Moody's obniżył rating Turcji

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating zdolności kredytowejTurcji z Ba3 do "śmieciowego" poziomu B1 z dalszą negatywną perspektywą. Wcześniej ub. r. Moody's obniżył rating tego kraju z Ba2 do Ba3 w sierpniu ub. r.

(YAY Foto)

Obniżenie ratingu przez wynika z rosnącego ryzyka kryzysu bilansu płatniczego, co powoduje, że zwiększa się także zagrożenie niewypłacalności rządu. Ryzyka te w pewnym stopniu równoważy duża, zdywersyfikowana gospodarką i wciąż umiarkowany poziom długu publicznego - napisano w komunikacie. Zdaniem agencji stały spadek zaufania inwestorów w coraz większym stopniu przeważa nad pozytywnymi zjawiskami, takimi jak niski poziom zadłużenia publicznego.

Moody's ocenił, że gospodarka turecka zagrożona jest "dłuższym okresem niestabilności ekonomicznej i finansowej" do czego przyczynia się też niski poziom rezerw walutowych. Wskazano, ze podejmowane przez rząd posunięcia skupiają się na uzyskaniu krótkookresowych i doraźnych korzyści ze szkodą dla stabilizacji gospodarki i jej odporności na zewnętrzne zagrożenia. Zaliczono do nich m. in. spór z USA wokół zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400, który grozi zastosowaniem przez Waszyngton sankcji.

Tureckie ministerstwo skarbu i finansów oceniło, że ostatnia decyzja jest nieusprawiedliwiona i sprzeczna z wynikami tureckiej gospodarki. "Decyzja nie jest zgodna z podstawowymi wskaźnikami tureckiej gospodarki i stawia pod znakiem zapytania obiektywizm i bezstronność analiz tej instytucji" - głosi oświadczenie ministerstwa.

W oświadczeniu znalazło się zestawienie wskaźników tureckiej gospodarki ze wskaźnikami gospodarek innych tzw. krajów wschodzących. Ministerstwo powołało się m. in. na spadającą inflację i wzrastające dochody z turystyki. "Ze smutkiem widzimy, że te bardzo pozytywne zjawiska zostały zignorowane" - czytamy w oświadczeniu. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 2 jerloz210935

Do tego dąży kaczyński,chce by w Polsce było jak w Turcji'

! Odpowiedz
28 9 terrainahead

Czekam na najtańszego kurczaka za 50 pln, paliwo za 8, chleb za 10 , dolca za 10 i te wasze mieszkanka tak lepsze niż lokata w banku masowo na wielkiej wypsz............., oj to będzie kwik !!! He ha ha .

! Odpowiedz
11 20 piterro1980

Widać masz marzenia o wielkim kolapsie. Za długo na słońcu przebywasz chyba, za dużo filmów na YT o historiach spiskowych. Zła wiadomość jest taka że nie masz kontaktu z rzeczywistością i coś tam sobie roisz. PALIWO ZA 8? Uważasz że nastąpi taki gwałtowny wzrost cen ropy bo Turcja dostała niski rating? Czyżby Turcja była światowym eksporterem ropy?A może kurczaków? A może ci ,,babka z okopów nie wróciła''? Nie wiem, nie mój problem. Co się zaś tyczy ratingu należy się Turcji za fajansiarską politykę monetarną, za totalitaryzm i dyktatora Erdogana i za wiele innych pomniejszych spraw jak bezpodstawne aresztowania i przetrzymywanie ludzi w więzieniach, tortury , morderstwa. Koniec, kropka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 7 terrainahead odpowiada piterro1980

Dużo słów, mało sensu, jak zwykle u ubogich umysłowo. Pożyjemy, zobaczymy kto ma racje.

! Odpowiedz
16 1 terrainahead odpowiada piterro1980

Mógłbym ci kilka scenariuszy przedstawić, całkiem realnych, ale po co ? Od razu widać, że nie jesteś partnerem do dyskusji, elementarne braki.

! Odpowiedz
1 14 piterro1980 odpowiada terrainahead

No właśnie co do sensu twojej wypowiedzi powyżej się odniosłem. Przytaczając jakieś argumenty, zadając dociekliwe pytania. W przeciwieństwie do ciebie , który twierdzisz że coś wiesz bo wiesz i że pożyjemy to zobaczymy a jak nie zobaczymy to nie pożyjemy...Rozwiązłość twojej wypowiedzi i kultura języka jednoznacznie wskazuje na to kto tutaj jest ,,ubogi umysłowo''. Pozdrawiam zatem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 2 terrainahead odpowiada piterro1980

Zaprzecz, że masz wykształcenie zawodowe, ewentualne średnie, no może licencjat z Pułtuska, pracujesz na magazynie lub jako kierowca, może marny przedstawiciel handlowy, grosza na giełdzie nie zarobiłeś.... co ty wiesz o świecie...

! Odpowiedz
0 11 piterro1980 odpowiada terrainahead

Właśnie co do sensu twojej wypowiedzi się odniosłem. Przytaczając jakieś argumenty, zadając dociekliwe pytania. W przeciwieństwie do ciebie który twierdzisz że coś wiesz bo wiesz, że pożyjemy zobaczymy a jak nie zobaczymy to nie pożyjemy... Bogactwo twojej argumentacji i kultura języka jasno pokazuje kto tutaj jest ,,ubogi umysłowo''.Pisz może scenariusze do filmów S-F, Będą miały jakąś wartość przynajmniej dla filmowców, o ile będą dobre i ciekawsze od tego co pokazałeś do tej pory. Pozdrawiam zatem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 piterro1980 odpowiada terrainahead

Zaprzeczam jakobym posiadał wykształcenie zawodowe , aczkolwiek nie uważam że to jest coś urągającego. W ręcz przeciwnie , myślę że każdy sobie układa życie według siebie samego a nie według twoich oczekiwań. Czym byłby świat bez piekarzy, budowlańców, kierowców, pracowników w handlu itd. Zaprzeczam również abym posiadał wykształcenie ,,ewentualnie średnie'' ,,może licencjat z Pułtuska'' też odpada- nie wiem co złego byłoby w posiadaniu licencjatu z Pułtuska...W każdym razie widzę na pewno że przemawia przez ciebie żal, gorycz, zazdrość i szowinizm w każdym calu. Nie będę teraz ripostował i wytykał tobie wad jako osobie. Mogłoby to doprowadzić do całkowitego rozgoryczenia a tak mam nadzieję że napiszesz coś jeszcze co pokaże na ogólnym forum jaki z ciebie ,,profesor''.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 1 terrainahead odpowiada piterro1980

Może niedługo stracisz robotę, taką decyzję podejmiemy na WZA.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil