REKLAMA

Luka płacowa ciągle żywa. "Wykształcenie kobiet w Polsce nie przekłada się na ich zarobki"

2023-01-22 10:00
publikacja
2023-01-22 10:00

Wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się równomiernie na wielkość ich wynagrodzeń w stosunku do mężczyzn - wskazał Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że nasz kraj odstaje pod tym względem od innych państw zachodniej Europy.

Luka płacowa ciągle żywa. "Wykształcenie kobiet w Polsce nie przekłada się na ich zarobki"
Luka płacowa ciągle żywa. "Wykształcenie kobiet w Polsce nie przekłada się na ich zarobki"
fot. MJgraphics / / Shutterstock

"Zauważalne jest, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, a powodów tzw. luki płacowej, czyli różnicy między średnim poziomem wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, jest wiele" - stwierdził ekspert PIE w komentarzu dla PAP.

Płace istotnie różnicuje np. wykonywany zawód, poziom wykształcenia czy doświadczanie. "Dlatego również często stosowaną miarą jest skorygowana luka płacowa, w której porównuje się wynagrodzenia kobiet i mężczyzn wykonywujących podobną pracę" - zauważył Sajnóg.

Ekspert przytoczył analizy Komisji Europejskiej, z których wynika, że skorygowana luka płacowa w państwach UE wynosi 11,1 proc. "Wynik oznacza, że o tyle mniej przeciętnie zarabia kobieta niż mężczyzna na tym samym stanowisku" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę na wyraźny podział na państwa Europy Wschodniej oraz Zachodniej. "W większości państw UE dysproporcja ta jest większa niż w Polsce, dla której skorygowana luka płacowa oszacowana została na 10,4 proc.". Największa jest w Estonii (18 proc.), Czechach (17,4) i na Litwie (16,6). Natomiast najmniejsza w Belgii (7,1 proc.), Danii (6,9 proc.) i w Niemczech (5,7 proc.).

Ekspert zaznaczył, że luka oszacowana w przypadku Polski jest wyższa niż "ogólne porównanie średnich poziomów wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, czyli nieskorygowana luka płacowa, będąca na poziomie 7,9 proc.".

"Wysoki poziom wykształcenia kobiet w Polsce nie przekłada się równomiernie na wysokość ich wynagrodzeń w stosunku do mężczyzn. Jest to jedna z przyczyn, dla których odstajemy na tle zachodniej Europy" - wskazał.

Według Sajnoga Polki, pomimo że często są lepiej wykształcone, w tym na tle kobiet z innych państw, "wcale nie zarabiają więcej". "W państwach Europy zachodniej bardziej powszechny jest również model pracy w niepełnym wymiarze godzinowym, ten zmniejsza dysproporcję w stawkach godzinowych" - dodał.

Jak zauważył, nierównomierne wynagradzanie kobiet i mężczyzn nie wynikające z merytorycznych przesłanek wciąż występuje - również w Polsce. "Analizy wskazują, że w ostatnich latach luka płacowa w Polsce jednak spada. Przykładowo OECD szacuje, że między 2018 a 2021 rokiem zmniejszyła się ona z 11,5 do 8,7 proc." - podsumował.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Niedawno sąsiad zmienił ministra babę na faceta i szlag trafił priorytet.
Się nie nadawała na to stanowisko i żadna pensja dla niej tego nie zmieni.
wibor3m10procent
A patrzyli na OnlyFans? Tam jest dyskryminacja w drugą stronę, dlaczego kobiety potrafią zarobić krocie a faceci niewiele? A co, jak równamy pensje wszędzie to wszędzie!
infinityhost
"Wysoki poziom kształcenia w Polsce" - zacytuje fragment filmu Shrek2 - "I know, You ain't talking about the swamp" buchahahahhahhahah
mohel
u mnie na śmieciarce stawka równa dla wszystkich bez względu na wyznawaną płeć, religię, rasę, wiek i wykształcenie …
infinityhost
A próbowałeś być uległy i "otwarty" dla prezesa?
hfjdj
Dla kobiety przeciętny facet jest niewidoczny. One tylko widzą top 0,02% i myślą że tylko tacy istnieją. No i jak się do takich porównują to wiadomo że ich kariery i płace blado wypadają. Tak samo zresztą jak i prawie wszystkich mężczyzn. A druga sprawa dlaczego nie zrównać 0,02% kobiet do down 0,02% mężczyzn? Jak chcą być w top Dla kobiety przeciętny facet jest niewidoczny. One tylko widzą top 0,02% i myślą że tylko tacy istnieją. No i jak się do takich porównują to wiadomo że ich kariery i płace blado wypadają. Tak samo zresztą jak i prawie wszystkich mężczyzn. A druga sprawa dlaczego nie zrównać 0,02% kobiet do down 0,02% mężczyzn? Jak chcą być w top to powinny być i w down. Nie ma chętnych do leżenia na dworcu bądź za kratami?
jas2
Nie słyszałem o firmie, w której są inne stawki dla mężczyzn a inne dla kobiet.
W wielu zawodach kobiety radzą sobie lepiej niż mężczyźni i lepiej zarabiają.
Bywa też oczywiście odwrotnie, ale płeć tu nie ma znaczenia. Znaczenie mają predyspozycje: siła, wiedza, inteligencja lub inne specyficzne dla danego zawodu zdolności.
jas2
Powołaniem kobiety jest przede wszystkim rodzenie i wychowanie dzieci.
bez tego ludzkość wyginie, chyba, że zaczniemy ludzi "produkować" poza organizmem kobiety.
Ale czy to będą nadal ludzie?
zenonn
Ludzi jest za dużo. 7mld powinno wymrzeć

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki