Najpopularniejsze kredyty hipoteczne są na wymarciu

Michał Kisiel2020-05-27 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2020-05-27 11:30

W pierwszym kwartale 2020 r. ponad 40 proc. klientów wybrało kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 20 proc. Takie produkty to jednak ginący gatunek. Większość banków zaostrzyła wymagania i już ich nie oferuje.

W najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN zaprezentowano, jak co kwartał, dane dotyczące struktury wskaźnika LTV nowych kredytów hipotecznych. Zmiany w porównaniu z poprzedzającymi I kwartał okresami nie były znaczące. Obejmowały ostatni w miarę „spokojny” miesiąc na rynku hipotek - marzec.

/ fot. Shutterstock.com /

Najbardziej popularne w I kwartale 2020 r. były kredyty hipoteczne z wkładem własnym do 20 proc. (wskaźnikiem LTV powyżej 80 proc.). Odpowiadały one za 41 proc. sprzedaży, o 1 pp. mniej niż w końcówce 2019 r. 36 proc. nowych umów stanowiły kontrakty z wkładem własnym od 20 proc. do 50 proc. (LTV od 50 proc. do 80 proc.). Kolejne przedziały wpłaty własnej były zdecydowanie rzadziej wybierane przez kredytobiorców.

/ AMRON-SARFiN

Za symboliczny koniec epoki kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym można uznać 1 kwietnia 2020 r. Tego dnia na wycofanie opcji finansowania inwestycji z LTV powyżej 80 proc. zdecydował się PKO Bank Polski. Podobne ruchy wykonało w kolejnych tygodniach kilka innych instytucji.

Pod koniec maja sytuacja na rynku była zupełnie inna niż zaledwie dwa miesiące wcześniej. Kredyty z wkładem własnym poniżej 20 proc. proponuje zaledwie 5 banków – o połowę mniej niż w marcu. Warto dodać, że w praktyce są one dostępne zazwyczaj dla wybranych grup klientów lub typów nieruchomości.

Minimalny wymagany wkład własny w kredycie hipotecznym w bankach

Bank

Minimalny wymagany wkład własny

Alior Bank

10 proc.

Credit Agricole

10 proc.

Bank Millennium

10 proc.

Santander Bank

10 proc.

mBank

10 proc.

Bank Pekao

15 proc. (warunkowo), 30 proc. dla lokali i domów o powierzchni powyżej 80 m kw.

PKO Bank Polski

20 proc.

Pekao Bank Hipoteczny

20 proc.

Bank Pocztowy

20 proc.

Citi Handlowy

20 proc.

BNP Paribas Bank

20 proc.

Bank BPS

30 proc.

ING Bank Śląski

30 proc.

Bank Ochrony Środowiska

30 proc.

Źródło: Bankier.pl, 27.5.2020.

Proces dostosowania się banków do nowej sytuacji gospodarczej trwa i można oczekiwać, że wymagania dotyczące minimalnego wkładu własnego w niektórych instytucjach zostaną jeszcze zaostrzone. Ograniczając relację kwoty udzielonego kredytu do wartości nieruchomości banki tworzą m.in. bufor na ewentualny spadek cen.

Zwiększenie wymagań dotyczących wkładu własnego to tylko jeden z czynników, które uderzą w sprzedaż kredytów hipotecznych. Trudno będzie wyodrębnić jego wpływ, ale zapewne nie jest marginalny. Prawdziwe rozmiary spadku popytu widać będzie z opóźnieniem – pierwsze „miękkie” sygnały znaleźć można w sondażu przeprowadzonym przez Związek Banków Polskich wśród menedżerów placówek bankowych.

/ ZBP

7 proc. badanych w „Monitorze Bankowym” w maju obserwuje bardzo duży (pow. 75 proc.) spadek liczby składanych wniosków o kredyty hipoteczne. 19 proc. respondentów oceniło, że popyt skurczył się mocno (o 50-75 proc.), a 30 proc. średnio (25-50 proc.).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (93)

dodaj komentarz
ravauw
Bo nieruchomosci nie kupuje by sprzedac tylko po to by miec, to jest jak z kobieta, bierzesz ta ktora ci odpowiada, a nie liczysz ze za rok trafi sie rownie idealna, ale tansza. Zyje tu i teraz a nie w krainie pragnien i marzen. Jak rynek pojdzie 20-30proc to znowu pojde na zakupy, chyba ze banki powariuja z marza.
zachmen
Czyli sugerujesz nam że jak twoja dziewczyna się zjedzie o 20-30 procent to sobie i tak potem nową kupisz? I co będziesz mieć wtedy 2 na raz? ;-)
jasiek2017
Jedziesz na Ukrainę i masz 3w1 tzn idealna, tańsza i odpowiednia.
tutaj
Chyba, że kupuję mieszkania na wynajem, niby też "żeby mieć". Ale wtedy zawsze liczę, że za rok trafi mi się "równie idealne, ale tańsze".
ravauw
Mimo ze sam kupuje wlasnie nieruchomosc to twierdze ze ceny beda jednak spadac. Teraz mieszkania sa absurdalnie drogie jesli chodzi o ceny ofertowe, ale to akurat stary trik biur nieruchomosci
zachmen
Dziwne to, kupujesz bo uważasz że ceny mieszkań będą spadać? To jaki sens mają takie zakupy, możesz nam to wyjaśnić?
No albo nie mówisz prawdy...?
magic_zone
prawda jest taka jak mówią że drożej nie będzie
nie kupuj mieszkania bo to bardzo bardzo niebezpieczna inwestycja
ani w tym nie pomieszkasz, ani tego nie wynajmiesz, ceny w długim okresie tylko spadają, same kłopoty.
lepiej włożyć kilkaset tysięcy do banku na pół procent na lokcie zarobek że łeb urywa
albo
prawda jest taka jak mówią że drożej nie będzie
nie kupuj mieszkania bo to bardzo bardzo niebezpieczna inwestycja
ani w tym nie pomieszkasz, ani tego nie wynajmiesz, ceny w długim okresie tylko spadają, same kłopoty.
lepiej włożyć kilkaset tysięcy do banku na pół procent na lokcie zarobek że łeb urywa
albo kupić sobie kilogram złota na szczycie, bo taksówkarze tak mówią
albo kupić sobie kilka dularów albo eurasów, zwłąszcza na ich historycznych szczytach i potem patrzeć jak się obsuwa miesiącami -- właśnie teraz
albo kupić akcje na GPW, przynajmniej masz coś konkretnego, bo zapis elektroniczny na rachunku maklerskim to nie żarty zwłaszcza jak spada po odbiciu hehe./ironia


tomako_lunatic
No tak, zawsze lepiej kupić nieruchomość tuż za szczytem bańki, zamknąć oczy i krzyczeń w myślach - "sky is the limit!" ;-)

Dobranoc :-)
crank
Prawda jest taka: drożej nie będzie
Teraz będzie tylko tanio
Stanie je do takich cen żeby ludzi było stać na 30% wkładu własnego
magic_zone
już to widzę jak cały rynek pierwotny, wtórny, dewelopery i sprzedający swoje nory, hmm znaczy cudeńka dostosowują swoje ceny tylko po to by dobrze zrobić golasom co nie mają 30% na wkład własny

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki