Produkcja przemysłowa wróciła na dobry tor

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w październiku o 7,4% wyższa niż rok temu – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji o 6,7% rdr po tym, jak na skutek efektów kalendarzowych we wrześniu dynamika produkcji sprzedanej przemysłu zmalała do 2,8% rdr. W porównaniu z poprzednim miesiącem produkcja zwiększyła się o 9,9%.

(Bankier.pl)

W ten sposób wyniki polskiego przemysłu powróciły do „normy” z poprzednich miesięcy – według GUS od stycznia do października produkcja sprzedana zwiększyła się o 6,1% rdr. Mimo wszystko trzymiesięczna średnia krocząca rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce obniżyła się z 6,0% do 5,1%, co jest najniższym rezultatem od czerwca 2017 roku.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w październiku 1,2% mdm i 5,0% rdr. To wynik nieco słabszy niż we wrześniu (5,4% rdr) oraz taki sam jak w sierpniu (także 5,0% rdr po odsezonowaniu).

W ujęciu rocznym wzrost produkcji odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu. Najszybciej rosła produkcja urządzeń elektrycznych (o 19,5% rdr), pozostałego sprzętu transportowego (o 18,1% rdr) oraz wyrobów z metali (o 13%). Najmocniejszy spadek produkcji sprzedanej  odnotowano w produkcji wyrobów farmaceutycznych (-24% rdr), skór i wyrobów skórzanych (-7,0%) oraz w górnictwie węglowym (-1,9%).

To właśnie dział „górnictwo i wydobywanie” negatywnie (-0,3% rdr) zaważył na wynikach produkcji przemysłowej. Za to energetyka i ciepłownictwo zwiększyły produkcję o 11,5% rdr. Sektor wodociągowo-kanalizacyjny odnotował wzrost realny przychodów o 8,6% rdr.

W dalszym ciągu świetne wyniki dostarczała branża budowlana. Produkcja budowlano-montażowa w październiku zwiększyła się o 22,4% rdr, przebijając rynkowy konsensus w wysokości +19,5% rdr. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa była o 19,6% wyższa niż rok temu.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 6 pluto85md

@grzegorzkubik

Takie dane byly za PO w 2010-2011 i w 2015, ale wtedy Polska byla w ruinie, wiec sie nie liczy.

Gratuluje dobrego samopoczucia w ocenie najblizszej przyszlosci, problem w tym, ze nie jest prawda ze stac nas na nizszy wiek emerytalny, o czym bedziemy sie przekonywac w najblizszych latach.

! Odpowiedz
8 7 zenonka

No worries. Wymyśli się jakieś "rekompensaty" jak z cenami energii. Dodrukuje się trochę pieniądza i problem solved. NBP to tylko narzędzie w rękach głupców, co potwierdzają ostatnie wydarzenia. Będzie Wenezuela bis, kraj wiecznej szczęśliwości, bo każdy jest szczęśliwy, gdy każdy dookoła jest biedny.

! Odpowiedz
22 8 wektorwg

Widzę ze wzrosła ilość pisiewiczow na forum. Ciepłe posadki pod zadki to dla swoich

! Odpowiedz
10 28 grzegorzkubik

Jakby takie dane były za rządów PO to ja nie wiem co by się działa w TVN-ie. Od 2016 coraz lepsze wyniki podawane przez GUS. PO zostałaby uznana za świętą partię.

! Odpowiedz
6 2 pc1974

czyli PIS opanował GUS. Tak jak kombinuja ze wskaźnikiem inflacji tak i z resztą wskaźników hehe

! Odpowiedz
15 36 2kbb

Nie ukrywam satysfakcji jak widzę kiedy na forach ujada postkomuna oderwana od koryta... Swoją drogą współczuję tym ludziom którzy byli przyzwyczajeni do profitów najpierw od władz Sowieckich po 1945 roku, potem od aparatczyków i dygnitarzy polskich smrodów, aż wreszcie od przekrętów postkomunistycznych już po 1989 roku... W Polsce dzisiaj nadal jest korupcja bo nie da się jej całkowicie zniszczyć. Jednak jej skala w stosunku do całej gospodarki maleje za rządów PIS.... POstkomun jest skończona... Donald nic już nie zmieni w Polsce kiedy wróci wygnany z Brukseli na prowincje....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 24 2kbb

Kaczyński i Morawiecki muszą zachować spokój.... Wiedzą że mają poparcie Polaków u których wzrasta poczucie wspólnej odpowiedzialności za swój kraj i dbałość o swoje firmy i przedsiębiorstwa. Jedną ze świetnych spraw jest organizowanie co roku kongresu 590 w Rzeszowie.
To podnosi świadomość Polaków i daje im siły do dalszej pracy.
Jednak na horyzoncie pojawiają się nowe zagrożenia....
Na Świecie i w Europie zapowiadają się gigantyczne napięcia gospodarcze i społeczne związane ze spowolnieniem gospodarek krajów rozwiniętych , Brexitem , odejściem Merkel, problemami finansowymi Włoch, dalej Grecji,Portugalii.... Putin tylko czeka jak przyczajony gepard kiedy może uderzyć z pełną siłą w Ukrainę, zająć całą Białoruś aż po granice Polską.... PIS i Kaczyński nie może zrobić takiego błędu jak zrobił w rządach z Leperem i Giertychem.... PIS musi rządzić przez co najmniej 3 kadencje łącznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 16 marxs

nie tyle produkcja wróciła na dobre tory co inflacja wróciła na dobre tory -w PISiej III RP nie ma żadnego wzrostu produkcji ani sprzedaży to jest po prostu realna inflacja wg GUS im większa cena towaru tym wieksza produkcja i sprzedaż co jest kompletną brednią np.wg GUS jeżdżę 2 razy więcej autem bo zużywam 2 razy więcej autogazu a to nieprawda bo po prostu autogaz podrożał prawie 100% od PISnierządów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 10 marxs

W przyszłym roku będziecie mieć wyznawcy Smoleńskiej Sekty "wzrost" produkcji prądu o 30-70% czy "wzrost' produkcji gazu o 100% i paliw o 20-30% to pociągnie za sobą dalsze "wzrosty" produkcji i sprzedaży detalicznej szczególnie żywności czy leków cieszycie się PISiaczki?jak tak to fajnie
BRAWO PIS

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 10 h-b

Bo święta są za już pasem !...na święta w wielu segmentach gospodarki zawsze produkcja wzrasta ot i cała sezonowa ,,radość"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil