REKLAMA

Łódź: próba wyłudzenia 160 mln zł zwrotu podatku VAT

2017-03-22 13:36
publikacja
2017-03-22 13:36

Kwotę 160 mln zł z tytułu zwrotu podatku VAT za zakup obrazów o rzekomo wysokiej wartości próbowali wyłudzić dwaj mężczyźni spod Łodzi, wcielający się w role artysty malarza i marszanda sztuki. Oszustwo udaremnili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi.

/ fot. Brejeq / YAY Foto

"Deklarację z żądaniem zwrotu tak wysokiej kwoty podatku VAT złożył młody przedsiębiorca, właściciel sklepu mięsnego, który postanowił zająć się handlem dziełami sztuki. Zaczął od zakupu 20 obrazów, które na jego zamówienie wykonał młody, nieznany artysta. Obrazy, dość proste w swoim przekazie, artysta wycenił na 108 mln zł każdy, a łączna wartość sprzedaży wykazanej w fakturze wyniosła 2 miliardy 168 mln zł" - poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak.

Początkujący marszand założył galerię internetową i wystawił w niej obrazy, wyceniając każdy na 300 mln zł. Zapłaty za towar nie dokonano, natomiast transakcję zabezpieczono wekslem.

Młody artysta wykazał sprzedaż obrazów w deklaracji VAT, nie wpłacił jednak należnego od tej transakcji podatku. Z kolei nabywca zażądał zwrotu podatku VAT, którego wcześniej nie zapłacił w cenie towaru.

"W zasadzie żaden zwrot nie może być zrealizowany bez weryfikacji, a szczególnie zwrot w takiej wysokości. Pracownicy urzędu skarbowego zaczęli sprawdzać nabywcę i transakcję. Zgromadziliśmy pokaźny materiał w sprawie, który przekazaliśmy do Urzędu Celno-Skarbowego, a jego funkcjonariusze - w ramach nowych uprawnień nabytych od marca - dokonali przeszukań sześciu lokali i zajęcia obrazów oraz dowodów potwierdzających popełnienie oszustwa" - wyjaśniła Pawlak.

Obecnie w sprawie toczy się śledztwo pod nadzorem prokuratora, wobec nabywcy "dzieł sztuki" wszczęto także kontrolę celno-skarbową.

Jak ustalili śledczy, świeżo upieczony artysta to 31-letni mieszkaniec Pabianic, wcześniej wielokrotnie karany m.in. za rozboje i pobicia, z zawodu dekarz.

"Mężczyzna wyszedł z zakładu karnego wiosną ubiegłego roku i rozpoczął działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu. Wkrótce rozszerzył ją o działalność literacką i artystyczną. Nabywca jego obrazów to 27-latek z miejscowości pod Pabianicami, właściciel sklepu mięsnego. W październiku mężczyźni zawarli umowę, w której 31-latek zobowiązał się do namalowania 20 +dzieł sztuki+. Ich wartość miała być uzależniona od nakładu pracy autora" - podkreślił rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

W grudniu 31-latek przekazał "marszandowi" 20 "dzieł sztuki" - każde o wartości ponad 100 mln zł. Spisano umowę i malarz wystawił fakturę, którą ujawnił w deklaracji do urzędu skarbowego. Nabywca obrazów zwrócił się o zwrot naliczonego podatku VAT.

"Wszystko wskazuje na to, że pod przykryciem poważnie sformułowanych dokumentów tak naprawdę kryły się nieudolne działania, które miały doprowadzić do wyłudzenia podatku na kwotę 160 mln zł" - zaznaczył Kopania.

Na temat rzeczywistej wartości obrazów namalowanych przez 31-latka wypowie się biegły, choć - zdaniem śledczych - na pierwszy rzut oka widać, że ich wartość została zawyżona w sposób rażący.

Za wystawianie lub posługiwanie się nierzetelnymi fakturami oraz wprowadzenie w błąd organu podatkowego i narażenie na bezpodstawny zwrot podatku grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo grzywna do prawie 19,2 mln zł lub obie te kary łącznie. (PAP)

agm/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~igor
głupi i głupszy - wystawili obraz nieznanego artysty w cenie Mona Lisy i się dziwią, że wałek się nie udał - na małych kwotach proceder kwitnie - przy setkach milionów ktoś się raczej zastanowi przed zwrotem.
~muzyk
Rembrandt i Al Pacino z wyrażnym zespołem Downa :D
~Adam
Panowie sie 2-3 lata spoznili z tą transakcja.
~lo
Kto był pomysłodawcą. Kto tych ludków wykorzystał i ile im obiecał?
Przecież sami nie mogli być tacy durni.
Miliardy, weksle, to nie ich poziom.
~jaś
Vatu nie powinno być w ogóle. Powinien być zastąpiony innym rozwiązaniem, wtedy nie było by szwindli z wyłudzaniem.
~to_głupki
Debile chcieli okraść US. Kiedy wchodzi ta kara 25 lat bezwzględnego więzienia? Przypomnijcie.
~Zolty
Łódzka specjalność osmiornica i inne wyłudzenia poznaly wszystkie miasta w Polsce w tych okolicach nie robi się interesow
~gość
Już sama cena tych obrazów powinna postawić fiskus na alarm. Nie mówiąc już o tym że to właściciel sklepu mięsnego.
~As
A ile takich wałków idzie za mniejsze kwoty i nikt nic
~endi
dokładnie , gościu chciał za dużo więc wpadł . Idę o zakład , że cała reszta tego typu wyłudzeń przechodzi

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki