REKLAMA

Samotne pokolenie Z. Niepokojące wyniki badań

2023-12-02 19:00
publikacja
2023-12-02 19:00

Samotność nie dotyczy tylko osób starszych. Regularnie zmaga się z nią aż 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13 do 28 lat - wykazały badania „Nigdy więcej samotności”. Najbardziej pragną oni bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

Samotne pokolenie Z. Niepokojące wyniki badań
Samotne pokolenie Z. Niepokojące wyniki badań
fot. Jorm Sangsorn / / Shutterstock

To kolejna edycja tego raportu realizowana w ramach projektu MindGenic AI. Pierwszą przeprowadzono w 2022 r. pod hasłem „Samotność pokolenia Z”, czyli ludzi młodych urodzonych po 1995 r. W drugim badaniu sondażem, który przeprowadzono w pierwszej połowie października 2023 r., objęto 3 700 osób z pokolenia Z. Pokazuje on nie tylko skalę samotności w tej grupie i jej przyczyny, ale także to, jak młodzi ludzie próbują sobie z nią radzić.

Samotność określana jest jako psychiczny lub emocjonalny dyskomfort, wynikający z braku fizycznego kontaktu z innymi ludźmi lub z poczucia osamotnienia. Z raportu „Nigdy więcej samotności” wynika, że do takiego stanu przyznaje się aż 65 proc. ludzi młodych w wieku od 13 do 28 lat. Ponad 32 proc. deklaruje, że odczuwa ją często, a 33 proc. - czasami. Zapytani o emocje, które towarzyszą im w chwilach samotności, wskazują przede wszystkim na smutek (43,7 proc.) oraz bezsilność (20,2 proc.).

Jak twierdzą autorzy raportu, badane osoby są świadome swojego osamotnienia, ale połowa nie rozmawia o tym ani z rówieśnikami, ani z rodziną. Wskazują, że najbardziej brakuje im kontaktu z innymi ludźmi. Jednocześnie 29 proc. ankietowanych przyznaje, że ma kłopoty z nawiązywaniem nowych znajomości.

Według raportu dobrym sygnałem jest to, że sześć na dziesięć osób podejmuje jakieś kroki, aby nie czuć się samotnymi. Najczęściej jest to próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z drugą osobą (65,1 proc.); na drugim miejscu znalazło się korzystanie z mediów społecznościowych (20,7 proc.).

„Niepokoi nas, że co piąta Zetka w Polsce chce uciec od samotności, śledząc świat pełen iluzji, który kompletnie odbiega od rzeczywistości. To dowód na to, jak bardzo brakuje im narzędzi oraz kompetencji, by prawdziwe i dobre relacje budować w realnym świecie. Niestety, Zetki nie zdobywają tych umiejętności wraz z upływem czasu. Im są starsze, tym częściej czują się samotne" - zaznacza w informacji przekazanej PAP Magda Wrzos, autorka badania i członkini projektu MindGenic AI.

Co czwarta przebadana osoba deklaruje, że w sieci w celu „zabicia” samotności spędza ponad pięć godzin dziennie. 2,7 proc. czuje się samotnie, gdy nie ma dostępu do technologii i musi się zadowolić światem offline.

Poczucie samotności nawet w towarzystwie innych ludzi deklaruje co czwarty przebadany przedstawiciel pokolenia. Jednocześnie Zetki bardzo rzadko rozmawiają o samotności. Tematu tego ze swoimi rówieśnikami nigdy nie podjęło 44,6 proc. respondentów, a z rodziną bądź innymi bliskimi - 53,7 proc. Jednocześnie 15,2 proc. badanych deklaruje brak wsparcia dla innych samotnych osób w swoim otoczeniu, a 16,9 proc. chciałoby takie wsparcie zaoferować, ale nie wie, co nim może być.

„Niektórzy młodzi ludzie prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy z problemu samotności, inni odczuwają niepewność co do swoich umiejętności w pomaganiu lub po prostu brakuje im wiedzy na ten temat. Odpowiedzią na to wyzwanie jest edukacja i podniesienie świadomości społecznej w zakresie potrzeb innych ludzi oraz promowanie empatycznej komunikacji i zaangażowania społecznego w przeżywanie trudnych emocji" - zwraca uwagę Maciej Maćkowiak, psycholog, specjalista terapii uzależnień oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży.

Psychologowie pracujący w ramach projektu MindGenic AI twierdzą, że przygotowali zestaw zadań i ćwiczeń, które mogą pomóc w zrozumieniu przyczyn samotności oraz w znalezieniu skutecznej drogi wyjścia z kryzysu. Celem projekt MindGenic AI, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest udzielenie wsparcia w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiej akceptacji i nudy.

„Chcemy pokazać młodym ludziom, jak wsłuchiwać się w otaczającą je rzeczywistość i jak być bliżej innych ludzi. Jeszcze przed startem narzędzia MindGenic AI wydamy eBooka, w którym zgromadzimy naszą wiedzę, aby doraźnie w ten sposób móc przeprowadzić Zetki przez program wsparcia. Przede wszystkim zachęcamy jednak do zrobienia krótkiego testu na stronie www.mindgenic.ai, który pomoże w sprawdzeniu, czy problem samotności faktycznie nas dotyczy. Nie zawsze zdajemy sobie z niego sprawę” - podkreśla Magda Wrzos.

Autorzy raportu alarmują, że pomimo stałego dostępu do internetu, smartfonów i gier wideo ogromnym wyzwaniem dla nich pozostaje wciąż nawiązywanie głębokich emocjonalnych relacji w świecie fizycznym. „Samotność stała się prawdziwą epidemią, a ludzie młodego pokolenia - szczególnie po wielomiesięcznej izolacji wywołanej COVID-19 - doświadczają jej bardziej niż jakiekolwiek inne grupy wiekowe” - dodają. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (37)

dodaj komentarz
maxxpol
Wystarczy trochę popracować nad samorozwojem, zainteresować się filozofią a zmieni się postrzeganie Siebie i relacji dookoła. Od Siebie mogę dodać że często samotność jest mylona z osamotnieniem. Wszystkim którzy myślą że mają problem z samotnością polecam zacząć poczytać jaka jest różnica między samotnością a osamotnieniem. W późniejszym Wystarczy trochę popracować nad samorozwojem, zainteresować się filozofią a zmieni się postrzeganie Siebie i relacji dookoła. Od Siebie mogę dodać że często samotność jest mylona z osamotnieniem. Wszystkim którzy myślą że mają problem z samotnością polecam zacząć poczytać jaka jest różnica między samotnością a osamotnieniem. W późniejszym czasie zainteresować się filozofią stoicką i popracować nad Sobą.
Pozdrawiam wszystkich
forfun
durna maniera wymuszania dziwacznych nazw na wszystko jakby nie można było jasno i czytelnie napisać pokolenie 20 latków, 30 latków itp
zenonn
Samotność nie dotyczy tylko pokolenia Z.
Przyjaźnie nawiązuje się w młodości głównie we wspólnych zajęciach pozaszkolnych.
Po szkole, w pracy po stażu liczy się tylko interes. Żyje się żeby pracować, gromadzić coraz większy majątek. Marnowanie czasu na spotkania z ludźmi nie opłaca się
Małżeństwo wyszło z mody. Partnera
Samotność nie dotyczy tylko pokolenia Z.
Przyjaźnie nawiązuje się w młodości głównie we wspólnych zajęciach pozaszkolnych.
Po szkole, w pracy po stażu liczy się tylko interes. Żyje się żeby pracować, gromadzić coraz większy majątek. Marnowanie czasu na spotkania z ludźmi nie opłaca się
Małżeństwo wyszło z mody. Partnera zmienia się wielokrotnie.
max5000
Mniej PlayStation i Instagrama a więcej kontaktu z drugim człowiekiem. Nic nie zastąpi kontaktu z ludźmi. Żadna aplikacje ani wirtualna rzeczywistość.
dzyszla
Kolejna firma będąca robić biznes na nieszczęściu? 30 zł a jakiegoś ebooka, serio? Dokładnie jak na portalach randkowych.
jas2
Mózg człowieka to goła tabliczka (tabula rasa - w filozofii i psychologii pojęcie to wyraża pogląd, że wszelka wiedza pochodzi wyłącznie z doświadczenia, a umysł pozbawiony doświadczeń jest „niezapisany”. Pojęcie pojawia się po raz pierwszy w średniowieczu, w łacińskich tłumaczeniach traktatu Arystotelesa ).

W czasach sztucznej
Mózg człowieka to goła tabliczka (tabula rasa - w filozofii i psychologii pojęcie to wyraża pogląd, że wszelka wiedza pochodzi wyłącznie z doświadczenia, a umysł pozbawiony doświadczeń jest „niezapisany”. Pojęcie pojawia się po raz pierwszy w średniowieczu, w łacińskich tłumaczeniach traktatu Arystotelesa ).

W czasach sztucznej inteligencji, wiemy na pewno, że to od danych na jakich wytrenujemy SI, zależy jakość tej SI. A sieć neuronowa, czy to sztuczna, czy ludzka, zachowują się podobnie.
koperytko
Co za naduzycie. Przecież mają zawsze kolege laptopa i koleżanke smartfona. To tez częściowo wina rodziców którzy decyduja się na jedynaków którzy później nie sa przystosowani do zycia w społeczenstwie
jas2
Mam dzieci, ale wpływ Internetu na nie zrozumiałem "po fakcie".
pstrzezek
Media społecznościowe tylko potęgują ten stan. W pogoni za like’em
pstrzezek
Nie ma czasu na budowanie relacji. Trzeba pokazać co się ma, gdzie się było. A gabinety terapeutów koszą hajs

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki