Pożar w Czarnobylu. Kijów zmaga się ze smogiem

2020-04-18 12:08
publikacja
2020-04-18 12:08

W strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie tlą się pnie, trawa i drewno - podały w sobotę służby. W związku z tymi pożarami Kijów przykryty jest smogiem, a według serwisu IQAir w sobotę stolica Ukrainy miała najgorsze powietrze na świecie.

/ fot. Aleksandr Gusev / ZUMA Press
W akcji gaśniczej na terytorium pięciu leśnictw w strefie wykluczenia bierze w sobotę udział ponad 700 osób i ponad 160 jednostek sprzętu, w tym trzy śmigłowce - poinformowała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. W piątek zrzucono z nich 268 ton wody. Nie ma tam otwartego ognia - oświadczono.

Pożar w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął się 4 kwietnia. Po 10 dniach strażakom udało się zwalczyć otwarty ogień. Niektóre odcinki wciąż jednak się tlą.

W czwartek wieczorem wiatr zmienił kierunek i produkty spalania z pożarów w strefie czarnobylskiej i obwodzie żytomirskim trafiły nad Kijów. W sobotę według indeksu IQAir powietrze w Kijowie jest najbardziej zanieczyszczone ze wszystkich miast na świecie. W ukraińskiej stolicy daje się czuć silny zapach dymu.

Biuro prasowe Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej przekazało, że w ciągu minionej doby w stolicy i w obwodzie kijowskim odnotowano 37 pożarów trawy i torfowisk, w związku z czym w powietrzu jest podwyższone stężenie produktów spalania.

Zapewniono, że tło promieniowania w obwodzie kijowskim i w Kijowie jest w normie.

W związku z podwyższeniem obecności w powietrzu dwutlenku siarki, formaldehydu i dwutlenku azotu specjaliści zalecają pozostanie w domach, nieotwieranie okien i picie dużej ilości płynów - dodano.

W sąsiednim obwodzie żytomierskim tlą się trawy, krzewy i pnie drzew na terytorium ok. 3 tys. hektarów - przekazała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Do walki z pożarem zmobilizowano ponad 650 osób, ponad 100 jednostek sprzętu; w użyciu są samoloty gaśnicze AN-32P. W rejonie owruckim ogień strawił prawie 40 domów.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zapowiedziała, że oczekuje szczytu liczby pożarów w obwodzie kijowskim w ten weekend.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wizytator
To z czego tam mają te pnie i trawę że takie zanieczyszczenie powietrza? Jak się w Australii paliło to takich problemów nie mieli.
wektorwg
Może dlatego poAmykali nas w domach z maseczkami?
stypekqwe
Wiesz, że nie musisz nosić maseczki w domu, prawda?

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki