Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,7%

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie była o 4,7% wyższa niż przed rokiem oraz o 3,6% niższa niż przed miesiącem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Listopadowe wyniki przemysłu były z grubsza zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał roczny wzrost produkcji o 3,6-4,6%. W październiku obroty fabryk zwiększyły się o 7,4% rdr, przekraczając szacunki analityków.

(Bankier.pl)

W listopadzie wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 31 z 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja pozostałego sprzętu transportowego (o 28,6% rdr), urządzeń elektrycznych (o 16,5%) oraz w gospodarce odpadami (o 13,2%). Spadek produkcji nastąpił tylko w branży farmaceutycznej (o 28,8% rdr), w produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 13,1%) oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 6,5%).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu okazała się o 0,1% wyższa niż w październiku oraz o 5,5% wyższa niż w listopadzie 2017 roku. Zatem odsezonowana dynamika produkcji utrzymała się na poziomie z poprzednich miesięcy: 5,0% w październiku, 5,4% we wrześniu oraz 5,0% w sierpniu.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Na stabilizację dynamiki produkcji przemysłowej w pobliżu 5,0% rdr wskazuje także trzymiesięczna średnia krocząca tego wskaźnika. Ponadto jak podaje GUS, w okresie od stycznia do listopada 2018 roku wartość produkcji przemysłowej była o 6,1% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Znacznie lepiej radzi sobie branża budowlana, napędzana inwestycjami publicznymi. Przez 11 miesięcy 2018 roku wartość produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się o 19,7% rdr. W samym listopadzie wzrost w budowlance przyhamował do 17,1% rdr z 22,4% odnotowanych w październiku. Po uwzględnieniu czynników kalendarzowych dynamika produkcji budowlano-montażowej obniżyła się z 19,6% do 15,9% rdr.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 pluto85md

Brawo za wzrost w dzialach pozostaly sprzet transportowy i urzadzen elektrycznych. Jednak 3 kolejne pozycje zajmuje gospodarka odpadami, produkcja energii elektrycznej i ciepla, produkcja wody. Pachnie to troche nieefektywnoscia, lub nadmienym zuzyciem gospodarstw domowych, co nie daje nam stabilnych podstaw do wzrostu w przyszlosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 14 h-b

W okresie przed świątecznym co roku produkcja w wielu branżach wzrasta.

! Odpowiedz
82 86 grzegorzkubik

I co i co Panowie POKO? Za waszych czasów były tylko afery. Chcę napisać, że ja się tu nie dubluje. Jest dość przeciwników partii Schetyny. Sondaże pokazują ok 40% poparcia dla PIS i od 24 do 30% dla POKO. Zatem jest dość ludzi by komentować na bankierze. Cieszcie się, że PIS -owcy czy inni tu zaglądają. Znamy się na gospodarce ekonomi, niektórzy z nas inwestują bo jesteśmy mądrzy i kumamy co i jak. Głupio wam POKO-wcy co? Znam większość afer PO-wskich i rozumiem dlaczego za PO nu było takiego rozwoju gospodarczego. W aferalnym państwie mowy nie ma by gospodarka się rozwijała. Jak człowiek raz zdobędzie wiedzę o politykach to raz na zawsze ich skreśla i ja skreśliłem partię Tuska czy Schetyny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 28 psokal

Rany, jaki fanatyk. Odstaw człowieku na jakiś czas politykę bo tego nie da się czytać

! Odpowiedz
27 16 smallsaver

To jest ciekawe, tyle mówicie o aferach PO, a jak na razie co rusz słychać o jakimś aresztowanym PiSowskim aferzyście, np. wczoraj. Poza tym tu nie Onet i tu prymitywna partyjna propaganda nie przejdzie.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil