REKLAMA
WEBINAR

Patodeweloperka w Zakopanem. Mieszkańcy nie chcą kolejnych apartamentowców w mieście

2022-12-03 10:00
publikacja
2022-12-03 10:00

Kilkuset mieszkańców Zakopanego podpisało się pod wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Komisji Urbanistyki Rady Miasta, zarzucając mu m.in. sprzyjanie rozwojowi zabudowy wielkokubaturowej. Wniosek trafił pod głosowanie, ale radni byli podzieleni. Przewodniczący zachował swoje stanowisko, ale mieszkańcy zapowiadają kolejne wnioski.

Patodeweloperka w Zakopanem. Mieszkańcy nie chcą kolejnych apartamentowców w mieście
Patodeweloperka w Zakopanem. Mieszkańcy nie chcą kolejnych apartamentowców w mieście
fot. Mike Laptev / / Shutterstock

Podczas sesji Rady Miasta Zakopanego za odwołaniem przewodniczącego komisji urbanistyki Jacka Kalaty było dziewięciu radnych i tyle samo przeciw. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu, a jeden nie głosował.

Zdaniem wnioskujących o odwołanie przewodniczący Komisji Urbanistyki od wielu lat nie realizuje rzetelnie prac komisji. Zarzuca się mu niesporządzenie protokołu z wyjazdowej komisji dotyczącej zabudowy terenów graniczących z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i nieumieszczenie w sprawozdaniu z tej komisji wniosku radnego w sprawie zabudowy wielkokubaturowej. Ponadto Kalata miał przetrzymywać przez 18 miesięcy projekt uchwały o zmianie punktowej zabudowania przestrzennego miasta, który miał ochronić od postępującej zabudowy Górną Równię Krupową. Kalacie zarzuca się także brak dialogu i nieodpowiadanie na zapytania mieszkańców.

Mieszkanka Zakopanego i prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz stwierdziła po głosowaniu, że "przewodniczący Kalata bardzo lekceważy wszelkie wnioski, wszelkie prośby i wszelkie sprawy, które składają na komisję mieszkańcy".

"Czujemy się lekceważeni nie tylko przez samego przewodniczącego, który ostentacyjnie wychodzi ze spotkań, a nawet wyszedł z dzisiejszej sesji, kiedy mieszkańcy zabierali głos właśnie w jego sprawie. Przerażają nas plany budowy kolejnych apartamentowców, zwłaszcza w terenie pod Reglami, graniczącym z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Okazuje się, że nie tylko komisja urbanistyki sprzyja deweloperce, ale i większa część Rady Miasta Zakopane, co potwierdzają głosowania radnych. Radni mają za nic nasze potrzeby i problemy mieszkańców" – mówiła Agata Wojtowicz.

Uważają oni, że to właśnie przez decyzję radnych powstaje niechlubna i znana w całej Polsce wielkokubaturowa budowla u wlotu do Doliny Białego.

"Oczekujemy od rady miasta i od burmistrza, aby powstrzymali dalszy swobodny rozwój zabudowy wielkokubaturowej w Zakopanem. W wielu sytuacjach zostajemy sami i jesteśmy postawieni pod ścianą. Jesteśmy spychani coraz dalej i coraz niżej. Dzisiejsze głosowanie radnych to dowód na kolesiostwo i sprzyjanie działaniom deweloperów" – dodała Wojtowicz.

Mieszkańcy Zakopanego zapowiadają, że na każdej sesji i każdej komisji urbanistyki pojawią się kolejne wnioski o odwołanie przewodniczącego tej komisji.

Podczas środowej sesji radny Grzegorz Juźkiewicz zwrócił uwagę, że obowiązujące w Zakopanem plany zagospodarowania przestrzennego "zostały bardzo niestarannie napisane z wielką szkodą dla mieszkańców".

"Budynki wielkokubaturowe pojawiają się tu jak grzyby po deszczu. To jest następstwo rządów w latach 2007-2014 jak również rady miasta(…). Każdy projekt i każde głosowanie przechodziło, można powiedzieć w milczeniu" – mówił radny Juźkiewicz. "Jeżeli nie poczynimy żadnych radykalnych kroków, to nie ocalimy żadnego skrawka Zakopanego" - wskazał.

autor: Szymon Bafia

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marinata
Nie od dzisiaj wiadomo, że na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło, a do tego po 89 do władzy doszła mafia... od ponad 20 lat Zakopane jest systematycznie dewastowane przez różnego rodzaju indywidua w stylu "Synuś ma Curuś" , ten ostatni ostatnio przeniósł swa niszczycielska pato deweloperska działalność do Krakowa
finitowski
Za parę lat nie będzie komu przyjeżdzać.
infinityhost
Już pomijając fakt, że zamiast stawiać jeden apartament zapewne można by zdążyć wybudować trzy zwykłe mieszkania.
nostsherlock
Deweloperzy każde mieszkanie nazywają apartamentem i każdy budynek apartamentowcem. Są to zwykłe mieszkania
zoomek odpowiada nostsherlock
U nas to nawet szafę o powierzchni 22m2 nazywają aprtamentem. W sumie dla krasnoludków to spory metraż.
men24a
To straszne. PiS dorwawszy się koryta zmienił tak przepisy budowlane, że możesz się budować gdzie chcesz a teraz prawica w Zakopanem musi się przeciwko temu syfowi bronić. Jak ?
bangladesznadwisla
Już teraz wygląda to słabo a będzie jeszcze gorzej

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki