REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Szykują się kolejne uproszczenia w przepisach dla przedsiębiorców

2023-04-03 14:29
publikacja
2023-04-03 14:29
Dodaj Bankier.pl w Google

Kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców dotyczące m.in. rozpoczynania działalności oraz przekazywania firm następcom przewiduje projekt ustawy, który opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Szykują się kolejne uproszczenia w przepisach dla przedsiębiorców
Szykują się kolejne uproszczenia w przepisach dla przedsiębiorców
fot. Bacho / / Shutterstock

Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Celem projektu - jak napisano - jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa, tj. rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę, jej rozwoju w kolejnych latach oraz przekazania jej w ręce następców. Nowelizacja obejmie też przepisy dot. zasad stanowienia prawa gospodarczego. "W związku z tym, że przyczyną zidentyfikowanych i opisanych problemów są konkretne przepisy prawne, które nakładają wymogi regulacyjne na obywateli i firmy, realizacja celu poprzez działania pozalegislacyjne w tym zakresie nie jest możliwa" - czytamy.

Wskazano, że pakiet stanowi kontynuację najważniejszych ustaw gospodarczych w ostatnich latach, kompleksowo regulując wiele aspektów działalności biznesowej. Celem proponowanych w projekcie rozwiązań - jak zaznaczono - jest zmniejszenie liczby zbędnych i nadmiernych wymogów regulacyjnych, co "wygeneruje oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców".

Efektem wprowadzonych rozwiązań - zdaniem projektodawcy - będą szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się na efektywność pracy administracji publicznej.

Wakacje na giełdzie

Napisano, że projektowane przepisy zostały zgrupowane w ramach czterech zasadniczych komponentów: ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie; prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej; usprawnienia na rzecz sukcesji; prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.

Przypomniano, że w ostatnich latach doszło do przyjęcia szeregu kompleksowych proprzedsiębiorczych ustaw regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym m.in. pakietu tzw. „Konstytucji biznesu”, nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Nie poprzestano jednak tylko na wdrożeniu przepisów, ale cały czas aktywnie monitorowano ich działanie i stosowanie.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Pora na MG HS Hybrid+! Zyskaj rabat aż do 15 000 zł.
Pora na MG HS Hybrid+! Zyskaj rabat aż do 15 000 zł.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
maxykaz
A ja otrzymałem pismo z ZUS abym wykazał im ile płaciłem składki zdrowotnej za zeszły rok. Chętnie bym im napisał że płaciłem tyle ile wpłynęło na ich konto w ZUS a w ktore progi dochodowe sie kwalifikuję wiedzą bo Urząd Skarbowy to polska instytucja i mają z nimi kontakt. Ale nie mogę bo muszę jakimś drukiem to wykazać. Dzięki ci A ja otrzymałem pismo z ZUS abym wykazał im ile płaciłem składki zdrowotnej za zeszły rok. Chętnie bym im napisał że płaciłem tyle ile wpłynęło na ich konto w ZUS a w ktore progi dochodowe sie kwalifikuję wiedzą bo Urząd Skarbowy to polska instytucja i mają z nimi kontakt. Ale nie mogę bo muszę jakimś drukiem to wykazać. Dzięki ci wielki ZUSie za to "uproszczenie" :-))).
wic
Firmę zakłada się raz i sukcesji dokonuje się raz. Za to co miesiąc składa się zamiast kliku kilkadziesiąt dokumentów do różnych urzędów. Taka to pomoc.
gucio_222
Problem w tym że mnogość przepisów pomagała likwidować bezrobocie bo było uzasadnienie dla zatrudnienia tysięcy magistrów od niczego do zatrudnienia w urzędach. Teraz ChatGPT spowoduje ich zwolnienie, bo najgłupsza AI jest mądrzejsza od przeciętnego urzędasa.
carlito1
Już wystarczy upraszczania.!!!
szprotkafinansjery
Wincyj przepisów, wincyj! 1 tys. stron rocznie, 10 tys. stron, 100 tys. stron! A gdzie tam, milion, milion stron nowego prawa rocznie, stać nas, naród wytrzyma! Nowi sędziowie i prokuratorzy bez szkoły bedą sprawniej pływać w mętnej wodzie!
xmrwrgh
No wiadomo jak już PiS zagarnął wiekszość wartościowych firm lub wykończył musi ulżyć swoim ....
mistrz_erudycji
Nie czytałem artykułu ale jak zobaczyłem tytuł to:

BUAHAHAHAHAHAHHAH
lancealot
Polski Ład 3?
Tego mogą już nie wytrzymać...
bangladesznadwisla
Trzeba ułatwić koncesje na alkohol dla gastronomii. Ilość zgod i papierów jest kosmiczna
kris75
Dla mnie największym osiągnięciem rządu jest wprowadzenie przepisu że kazdy musi miec osobną umowę na wywóz smieci. I nawet jak masz biuro gdzie masz 3 kartki papieru to masz miec 5 pojemników do segregacji a jak wynajmujesz w biurowcu gdzie jest 100 firm to kazda firma tez ma miec 5 pojemników. To jest mega Dla mnie największym osiągnięciem rządu jest wprowadzenie przepisu że kazdy musi miec osobną umowę na wywóz smieci. I nawet jak masz biuro gdzie masz 3 kartki papieru to masz miec 5 pojemników do segregacji a jak wynajmujesz w biurowcu gdzie jest 100 firm to kazda firma tez ma miec 5 pojemników. To jest mega osiągnięcie.

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki