REKLAMA

Niezidentyfikowane drony latały przy platformach wiertniczych Norwegii

2022-09-24 18:56
publikacja
2022-09-24 18:56

Przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony - pisze gazeta "Nettavisen". Według norweskich służb specjalnych PST po inwazji Rosji na Ukrainę można spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej.

Niezidentyfikowane drony latały przy platformach wiertniczych Norwegii
Niezidentyfikowane drony latały przy platformach wiertniczych Norwegii
/ thetaXstock

Amund Revheim z policji regionu południowo-zachodniej Norwegii potwierdził "Nettavisen", że "od kilku miesięcy pojawiają się informacje o wielu obserwacjach dokonanych na różnych polach naftowych". "Prawdopodobnie mamy do czynienia z dronami sterowanymi ze statków" - podkreślił.

W związku z incydentami policja prowadzi śledztwo w sprawie możliwego naruszenia tzw. ustawy naftowej, która zakazuje zbliżania się do platform wydobywczych na odległość mniejszą niż 500 metrów. Najważniejszą częścią dochodzenia jest mapowanie ruchu statków w okresach, gdy odnotowano aktywność niezidentyfikowanych obiektów latających.

Według Martina Bernsena z PST "być może mamy do czynienia z akcją wywiadu skierowaną przeciwko Norwegii. Infrastruktura na morzu często jest celem działań obcych służb". "Po wybuchu wojny na Ukrainie należy spodziewać się zwiększonej presji wywiadowczej" - zaznaczył.

Wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej Stale Ulriksen uważa, że "zagrożenie dla norweskich instalacji naftowych i gazowych nigdy nie było większe niż obecnie". "Rosja dostrzega, że jest w stanie wojny z NATO. Na Morzu Północnym mamy zatem strategicznie ważną produkcję gazu, która nigdy nie była ważniejsza niż teraz. Europa znalazłaby się w niezwykle trudnej sytuacji, gdyby wstrzymano dostawy gazu z Norwegii" - podkreślił Ulriksen.

Ekspert nie wierzy jednak w możliwość bezpośrednich rosyjskich ataków na platformy wiertnicze. Uważa, że bardziej prawdopodobne mogą być działania Rosjan mające na celu uszkodzenie podwodnych instalacji, na przykład gazociągów, w taki sposób, aby mogli wyprzeć się odpowiedzialności.

Według Ulriksena "Norwegia posiada duże strategiczne zasoby (źródeł energii), a jednocześnie ma niewielkie środki na ich obronę". "W zabezpieczenie instalacji na Morzu Północnym mogłyby zaangażować się inne państwa NATO. Mogłaby powstać osobna kwatera NATO odpowiedzialna za ochronę szelfu" - uważa. (PAP)

zys/ akl/

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wizytator
Zima dopiero się zbliża. Za wcześnie na takie ataki. Ale na taki "prezent" przed świętami ruskie są zdolne. Mam nadzieję, że patrolują te gazociągi, ropociągi i platformy.
darius19
Rosja to kraj bandycki. Obecnosc trolli jak "balbina" wzmacnia ta teze. Trza Rosje izolowac, zbroic sie, wspomagac Ukraine.
xqwztsa
Bankier to ruska tuba propagandowa. Ruskie trolle sobie pisz co chcą.
balbina_xxx
Zaloga naduzywa
to nie latalo a biegalo
i nie drony, a biale myszy
xqwztsa
Źle doczytałeś. Chodzi o norweskie platformy, nie ruskie.
qwertas
ruskie drony zaraz będą atakowały platformy wiertnicze w Norwegii. Czas by putin był kaput.
pikawka
amerykanski zwiad. musza za wczasu wiedziec takie rzeczy aby pozniej po wojnie zrecznie narysowac palcem nowe przesuniete granice :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki