REKLAMA

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w kolejnym banku

Michał Kisiel2018-05-24 11:06analityk Bankier.pl
publikacja
2018-05-24 11:06

Od 21 maja 2018 r. klienci ING Banku Śląskiego mają możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Niezmienne warunki cenowe mają obowiązywać kredytobiorców przez 5 lat, po których będzie można ponownie „zablokować” oprocentowanie.

ING Bank Śląski to kolejna instytucja, która wprowadza do oferty kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. Od kilku lat produkty takie stara się promować Komisja Nadzoru Finansowego zaniepokojona dominacją hipotek o zmiennej cenie. Na razie wysiłki te przynoszą dość mizerne efekty. Kredyty ze stałą stopą ma w ofercie kilka banków (m.in. największy gracz na tym rynku – PKO BP), ale nie cieszą się one zainteresowaniem klientów.

/ fot. Bank Śląski / ING

Propozycja ING Banku Śląskiego opiera się na 60-miesięcznym okresie stałego oprocentowania. Jeśli klient wybierze taką opcję, to w pierwszym okresie obowiązywania zablokowanej stopy nie ma możliwości „przeprowadzki” na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem.

Po 5 latach spłaty kredytobiorca będzie mógł przedłużyć okres obowiązywania stałej stopy na kolejne 60 miesięcy. W przeciwnym wypadku nastąpi zmiana na kredyt oparty o dobrze znaną obecnym kredytobiorcom ING konstrukcję – WIBOR 6M plus marża. Po takiej decyzji nie będzie już możliwości powrotu do stałego oprocentowania.

Ile to kosztuje?

Nowy kredyt dostępny jest od 21 maja. Warunki cenowe w ING Banku Śląskim będą aktualizowane co tydzień. Obecnie klient ma do wyboru kilka opcji:

  • W ofercie standardowej oprocentowanie wynosi 4,79 proc., a prowizja 1,9 proc. Otrzymanie takiego kredytu nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań dotyczących sprzedaży krzyżowej.
  • W ofercie „Łatwy start” oprocentowanie stałe wynosi 4,69 proc., a prowizja 0 proc. Wymagane jest otwarcie konta osobistego i regularne wpływy.
  • W ofercie „Lekka rata” oprocentowanie to 4,39 proc., a prowizja 1,9 proc. Na cross sell składają się ROR i regularne wpływy.
  • W promocji „Mieszkaj bez kompromisów” (do 24.6.2018) oprocentowanie wynosi 3,98 proc. (wariant „Lekka rata”, prowizja 1,69 proc.) lub 4,14 proc. (wariant „Łatwy start”, bez prowizji).
  • W ofercie EKO kredyt hipoteczny – 4,04 proc., bez prowizji.

Oprocentowanie kredytów ze stałą stopą jest znacząco wyższe niż zobowiązań opartych na stawce WIBOR. To jedna z cech tego rodzaju produktu – klient płaci „premię” za pewność stałości obciążeń i ma szansę utrzymać niski koszt obsługi długu, jeśli w 5-letnim okresie rynkowe stopy procentowe pójdą w górę.

W ING Banku Śląskim aktualne oprocentowanie kredytów ze zmienną stopą jest niższe od oprocentowania kredytu ze stałą stopą o 0,51 pp., niezależnie od typu oferty.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
silvio_gesell
Wcześniej zobaczę wizerunek Sorosa na banknocie 10000zł, niż w Polsce wzrosną stopy. :)
janusz_tracz
No popatrz, głupi Amerykanie, u nich stopy rosną i są wyższe u nas, a każdy biedak dostaje kredyt o stałej stopie na 30 lat z oprocentowaniem niższym niż w ING w Polsce. Ale oni muszą byc głupi...
y2767651
to jeszcze sprawdz, jak wyglada egzekucja w przypadku, gdy nie zaplacisz 2 rat kredytowych u nich i u nas
janusz_cebula
Oj jeśli takie coś pojawia się w ofercie banków nad Wisłą to znaczy, że na podwyżki stóp się nie zanosi, wie to RPP, wiedzą to zarządy banków, tylko część komentujących na bankierze wie inaczej - i wie to na pewno! ;-)
pluto85md
Przeciez to kredyt ze zmienna stopa procentowa. Tylko ta sie zmienia co 5 lat zamiast co 3 czy 6 miesiecy.
y2767651
ale wlasnie na tym polegaja kredyty ze stala stopa procentowa. Ta stalosc nie ma dotyczyc calego okresu kredytu, tylko dlugich okresow czasu.
y2767651 odpowiada y2767651
PS oparcie o wibor 3m czy 6m nie oznacza, ze rata zmienia sie nie czesciej niz co 3 lub 6m ;) - bo ten wartosc tego wiboru nie jest stala na okres 3/6m, tylko w danym momencie banki miedzy soba pozyczaja pieniadze po tym oprocentowaniu na okres 3/6m. A to 2 rozne kwestie :) - wartosc kazdego z tych znacznikow moze byc rozna kazdego PS oparcie o wibor 3m czy 6m nie oznacza, ze rata zmienia sie nie czesciej niz co 3 lub 6m ;) - bo ten wartosc tego wiboru nie jest stala na okres 3/6m, tylko w danym momencie banki miedzy soba pozyczaja pieniadze po tym oprocentowaniu na okres 3/6m. A to 2 rozne kwestie :) - wartosc kazdego z tych znacznikow moze byc rozna kazdego kolejnego dnia :)
janusz_cebula odpowiada y2767651
I właśnie taką wiedzę o kredytach hipotecznych ma pluto85md... Ba nie tylko on, ale i 25 osób go "łapkujących"... Niestety, ale komentujący tutaj mniej wiedzą o finansach niż myślałem :-(.
zzibi2
dłużej się nie da bo nie na na polskim rynku instrumentów zabezpieczających stopę procentową na okres dłuższy niż 5 lat

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki