Propozycja Dudy może kosztować banki 40 mld zł

40 mld zł - takie potencjalne koszty, według wyliczeń Trigona, może stworzyć dla sektora bankowego wejście w życie zaprezentowanego w piątek przez Kancelarię Prezydenta projektu ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów.

- Szacujemy, że koszty przewalutowania kredytów frankowych według zaprezentowanego w piątek projektu ustawy wyniosłyby dla sektora bankowego ok. 34 mld zł, przy założeniu kursu CHF/PLN na poziomie 4,0. Z uwzględnieniem kosztów za zwrot spreadów koszty sięgnęłyby ok. 40 mld zł - napisano w raporcie. 

Wśród notowanych na GPW banków największe koszty przewalutowania poniesie PKO - sięgną one 8,4 mld zł. Bank jest jednak największym podmiotem spośród tych, które posiadają zaangażowanie w kredyty hipoteczne w helweckiej walucie. Po uwzględnieniu wielkości kapitałów własnych zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja banków mniejszych, u których bezwzględnie tego typu kredytów jest mniej niż w PKO. Ich udział w całym bankowym portfelu względnie jest jednak o wiele wyższy.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (fot. KACPER PEMPEL / FORUM)

102 lata rozliczania kosztów

Przede wszystkim dotyczy to Millennium oraz Getin Noble. Dla tego pierwszego koszty przewalutowania mogą według analityków Trigona sięgnąć 72% kapitałów własnych, dla drugiej 66%. Bank Leszka Czarneckiego, dla którego ciężką do przełknięcia pigułką wydawał się już sam podatek bankowy, może więc popaść w tarapaty.

Tak analitycy oceniają koszty propozycji prezydenta Dudy
Tak analitycy oceniają koszty propozycji prezydenta Dudy (Trigon DM)

Wspomniany podatek bankowy ma być jednak według projektu furtką, która zmniejszy nieco obciążenie sektora kosztami frankowych rozwiązań. Banki mogłyby odliczać od niego koszty przewalutowania i pomniejszać jego miesięczną kwotę maksymalnie o 20%. Co ważne, skumulowane koszty przewalutowania przechodziłyby na kolejne miesiące, aż do odliczenia pełnej kwoty. Teoretycznie więc koszty poniesie państwo, odliczenie pełnego kosztu przewalutowania zajęłoby jednak bankom średnio ok. 60 lat. Dla wspomnianych Getinu i Millennium byłoby to z kolei odpowiednio aż 76 i 102 lata - z biznesowego punktu widzenia perspektywa niewyobrażalnie długa.

Propozycja prezydencka została zaprezentowana w piątek przez kancelarię Andrzeja Dudy. Według niej kredyty hipoteczne w obcej walucie miałyby zostać przewalutowane na złotego po tzw. "kursie sprawiedliwym". To jednak póki co jedynie projekt, który zanim w ogóle zostanie poddany głosowaniu w parlamencie, najpierw celem oceny trafi do KNF-u. 

Małe szanse na wejście w życie

Analitycy Trigona zwracają uwagę, że Komisja najprawdopodobniej wyda projektowi negatywną rekomendację. Powodem będą koszty przewalutowania i idąca za nimi kwestia bezpieczeństwa systemu bankowego w kraju. Z tego też powodu raport nie daje projektowi wielkich szans na wejście w życie.

- Nawet jeżeli projekt ustawy trafi do Sejmu, nie wejdzie on w życie w zaproponowanym kształcie, gdyż stwarza zbyt duże zagrożenie dla sektora bankowego - uważają analitycy.

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Marzy mi się, proszę Państwa, aby polscy politycy wreszcie przejrzeli na oczy. Niech zobaczą ile kosztuje euro i dolar, i niech zaczną wyciągać wnioski. Jeśli nie, to znaczy – jeśli się nie uspokoją z tymi swoimi „genialnymi” pomysłami, zamiast dobrej zmiany czekają nas… ciężkie czasy.

Zauważają oni jednak, że potencjalna możliwość odpisywania kosztów przewalutowania od podatku bankowego rzuca nowe światło na dyskusję na temat systemowego rozwiązania kwestii kredytów frankowych. Znalezienie księgowego rozwiązania, umożliwiającego bankom zbilansowanie kosztu przewalutowania poprzez zawiązanie aktywa na przyszłe ulgi na podatku bankowym, uchroniłoby banki przed ubytkami w kapitałach i koniecznością dokapitalizowania.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Piotr

Ja mam kredyt w mBanku. W 2007 brałem 80 000 zł . Jako klient prosiłem o rodzinę na swoim ale nie mieli tego programu. PEKAO ociagalo się z decyzją wiec wziąłem CHF. Powiedzieli, ze to bardzo bezpieczne bo Frank tanieje a nawet jak wzrośnie to o max 20%. Po roku gdy CHF był tańszy poszedłem przewalutowac. Niestety doradca mBanku nie chciał wykonać mojego wniosku. Tłumaczyłem, że kurs 1,95zl to minimum i zacznie rosnąć. Z placeniem rat jakoś sobie radzę. Mbank pozwala zawiesza co 5 lat raty kapitałowe do 6 miesięcy. Tylko co mają powiedzieć ludzie, którzy brali CHF w 2008 na 1mln bo wmawiano im, że nieruchomości drożeją i to wspaniała inwestycja w przyszłość...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Janusz_Leśny

Podążając tokiem rozumowania PiSu , KNF wyda w tej sprawie swoją opinie a z opiniami partia rządząca nie musi się liczyć :D

! Odpowiedz
5 7 ~teraz

Populizm PIS jest porażajacy a na dodatek ludzi rozumiejacych powage sytuacji jest mało. Reszta Polaków przypomina pacjentów , którym podano lek przeciwbólowo-rozweselajacy i obcina sie po kolei palec za palcem a oni sie smieja - niestety jak lek przestanie działać to 'otrzeźwieją" ale bedzie juz za późno

! Odpowiedz
4 6 ~spoko

Pasuje jak ulał do lemingów. Osiem lat ich okradali wmawiając im wolność i demokrację. Wolność to praca na zmywaku, a demokracja to wynik PSL w wyborach samorządowych ?

! Odpowiedz
0 2 ~Tyle

Tak właśnie panowie ANAL-itycy

! Odpowiedz
0 1 ~Tyle

I cała prawda:

http://zpp.net.pl/aktualnosci/run,stanowisko-zpp-ws-frankowiczow,page,1,article,1074.html

! Odpowiedz
0 0 ~Tyle

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomocy-dla-frankowiczow-jednak-nie-bedzie,146,0,1998994.html

! Odpowiedz
5 9 ~POLAK

A ILE KRWIOPIJCY PREZESI BANKÓW MNIEJ PREMI DOSTANĄ ?????

! Odpowiedz
4 8 ~mim

Nie ma to jak obiecywać za nieswoje pieniądze.

! Odpowiedz
11 13 ~M71

Bankom nic się nie stanie dostaną średnio o 20tys płn większe kredyty niż były brane tylko w płn i dalej bedą spłacane przeważnie z wyższymi ratami. Poza tym przy kredycie na OK 250tys płn w CHF każdy po 8 latach spłaty już zapłacił bankom około 75 tys pln. Wiec o co ten cały wrzask??? Tu nie ma straty! To kredytobiorcy po 8 latach spłaty dostaną nowy kredyt wyższy od tego którego zaciągnęli i spłacali!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.