REKLAMA

Ranking spółek Bankier.pl - styczeń 2016

Adam Torchała2016-02-02 12:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-02 12:30
Ranking spółek Bankier.pl - styczeń 2016
Ranking spółek Bankier.pl - styczeń 2016
fot. Klapi / / Wikimedia Commons

Najpopularniejszą spółką wśród użytkowników Bankier.pl ponownie okazał się KGHM. W styczniu do czołówki awansowali Getin Noble Bank oraz 11bit studios.

KGHM najpopularniejszą spółką jest siódmy miesiąc z rzędu, lideruje od sierpnia, kiedy to zepchnęła z piedestału CD Projekt. W styczniu KGHM przykuwał uwagę głównie ze względu na topniejącą wycenę spółki. Akcje KGHM-u dobiły w okolice 50 zł i pogłębiły jednocześnie sześcioletnie minima. Spółki nie ominęła także polityczna wymiana stołków. 18 stycznia wymieniono członków rady nadzorczej, 3 lutego może zostać wymieniony zarząd. 

Na drugie miejsce po miesięcznej przerwie powróciło JSW, które zepchnęło o jedno oczko CD Projekt. Węglowa spółka wciąż mierzy się z problemami finansowymi. W styczniu pojawił się pomysł przerzucenia części kłopotów na banki, które zdecydowały się finansować jastrzębskiego kolosa.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - styczeń 2016
Spółka Ticker Stopa zwrotu w I.2016 Miejsce w poprzednim rankingu
1 KGHM KGH -9,43% 1
2 JSW JSW -17,37% 3
3 CD Projekt CDR 4,24% 2
4 PKO BP PKO -9,81% 15
5 PGNiG PGN 0,97% 13
6 11bit studios 11B 21,74% 25
7 Energa ENG 6,96% 10
8 Getin Noble GNB -25,00% 22
9 Bioton BIO -4,78% 6
10 PZU PZU -4,94% 9
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Dla samych banków sprawa JSW była jedynie kroplą w morzu problemów. Styczeń był ostatnim miesiącem bez podatku bankowego, dodatkowo Kancelaria Prezydenta zaprezentowała projekt przewalutowania kredytów frankowych. To zwiększało zainteresowanie bankami, ich akcje szły jednak przede wszystkim w dół. Największą popularnością wśród użytkowników Bankier.pl cieszyło się PKO oraz notujący historyczne minima Getin Noble.

Powrót sentymentu do producentów gier

Styczeń był także miesiącem powrotu sentymentu do producentów gier. W pierwszej dziesiątce, oprócz wspomnianego CD Projektu, znalazło się także 11bit studios. Spółka, która skupia się obecnie na monetyzacji swojego hitu "This War of Mine", może odnieść kolejny sukces. Wydana niedawno wersja "TWoM" na konsole, notuje lepsze od oczekiwań wyniki w przedsprzedaży.

Z kolei tuż poza TOP10 uplasował się Bloober, którego "Layers of Fear" nie dość, że zbiera świetne recenzje, to już na siebie zarabia, mimo iż premiera będzie miała miejsce dopiero 16 lutego. W tym roku wartość Bloobera skoczyła już o ponad 50%.

Na forum przeważa NewConnect

Podczas gdy wśród użytkowników największą popularnością cieszą się spółki z GPW, forumowicze dużo chętniej dyskutują o spółkach z małej giełdy. Miejsca w czołowej piątce utrzymały Softblue, Fluid oraz EFEnergii. Dwie ostatnie spółki znajdują się na liście podwyższonego ryzyka Bankier.pl. Emocje więc nie dziwią, warto jednak zachować szczególną uwagę, inwestując w te spółki. Reprezentantów NewConnectu pogodził KGHM, na którego forum w styczniu pojawiło się 7766 postów.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - styczeń 2016
Spółka Ticker Ilość postów w styczniu
1 KGHM KGH 7766
2 Softblue SBE 6911
3 Fly.pl FLY 4015
4 EFEnergii EFE 3898
5 Fluid FLD 3659
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

O przyszłości polskiego rynku kapitałowego słów kilka

O przyszłości polskiego rynku kapitałowego słów kilka

Coś nie tak jest z tą naszą giełdą. Jeszcze kilka lat temu byliśmy lwem tej części Europy, z zazdrością spoglądały na nas parkiety wielu innych krajów. Coś jednak pękło. Czyżby brak spektakularnych debiutów odciągnął uwagę inwestorów indywidualnych od giełdy? Czy może swoje dołożyli w tej kwestii politycy, często w procesie podejmowanych decyzji kompletnie się z nią nie licząc? - pisze Szymon Matuszyński.

<< Zobacz grudniowy ranking

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
cos bardziej zaawansowanego, schematy poprosze
~Ilovemyjob
Akwizycja kanadyjska przy cenie 8490 USD/tona.
Dziś 4550 USD/tona.
Out
~Misjonarz
Bloober coś czuję będzie podobnie jak 11 bit rok temu czarnym koniem tej nędznej giełdy
~Seth
Raczej banką spekulacyjną a potem czarną dziurą
~Magda
Ci redaktorzy z bankiera maja takie twarze , że z koleżankami w pracy leżymy na podłodze ze śmiechu co jeden to lepszy :D
~fakelaki
A Pani Magda co ma w głowie ?
Bo ten gość sprzedaje swoją inteligencję a nie d..ę !
~Zigi
Niech Pani wyśle swoje zdjęcie to też się pośmiejemy.
~anonim
Szczerze mówiąc uważam, że akurat jeżeli chodzi o spółki związane z grami to przykład bańki internetowej, której efekt wywołał sukces 11Bit. Nie powiem, bo gdy zobaczyłem wstępne dema i zapowiedzi tej gry to czekałem na nią z utęsknieniem, na steamie kupiłem go od razu po premierze i gra okazała się dość wciągająca,Szczerze mówiąc uważam, że akurat jeżeli chodzi o spółki związane z grami to przykład bańki internetowej, której efekt wywołał sukces 11Bit. Nie powiem, bo gdy zobaczyłem wstępne dema i zapowiedzi tej gry to czekałem na nią z utęsknieniem, na steamie kupiłem go od razu po premierze i gra okazała się dość wciągająca, sukces był łatwy do przewidzenia bo kurs utrzymywał się na niskim poziomie po mimo zapowiedzi gry i jeszcze przez jakiś tydzień lub dwa po premierze. Ci który nie skorzystali, zwyczajnie dziś liczą na podobny sukces innych spółek, i to było widać po rankingu. Kilka dni po sukcesie 11Bitu, zaczął się popyt na wszystkie spółki związane z grami taki owczy pęd. Więc osobiście nie nazwałbym tego sukcesem a spekulacją

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki