nowy Polski Ład - miska ryżu i przez plecy bat
demeryt_69
Kiedy ostatnio jadłeś ryż? Stawiam dolary przeciw burakom, że zdecydowanie wolisz kartofle :)
eagleeye odpowiada demeryt_69
Oto ARGUMENT :-) Twoje pytanie zadaj sobie.
demeryt_69 odpowiada eagleeye
Oko, osobiście kupuję basmati w workach 5-kilogramowych ... prosto z Indii :)
marxs
"Nowa Polityka Ekonomiczna (ros. Новая экономическая политика, Nowaja ekonomiczeskaja politika w skrócie NEP) – określenie doktryny polityki gospodarczej w RFSRR a później w ZSRR w latach 1921–1929. Określana jest ona jako rodzaj gospodarki mieszanej lub kapitalistycznej.Oficjalnie wprowadzenie "Nowa Polityka Ekonomiczna (ros. Новая экономическая политика, Nowaja ekonomiczeskaja politika w skrócie NEP) – określenie doktryny polityki gospodarczej w RFSRR a później w ZSRR w latach 1921–1929. Określana jest ona jako rodzaj gospodarki mieszanej lub kapitalistycznej.Oficjalnie wprowadzenie NEP-u było wymuszone odbudową gospodarki narodowej oraz małym uprzemysłowieniem Rosji.W związku z utratą przez bolszewików poparcia społecznego potrzebna była zmiana polityki wewnętrznej państwa radzieckiego i realizacje przynajmniej niektórych obietnic.NEP był częściowym powrotem do gospodarki rynkowej, jednak podstawowe dziedziny przemysłu pozostały nadal własnością państwa.Polityka ta zakładała współistnienie firm prywatnych i państwowych.Do końca 1922 roku około 90% wszystkich przedsiębiorstw zostało połączone w 421 trustów. Zmieniła się też forma własności, 40% z nich pozostało pod kontrolą i zarządem władz centralnych, a 60% skomunalizowano (usamorządowiono). Trusty same decydowały, co i ile produkować. "-wikipedia fragmenty
marxs
Nowy Polski Ład=Nowa Polityka Ekonomiczna (ros. Новая экономическая политика, Nowaja ekonomiczeskaja politika w skrócie NEP)
podobieństwa nie tyle są uderzające co po prostu szokujace

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki