Premier Litwy za dalszym dozbrajaniem Ukrainy

Premier Litwy Saulius Skvernelis opowiedział się za kontynuacją dostaw uzbrojenia dla Ukrainy, która walczy ze wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie. Szef litewskiego rządu mówił o tym w czwartek podczas obrad XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

"Powinniśmy nadal pomagać Ukrainie dostawami śmiercionośnego uzbrojenia nie po to, by zachęcać do wojny. Nie, powinniśmy się bronić. Dostawy śmiercionośnego uzbrojenia oznaczają, że możemy ratować życie snajperów, innych żołnierzy i osób cywilnych" oświadczył Skvernelis.

Premier Litwy zachęcał także Ukrainę do przyspieszenia reform. Przypomniał, że jego kraj dokonał ważnych przemian w ciągu dziesięciu lat. "Wiem, że trudno się tego słucha, ale powinniście iść jeszcze szybciej od nas" podkreślił.

Wcześniej Skvernelis spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, z którym rozmawiał m.in. o konieczności blokowania realizacji projektu Nord Stream 2, z pomocą którego Rosja ma zamiar transportować swój gaz do Niemiec z ominięciem ukraińskich gazociągów tranzytowych.

Czwartek był drugim i ostatnim dniem pobytu Skvernelisa na Ukrainie. W środę złożył on wizytę w kontrolowanej przez ukraińskie władze części obwodu donieckiego. Przekazał tam pomoc humanitarną dla mieszkańców regionu, w którym od 2014 roku trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 ajwaj

Swiat zamiera z wstrzymanym oddechem -
kiedy Litwa mocarstwo mniejsze od Warszawy
anal-lizuje swoja strategie i taktyke :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil