REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Partia Razem chce startu w koalicji lewicowej

2023-02-04 14:26
publikacja
2023-02-04 14:26

Razem chce startować w wyborach w szerokiej lewicowej koalicji - ogłosili politycy po Radzie Krajowej partii. Do tego wzywamy partnerów, nie tylko partie, ale także organizacje społeczne, związki zawodowe i organizacje ekologiczne - przekazano.

Partia Razem chce startu w koalicji lewicowej
Partia Razem chce startu w koalicji lewicowej
/ Partia Razem

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Krajowa Lewicy Razem, której głównymi tematami były przygotowania do wyborów parlamentarnych, oczekiwana formuła startu oraz priorytety programowe.

Wspólnej listy i tak nie będzie

Współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg podczas konferencji ocenił, że politycy tracą czas na rozważania na temat wspólnej listy opozycji, której - jego zdaniem - "i tak nie będzie".

"Kiedy idziemy do ludzi, spotykamy się z nimi na bazarach, na ulicach, na spotkaniach, to, proszę mi wierzyć, ci ludzie naprawdę nie chcą słyszeć 180 odcinka dotyczącego tego, czy Władek nie lubi Włodka albo czy Donald zagoni Szymona do szeregu" - powiedział. "Ci ludzie chcą usłyszeć odpowiedzi na bardzo proste pytanie: jak będzie wyglądało ich życie za rok?" - podkreślał.

"Uważamy, że to jest czas, żeby zacząć na serio rozmawiać o programie rządzenia i kładziemy na stole nasze priorytety: po pierwsze - wyższe płace, po drugie - państwowy program budowy mieszkań, po trzecie - odbudowa usług publicznych" - wyliczał polityk. "To są tematy, których nie można dalej zamiatać pod dywan, bo problemy nabrzmiały do tego stopnia, że za chwilę będą groziły spójności społecznej Polski" - dodał.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak podkreślał Zandberga, "Polska po PiS-ie to nie może być powrót do tego, co było", "Polska po PiS-e to nie może być powrót do neoliberalizmu i polityki słabego państwa, które ucieka od odpowiedzialności za jakość życia obywateli".

Błędy Donalda Tuska i PiS

"Bardzo dobrze pamiętamy, co doprowadziło do rządów Prawa i Sprawiedliwości. Do tego, że PiS objął władzę, doprowadziły błędy rządu Donalda Tuska: duszenie płac, zaciskanie pasa kosztem budżetówki, umowy śmieciowe, rozpad na Polskę A i B, zwijanie usług publicznych na prowincji, ale też polityka tchórzliwa pod wieloma względami względem prawicy, polityka prowadzona na kolanach przed Episkopatem, przed biskupami - to ta polityka rozwinęła czerwony dywan przed PiS-em" - wyliczał.

"Te błędy z przeszłości nie mogą się powtórzyć, a Razem i cały blok lewicy jest gwarancją tego, że nie będzie powrotu do przeszłości" - zapewniał Zandberg.

Obecna na konferencji rzeczniczka partii Dorota Olko ogłosiła, że "Rada Krajowa partii Razem jednogłośnie przyjęła uchwałę mówiącą o tym, że najskuteczniejszą formułą startu jest wspólny start lewicy, start w silnej, lewicowej koalicji".

"Do tego wzywamy wszystkich partnerów, wszystkich naszych przyjaciół na lewicy, nie tylko partie polityczne, z którymi już dziś mamy okazje współpracować w koalicji, ale także organizacje społeczne, związki zawodowe, organizacje ekologiczne" - apelowała.

"Jesteśmy przekonani, że taki start zapewni silną pozycję lewicy w przyszłym rządzie, że taki start zapewni to, że Polska będzie bardziej równościowym, bardziej solidarnym społecznie krajem po rządach Prawa i Sprawiedliwości i do tego dzisiaj serdecznie zachęcamy" - mówiła Dorota Olko.

Zandberg podkreślił, że jego formacja zwróci się z tym apelem do mniejszych partii politycznych m.in. Polskiej Partii Socjalistycznej, Unii Pracy, ale też do organizacji społecznych, pracowniczych, związkowych i ekologicznych. "Tym silniejsza będzie lewica, im mocniej te listy będą zakorzenione społecznie" - ocenił współprzewodniczący Razem.

Olko przyznała, że naturalnym partnerem są także ruchy społeczne i ruchy miejskie, które chcieliby zachęcić do współpracy wyborczej. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
podatnik-
Brawo Panie Zandberg, co pan robisz w towarzystwie gdzie jeden jest podwójnym oszustem( Biedroń oszukał Naród/Wyborców już dwa razy, samorządowe w Słupsku - że startował, europejskie - obiecał oddać mandat do PE drugiej na liście). A drugi podwójnym wybrańcem Bogów czyli tow. Włodzimierz Czarzasty, którego wyraźnie bawi poziom polityki Brawo Panie Zandberg, co pan robisz w towarzystwie gdzie jeden jest podwójnym oszustem( Biedroń oszukał Naród/Wyborców już dwa razy, samorządowe w Słupsku - że startował, europejskie - obiecał oddać mandat do PE drugiej na liście). A drugi podwójnym wybrańcem Bogów czyli tow. Włodzimierz Czarzasty, którego wyraźnie bawi poziom polityki PRLu bis. W PRLu miał wszystko jako syn sekretarza KC PZPR i po nim zostało parę kontaktów a później była prywatyzacja PRLu i "musiał" wziąć udział(MUZA) zostało mu parę groszy to sobie w Spale hotel kupił ciekawe czyje jest pozostałe 30% czyżby ministra sportu tego co go w Kazimierzu agent Tomek poszukiwał ? Pora się ewakuować i na bazie ruchów miejskich, ekologów, etc stworzyć coś co będzie prawdziwą Nową Lewicą?

jan_karter
Pan Zandberg myli się w diagnozie genezy dojścia do władzy pislamu. Z jego analizy wyłania się zwykła chorobliwa niechęć do liberalizmu. Wbrew temu co mówi, głównym winowajcą jest właśnie lewica, która odrzuciła od siebie swój naturalny elektorat ludzi gorzej sytuowanych, z prowincji, gorzej wykształconych, zwykle się nimi brzydząc.Pan Zandberg myli się w diagnozie genezy dojścia do władzy pislamu. Z jego analizy wyłania się zwykła chorobliwa niechęć do liberalizmu. Wbrew temu co mówi, głównym winowajcą jest właśnie lewica, która odrzuciła od siebie swój naturalny elektorat ludzi gorzej sytuowanych, z prowincji, gorzej wykształconych, zwykle się nimi brzydząc. Brzydzi się nimi również Kaczyński, jednak jest sprytnym dziadem i szybko wyczuł, że jest to masa ludzi mogąca dać sporo głosów, którą można łatwo manipulować, obiecując gruszki na wierzbie, rzucając ochłapy i łechcąc ego. Lewica z kolei zajęła się tematami lewicy zachodnioeuropejskiej, zapominając, że na wschodzie Europy mamy inne problemy. Dlatego oddała za darmo kaczorowi swój naturalny elektorat, a teraz odwraca kota ogonem i wini za to Tuska (kolejny punkt wspólny z pislamem). Jakiś czas temu obudzili się, niestety z ręką w nocniku, i starają się kreować wizerunek lewicy walczącej o 'zwykłych ludzi', ale trochę na to za późno.
jan_karter
Teraz mamy u władzy socjalistów narodowo-kościółkowych, razemici to socjaliści ateistyczni. Z dwojga złego ci drudzy lepsi, bo przynajmniej nie włażą ludziom z buciorami do łóżek. Niemniej jednak jedni i drudzy to w głębi duszy zwykłe komuszki. Po pislamskiej zarazie szkoda byłoby wpaść w objęcia różowych socjalistów. Na szczęście Teraz mamy u władzy socjalistów narodowo-kościółkowych, razemici to socjaliści ateistyczni. Z dwojga złego ci drudzy lepsi, bo przynajmniej nie włażą ludziom z buciorami do łóżek. Niemniej jednak jedni i drudzy to w głębi duszy zwykłe komuszki. Po pislamskiej zarazie szkoda byłoby wpaść w objęcia różowych socjalistów. Na szczęście mają znikome poparcie.
chmiels
w skrócie: budowa kapitalizmu panstwowego

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki