REKLAMA

Ponad 600 tys. kredytów walutowych w Polsce

2017-10-19 10:30
publikacja
2017-10-19 10:30

Zmniejsza się liczba i wartość walutowych kredytów hipotecznych. Na koniec ubiegłego roku w Polsce udzielonych było ponad 600 tysięcy kredytów indeksowanych do obcych walut. Są one spłacane podobnie jak kredyty złotowe.

fot. / / YAY Foto

Komisja Nadzoru Finansowego specjalnie dla Informacyjnej Agencji Radiowej przygotowała szczegółowe informacje na ten temat. Najbardziej aktualne dane pochodzą z końca sierpnia tego roku. Wynika z nich, że wartość mieszkaniowych kredytów walutowych dla gospodarstw domowych wynosiła 144 miliardy 300 milionów złotych. Dla porównania wartość kredytów złotowych to 251 miliardów 200 milionów złotych.

W ciągu każdego miesiąca portfel walutowych kredytów maleje średnio o 200 milionów franków szwajcarskich i około 35-40 milionów euro. Od początku roku zmniejszyły się one odpowiednio o 1 miliard 700 milionów franków szwajcarskich i o 300 milionów euro.

Na koniec 2016 roku Polacy mieli 609 tysięcy 345 walutowych kredytów mieszkaniowych. Większość we frankach szwajcarskich (82,7 procent) i euro (16,4 procent). W całym 2016 roku liczba kredytów walutowych zmniejszyła się o ponad 21 tysięcy.

Na koniec ubiegłego roku w bilansach banków było około 27,2 tysięcy zobowiązań o łącznej wartości 10 miliardów 800 milionów złotych objętych restrukturyzacją, bądź tak zwanymi wakacjami kredytowymi. W tych samych bilansach na koniec 2016 roku było blisko 8 tysięcy kredytów o łącznej wartości około 2 miliardów 400 milionów złotych, przewalutowanych na polskie złote, a także prawie 5,5 tysiąca kredytów o łącznej wartości 2 miliardów 800 milionów złotych, przewalutowanych ze złotych na inne waluty.

Na koniec sierpnia udział kredytów złotowych z utrat wartości wyniósł 2,6 procent wszystkich zobowiązań. W przypadku kredytów walutowych wyniósł 3,4 procent. Różnica, jak twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego, wynika z tego, iż banki w Polsce nie udzielają nowych kredytów walutowych. Wyższa jakość portfela złotowego wynika ze stałego dopływu nowych kredytów złotowych.

Sejm pracuje obecnie nad kilkoma projektami, których celem jest rozwiązanie problemu kredytów walutowych. Projekt zgłoszony przez Prezydenta RP przewiduje wsparcie osób zadłużonych w walutach obcych oraz w złotych. Przewidziano w nim złagodzenie zasad udzielania wsparcia, a także możliwość częściowego umorzenia zwracanych środków, jeśli raty są spłacane terminowo. Poza tym podkomisja finansów publicznych od stycznia tego roku pracuje nad innym projektem prezydenckim oraz dwoma projektami poselskimi. Projekty prezydenta i posłów PO nie satysfakcjonują części środowisk zadłużonych w obcej walucie. Najbliższy jest im projekt posłów ugrupowania Kukiz 15.

IAR / Karol Tokarczyk / wcześniejsze/zr

Życie z frankiem

Życie z frankiem

Newsy, artykuły, raporty, analizy - wszystko o kredytach we franku szwajcarskim w jednym miejscu na Bankier.pl.

Źródło:IAR
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
luki062
Jest zasadnicza różnica pomiedzy tymi dwoma typami kredytow: KAPITAL! W kredycie waloryzowanym zlotowym, kapital to pieniadz polski, a w kredycie
walutowym WALUTA. Powyzszy artykul zaklada ze nie ma zadnej roznicy miedzy kredytem waloryzowanym kursem waluty, a kredytem walutowym - ZASADNICZY BLAD.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki