REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Polska w centrum uwagi

Michał Żuławiński2021-05-14 17:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-14 17:20
Tym będą żyły rynki: Polska w centrum uwagi
Tym będą żyły rynki: Polska w centrum uwagi
fot. TMLsPhotoG / / Shutterstock

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się Polska, zarówno za sprawą danych z gospodarki, wyników spółek i planów kreślonych przez polityków. Na świecie najważniejsza będzie inflacja oraz wstępne odczyty indeksów PMI.

Sobota, 15 maja

W sobotę o 10:00 zaprezentowany ma zostać program Nowy Ład, w którym istotną rolę mają odgrywać pomysły Prawa i Sprawiedliwości na zmiany w polskim systemie podatkowym.

Poniedziałek, 17 maja

Na początku tygodnia rozpakujemy paczkę danych z Chin (04:00), w której znajdziemy produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, ceny nieruchomości oraz inwestycje w aglomeracjach.

W Polsce najważniejszy raport dnia stanowił będzie ten dotyczący inflacji bazowej (14:00). Analitycy są zdania, że w kwietniu inflacja bazowa wyniosła 3,8 proc. wobec 3,9 proc. w marcu.

Dzień zwieńczą dane z USA: indeks NY Empire State (14:30), indeks nieruchomości NAHB (16:00) oraz napływ kapitałów (22:00).

Wyniki: Kulminacja sezonu wyników na NewConnect

Wtorek, 18 maja

O 01:50 poznamy wstępny odczyt PKB Japonii. O 08:00 analogiczne dane nadejdą z Rumunii (08:00), a o 09:00 z Węgier i Słowacji. Również o poranku w centrum uwagi znajdzie się brytyjski rynek pracy (08:00).

Podsumowanie danych o PKB za pierwszy kwartał znajdziemy w raporcie Eurostatu, który opublikowany zostanie o 11:00. W USA uwaga skupiona będzie na rynku nieruchomości , za sprawą raportów o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę (14:30).

Wyniki: CCC, WP

Środa, 19 maja

O 06:30 poznamy dane o produkcji przemysłowej z Japonii. Poza tym środa to dzień z inflacją. Dane o wzroście cen nadejdą z Wielkiej Brytanii (08:00), Unii Europejskiej (11:00, Polska zapewne znów znajdzie się w czołówce) oraz Kanady (14:30).

Wyniki: Tauron, TIM, Unimot

Czwartek, 20 maja

Ponownie zaczniemy od Japonii, gdzie pojawią się raporty o handlu zagranicznym (01:50) oraz zamówienia na sprzęt (01:50). O 08:00 poznamy dynamikę inflacji producenckiej w Niemczech.

O 10:00 GUS rozpocznie cykl publikacji kwietniowych danych z polskiej gospodarki. Na pierwszy ogień pójdą raporty o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw oraz koniunktura konsumencka. Szczególną uwagą cieszyć będą się płace, które zdaniem analityków wzrosły o 10,4 proc. rocznie.

W USA jak co czwartek pojawią informacje o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30), indeks Fed z Filadelfii (14:30) oraz indeks Conference Board (16:00).

Wyniki: JSW, PGNiG, Wielton

Piątek, 21 maja

Japońską passę podtrzymamy dzięki inflacji (01:30), którą nieustannie stara się wywołać tamtejszy bank centralny (w marcu wyniosłą -0,2 proc.). Kraj Kwitnącej Wiśni zainauguruje także przegląd wstępnych odczytów indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata (02:30).

Kolejne odczyty PMI napływać będą z Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45).

O 10:00 GUS opublikuje dane o kwietniowej produkcji budowlano-montażowej, koniunkturze gospodarczej oraz cenach produkcji.

Wyniki: PKP Cargo, Agora, Comarch

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
iluminata
Jak Polska w centrum uwagi za rządów neobolszewi?!
Żarty sobie robicie? Po tylu latach koalicji PiS/PO ten kraj już na schyłku upadłościowym jest...
Przecież kapitał omija Polskę szerokim łukiem, co sobie można łatwo sprawdzić patrząc na statystyki.
Jeszcze dojdzie mocno umierająco-chorujące społeczeństwo
Jak Polska w centrum uwagi za rządów neobolszewi?!
Żarty sobie robicie? Po tylu latach koalicji PiS/PO ten kraj już na schyłku upadłościowym jest...
Przecież kapitał omija Polskę szerokim łukiem, co sobie można łatwo sprawdzić patrząc na statystyki.
Jeszcze dojdzie mocno umierająco-chorujące społeczeństwo po szprycerkach.
Prędzej w Azji zaczną inwestować niż w Polin jak na nasz kraj mówi nielegalnie wybrany prezydent.
stachsgh
A w sklepie jest ważne to...
Zobacz, mocne, warto
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki