REKLAMA

Niektórzy w RPP za podwyżkami stóp, jeżeli nasiliłaby się inflacja

2021-03-05 14:02
publikacja
2021-03-05 14:02
fot. Krystian Maj / FORUM

Niektórzy członkowie RPP uważali w lutym, że jeżeli nastąpi wyraźne nasilenie presji inflacyjnej w kolejnych kwartałach, to być może zasadne będzie rozważenie podwyżki stóp proc. w II poł. 2021 r. - wynika z protokołu z posiedzenia RPP z dn. 3 lutego. Większość członków Rady ponownie wskazywała na perspektywę stabilizacji stóp lub na możliwość ich obniżki w przypadku załamania koniunktury.

"Niektórzy członkowie Rady argumentowali, że jeżeli nastąpi wyraźne nasilenie presji inflacyjnej w kolejnych kwartałach, to być może zasadne będzie rozważenie podniesienia stóp procentowych NBP w II połowie br." - napisano.

Większość członków Rady oceniała jednak, podobnie jak w styczniu, że jeżeli w bieżącym roku następować będzie ożywienie aktywności gospodarczej, a dynamika cen będzie zgodna z celem inflacyjnym, to wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w kolejnych kwartałach.

Jednocześnie w opinii tych członków Rady, podobnie jak w styczniu, w sytuacji gdyby doszło do wyraźnego pogorszenia koniunktury i jej perspektyw – np. w następstwie ponownego nasilenia się pandemii – uzasadnione mogłoby być dalsze poluzowanie polityki pieniężnej, w tym poprzez obniżenie stóp procentowych.

Niektórzy członkowie Rady byli zdania w lutym, podobnie jak w styczniu, że gdyby pojawiła się potrzeba dalszego łagodzenia warunków monetarnych, nie byłoby wskazane dalsze obniżanie stóp procentowych NBP, a raczej należałoby wprowadzić dodatkowe działania nakierowane na wspieranie akcji kredytowej dla podmiotów gospodarczych. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki