REKLAMA

Reaktywacja Nord Stream 2 po wojnie? Na to wskazują analitycy

2022-06-19 07:11
publikacja
2022-06-19 07:11
Reaktywacja Nord Stream 2 po wojnie? Na to wskazują analitycy
Reaktywacja Nord Stream 2 po wojnie? Na to wskazują analitycy
fot. Peter Kovalev / / TASS

Część niemieckich elit politycznych i biznesowych liczy, że gazociąg Nord Stream 2 po zakończeniu wojny na Ukrainie dostanie drugie życie - mówi w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell.

"Zwlekanie i brak jasnego stanowiska niemieckiego kierownictwa co do tego, czy Nord Stream 2 rzeczywiście jest na zawsze martwy, wskazuje, że w kręgach biznesowych i politycznych istnieje nadzieja, że po wojnie na Ukrainie obydwa gazociągi Nord Stream będą miały nowe życie" - podkreśla O'Donnell, analityk rynku energetycznego, wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance i autor bloga "The Global Barrel".

"Najprawdopodobniej w Berlinie mają nadzieję, że gazowy biznes przez Nord Stream 1 i 2 będzie częścią ustępstw na rzecz Putina w zamian za rosyjskie ustępstwa na Ukrainie. Z niechęci kanclerza Olafa Scholza, by jasno zadeklarować, że Niemcy chcą zwycięstwa Ukrainy, a także unikania wysyłania do Kijowa ciężkiej broni, która mogłaby naprawdę pomóc Ukrainie w zwycięstwie, wynika, że Niemcy wciąż mają nadzieję do powrót przedwojennych relacji z reżimem Putina, jeśli chodzi o bezpieczeństwo europejskie i niemiecki handel energią" - zaznaczył ekspert.

Dodał, że polityka ta odzwierciedla brak możliwości szybkiego znalezienia przez Niemcy i UE pełnej alternatywy dla ogromnej zależności od rosyjskiego gazu, jaką stworzyła niemiecka prorosyjska polityka gazowa w Europie.

"W ciągu najbliższych dwóch zim może dojść do racjonowania dostaw gazu dla przemysłu i obywateli Niemiec i innych krajów UE. Zapewne zachęci to upartych zwolenników importu rosyjskiego gazu do nalegania na złagodzenie sankcji energetycznych wobec Rosji i wykorzystanie Nord Stream 1 i 2" - przewiduje O'Donnell.

"Ponadto, w związku z niemiecką transformacją energetyczną (Energiewende), która opiera się na bardzo kosztownym i skomplikowanym technicznie pomyśle przejścia w stu procentach na odnawialne źródła energii bez atomu, popyt na gaz w RFN w nadchodzących latach będzie rósł. Istnieją więc zarówno przyczyny geostrategiczne, jak i techniczne, które sprawiają, że część niemieckich elit tęskni za przywróceniem po wojnie rosyjskich dostaw gazu przez Nord Stream 1 i 2" - zwraca uwagę analityk.

Jego zdaniem, Berlin zdaje sobie sprawę, że bez rosyjskiego gazu zależność Niemiec od USA, jako największego na świecie producenta ropy i gazu, będzie rosła.

"Niemcy zawsze opierały się uzależnieniu od USA i od chronionych przez Waszyngton światowych rynków ropy i gazu. Poprzez partnerstwo z Rosją w zakresie ropy i gazu RFN poszukiwała pewnej wolności od dominacji USA w sojuszu transatlantyckim i w Europie. Będzie nadal do tego dążyć i ponownie użyje Rosji jako +strategicznej przeciwwagi+ wobec USA, jeśli tylko będzie to możliwe" - prognozuje Thomas O'Donnell.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (61)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Z Rosją trzeba tak jak robił to Reagan! Doprowadzić do bankructwa i dopiero wtedy uczą się pokory i normalnej współpracy. W przeciwnym razie zachciewa im się potęgi kosztem innych narodów. Każdy kto wspiera Rosję gospodarczo przykłada rękę do jej imperializmu.Tyle, że to nie imperializm gospodarczy, intelektualny, kulturalny, naukowy Z Rosją trzeba tak jak robił to Reagan! Doprowadzić do bankructwa i dopiero wtedy uczą się pokory i normalnej współpracy. W przeciwnym razie zachciewa im się potęgi kosztem innych narodów. Każdy kto wspiera Rosję gospodarczo przykłada rękę do jej imperializmu.Tyle, że to nie imperializm gospodarczy, intelektualny, kulturalny, naukowy tylko prostej dziczy marzącej o tym aby zrównać wszystko z ziemią. Typowa strategia mongolska jak za Dżingis Hana. Gwałty itp. w 1944 i 1945 wielu mądrali zachodniego świata niczego nie nauczyły. To co widać to nie Rosja Puszkina czy Łomonosowa tylko hordy o bolszewickiej mentalności. Tamtej Rosji już nie ma i nigdy nie będzie dopóki obecne kacapy wszędzie i we wszystkim widzą broń i możliwość niszczenia wszystkiego dookołą.
niederfurzdorf
Pomyślcie sami!!! Niemcy jako członek NATO nie chcą "uzależnienia" od swojego sojusznika w NATO i od lat budują sojusze gospodarcze z państwem, które od lat mówi głośno, że NATO to jego największy wróg. Co można myśleć o takim sojuszniku w pakcie ,którego jest się członkiem? Co można myśleć o takim narodzie , jego politykach?Pomyślcie sami!!! Niemcy jako członek NATO nie chcą "uzależnienia" od swojego sojusznika w NATO i od lat budują sojusze gospodarcze z państwem, które od lat mówi głośno, że NATO to jego największy wróg. Co można myśleć o takim sojuszniku w pakcie ,którego jest się członkiem? Co można myśleć o takim narodzie , jego politykach? Kto jest dla nich sojusznikiem a kto zagrożeniem?
polonu
Nord Stream 2 to polecą ale gówna z Rosji , jak się to wysuszy to idzie palić .
od_redakcji
Jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że celem jest ww3, nie znasz tych ludzi zbyt dobrze.
prs
Reaktywacja..

Żołnierze ruskie bez gaci!
Wysyłając armię na wojnę, pjutin nie pomyślał, że żołnierze potrzebują majtek, skarpet i papieru toaletowego..

20 lat "oszczędzali".. na szpitalach i szkołach..

Jedna trzecia federalnego rosyjskiego budżetu jest przeznaczona na struktury siłowe, a na papier
Reaktywacja..

Żołnierze ruskie bez gaci!
Wysyłając armię na wojnę, pjutin nie pomyślał, że żołnierze potrzebują majtek, skarpet i papieru toaletowego..

20 lat "oszczędzali".. na szpitalach i szkołach..

Jedna trzecia federalnego rosyjskiego budżetu jest przeznaczona na struktury siłowe, a na papier i tak pieniędzy nie ma" - napisał na Twitterze radny rady Nowosybirska Siergiej Bojko..
prs
Pełniący obowiązki dowódcy 41 armii płk Oleg Korotkiewicz poprosił mera Nowosybirska Anatolija Łoktia o "zwiększoną pomoc" dla żołnierzy rosyjskich na Ukrainie - informuje Radio Swoboda. Wśród rzeczy, o jakie zawnioskował, są majtki, skarpety, papier toaletowy i papierosy.

Dowódca poprosił o: 5 tys. par skarpet,
Pełniący obowiązki dowódcy 41 armii płk Oleg Korotkiewicz poprosił mera Nowosybirska Anatolija Łoktia o "zwiększoną pomoc" dla żołnierzy rosyjskich na Ukrainie - informuje Radio Swoboda. Wśród rzeczy, o jakie zawnioskował, są majtki, skarpety, papier toaletowy i papierosy.

Dowódca poprosił o: 5 tys. par skarpet, 2 tys. par majtek, 1,5 tys. rolek papieru toaletowego, 100 kg ciastek i 1 tys. paczek papierosów z filtrem.

Komedia..czarna ruska komedia.. lol..
a ruskie dalej swoje.. ze car "swiety" hehehh..
zoomek
W Polsce jak likwidowali cukrownie to trwale - ZLIKWIDOWAĆ NS1 i NS2. Dzięki za uwagę.
jas2
Po co likwidować? Przekazać akcje Orlenowi.
bratpeat
Duże rzeczy się dzieja. Powstanie w europie nowy ład geopolityczny. Polsce bedzie pokazane miejsce w kàcie.
itso_zasob_ostateczny
mogą sobie pokazywać co z tego ?

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki