REKLAMA

KIR przypomina: świąteczne przelewy warto robić z wyprzedzeniem

2021-12-20 11:17
publikacja
2021-12-20 11:17
KIR przypomina: świąteczne przelewy warto robić z wyprzedzeniem
KIR przypomina: świąteczne przelewy warto robić z wyprzedzeniem
fot. Nata Bene / / Shutterstock

W nadchodzącym okresie świąteczno-sylwestrowym banki będą pracowały w innym zakresie czasowym niż zwykle, dlatego świąteczne przelewy warto zrealizować z odpowiednim wyprzedzeniem albo skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Izba informuje w poniedziałkowym komunikacie, że w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy transakcje w systemach sesyjnych nie są przetwarzane, dlatego w okresie Bożego Narodzenia system Elixir będzie funkcjonować w ograniczonym zakresie. W Wigilię 24 grudnia (piątek) odbędą się dwie sesje rozliczeniowe, a w pierwszy i drugi dzień świąt nie będą rozliczane żadne transakcje.

Jak informuje KIR, przelewy zlecone w Wigilię po godz. 13.30 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji w poniedziałek 27 grudnia. Z kolei transakcje zlecone 31 grudnia (piątek) po godzinie 13.30 zostaną zrealizowane w poniedziałek 3 stycznia 2022 r.

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) w dniach 24 i 31 grudnia obędą się wszystkie sesje rozliczeniowe. Dla tego systemu kolejne dni rozliczeniowe w okresie przerw świątecznych to odpowiednio 27 grudnia br. oraz 3 stycznia 2022 r.

Niezależnie od dostępności prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych Express Elixir. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta. Umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach.

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godz.: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie przetwarza żadnych transakcji.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki