Szczerski nie został wiceszefem NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg ogłosił w środę, że jego zastępcą będzie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana. Tym samym wiceszefem Sojuszu nie został również ubiegający się o to stanowisko szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM )
"Z radością ogłaszam powołanie Mircei Geoany na kolejnego zastępcę sekretarza generalnego. Jest oddanym orędownikiem więzi transatlantyckich; wniesie doświadczenie polityka i dyplomaty na to stanowisko. Będzie pierwszym Rumunem, który obejmie to wysokie stanowisko" - oświadczył Stoltenberg.

Szczerski sam mówił, że zostałem oficjalnie zgłoszony na te funkcję. Zdradzał też, że rozmawiał ze Stoltenbergiem. "Decyzję w tej sprawie podejmuje sekretarz generalny, to jest jego prerogatywa dlatego, że to jest funkcja jego bezpośredniego zastępcy" – mówił szef gabinetu prezydenta podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach 6 lipca.

Obecnie zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jej kadencja kończy się jesienią.

"Jestem bardzo wdzięczny Rose Gottemoeller. Jej umiejętności dyplomatyczne i doświadczenie w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa były nieocenione dla Sojuszu, ponieważ NATO nadal dostosowuje się do bardziej nieprzewidywalnego środowiska bezpieczeństwa" - podkreślił w oświadczeniu Stoltenberg.

Według nieoficjalnych podawanych przez Dziennik "Polska The Times" Szczerski, miał mieć poparcie Stanów Zjednoczonych. "Jest wielu równoległych kandydatów, dlatego należy zachować spokój. To jest bardzo dobry kandydat, ale są różne inne aspekty brane pod uwagę przez poszczególne państwa" - mówił pod koniec czerwca minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Geoana jest założycielem i prezesem mającego główną siedzibę w Waszyngtonie ośrodka analitycznego Aspen Institute Romania. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego rumuńskiego Senatu, ministra spraw zagranicznych i ambasadora Rumunii w Stanach Zjednoczonych. Nowe stanowisko zajmie w połowie października 2019 roku.

Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie najważniejsze stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przed Gottemoeller urząd ten pełnił również Amerykanin Alexander Vershbow.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ luo/ az/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 oorim

NATO, UE... nikt nie chce członków tej ekipy... jest zbyt kłótliwa, zbyt hałaśliwa, zbyt roszczeniowa bo "papież i solidarność", nie potrafi nawet dyplomatycznie się wypowiadać... poza tym jej członkowie nie są samodzielni zupełnie - rozkazy wykonują bezpośrednio i topornie...

Umie wygrywać tylko w Polsce no i może na wschód od granic Polski też sobie poradzi... tu jest 95% wierzących którzy nie mają odwagi zareagować na zło, mnóstwo egzorcystów, najwięcej kapłanów na km2 i 1000 mieszkańców, chodzi się często do wróżek itp itd...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 31 jendreka

Kiedy arogancki z PiS zrozumieją, że tylko w Polsce mogą fikac jak chcą. Bo tylko tu pozwala im na to zacofany lud partyjny. Polakowi potrzebny dobry tata jak za komuny ho bez wsparcia nie pociągnie długo.

! Odpowiedz
30 31 staryznajomy

Ci z PiSu wszystko przegrywają, biednemu to i wiatr w oczy a jak jeszcze Jaro sika pod wiatr to już strach :)

! Odpowiedz
20 27 smallsaver

Jak mi bardzo nie jest przykro.

! Odpowiedz
40 32 dmarch1

Polska za rzadow PiS przegrywa juz wszystko. Nie pasujemy do zachodniego swiata. Blizej nam do Putina.

! Odpowiedz
38 25 dmarch1

W NATO nie potrzeba fundamentalistow.

! Odpowiedz
55 20 ajwaj

W sumie dziwne, jako polypolog PISy pasowal by w tym klubie. :)
MON Niemiec byla von der Leyen ginekolog, marszalek polny-nieudolny IN SPE Blaszak mgr. od sredniowiecza, maczugi, topora, Stolenberg dziennikarz od ekonomii i statystyki itd.
Pieknie by sie uzupelniali w wyprawie na Moskwe, Pakin, Marsa, SanEskobar i okolice.

Na marginesie - dowódcy najsilniejszych armii swiata Rosji, Chin, USA - to bez wyjatku wysoko karatowa generalicjia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 5 ajwaj

W USA jest nietypowo - do XII 2018 byl Mattis, jest generałem a. D. z US Marine Corps
a Patrick M. Shanahan sam zrezygnowal

! Odpowiedz
40 28 misafi

Powinien jeszcze raz spróbować. Prezes to lubi.

! Odpowiedz
44 34 marxs

aż mi go szkoda tego Szczerskiego na foto powyżej bidulka taki zmartwiony że gigantyczna kasa przeszła koło nosa moja rada niech sobie popłacze razem z byłą kierowniczką Domu Kultury w Brzeszczach to mu ulży

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil