REKLAMA

Koronawirus. Tak państwa ratują swoje gospodarki [Pakiety pomocy]

2020-03-19 12:10, akt.2020-03-26 07:07
publikacja
2020-03-19 12:10
aktualizacja
2020-03-26 07:07

Polski rząd przedstawił propozycję "tarczy antykryzysowej", która ma wspomóc naszą gospodarkę. Koszt pakietu szacowany jest na 212 mld zł. Jak w obliczu pandemii koronawirusa reagują inne kraje?

Koronawirus dociera powoli do każdego zakątka na świecie. W okolicznościach postępującej pandemii państwa przedstawiają swoje propozycje na ratowanie swoich gospodarek.

Koronawirus na świecie. Tak państwa ratują swoje gospodarki / fot. Nigel French / PA Images

USA – 2 biliony dolarów »

Po kilku dniach negocjacji Republikanów i Demokratów Senat USA jednomyślnie przegłosował pakiet stymulacyjny na czas epidemii koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii USA; media nazywają warty ponad 2 biliony USD pakiet "mamucim".

2 bln USD to zgodnie z danymi Banku Światowego kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia. Media w USA uznają ustawę o bodźcach ekonomicznych w celu złagodzenia skutków epidemii koronawirusa za "historyczną i bezprecedensową".

Komisja Europejska – 37 mld euro »

Komisja Europejska przedstawiła propozycje złagodzenia unijnych zasad dotyczących pomocy publicznej i reguł budżetowych oraz pakiet pomocowy w ramach ochrony europejskiej gospodarki przed negatywnym wpływem epidemii koronawirusa.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła m.in. unijną inicjatywę o wartości 37 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę. Wskazała, że środki te będą pochodziły z polityki spójności i trafią bezpośrednio do określonych sektorów.

Ministrowie finansów państw UE uzgodnili podjęcie skoordynowanych działań fiskalnych o wartości 1 proc. PKB w 2020 roku, by wesprzeć gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa - ogłosił w poniedziałek wieczorem szef eurogrupy Mario Centeno.

Koronawirus na świecie. Tak państwa ratują swoje gospodarki / fot. ELOISA LOPEZ / Reuters

Francja – 45 mld euro »

Francja uruchomi 45 miliardów euro w ramach środków kryzysowych dla krajowych firm, aby ograniczyć wpływ koronawirusa na gospodarkę - powiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Przekazał, że koronawirus pogrąży Francję w recesji w 2020 r. Zaznaczył, że z powodu pandemii koronawirusa francuska gospodarka skurczy się w tym roku o 1 proc. PKB. Wyjaśnił, że duża część tej kwoty to odroczenie wszystkich płatności podatkowych i kosztów wynagrodzeń, które firmy miały zapłacić w tym miesiącu, oraz anulowanie takich płatności dla firm zagrożonych upadłością.

Holandia - 20 mld euro »

Pakiet pomocowy rządu dla przedsiębiorstw, który ma zapobiec zwalnianiu pracowników i zagwarantować pensje dla nich, wart jest 20 mld euro.

Niemcy przeznaczą 750 mld euro na ratowanie gospodarki »

500 mld euro na utrzymanie płynności niemieckich przedsiębiorstw i 50 mld euro dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych to główne punkty pakietu pomocowego, który ogłosił w poniedziałek rząd RFN.

Szwajcaria -  w sumie 42 mld franków + 32 mld franków »

Rząd Szwajcarii zapowiedział w piątek wdrożenie drugiego pakietu pomocowego, wartego 32,6 mld dolarów (32 mld franków) i mającego wesprzeć firmy, pracowników oraz osoby zatrudnione w związku z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym, wywołanym pandemią koronawirusa.

W ubiegłym tygodniu władze przeznaczyły na wsparcie gospodarki 10 mld franków szwajcarskich.

Rząd Szwajcarii zapowiedział w piątek wdrożenie drugiego pakietu pomocowego, wartego 32,6 mld dolarów (32 mld franków) i mającego wesprzeć firmy, pracowników oraz osoby zatrudnione w związku z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym, wywołanym pandemią koronawirusa.

Wielka Brytania – 330 mld funtów »

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nadzwyczajny pakiet pomocowy o wartości 330 mld funtów, dzięki któremu firmy mają przetrwać skutki wybuchu pandemii koronawirusa.

Zapowiedziane środki będą przeznaczone na m.in. kredyty dla firm, pomoc dla sektora lotniczego oraz hotelarsko-gastronomicznego, wakacje podatkowe dla firm, wsparcie dla małych firm, które nie miały ubezpieczenia oraz dla spłacających kredyty hipoteczne.

Włochy – 25 mld euro »

"Cura Italia", czyli "na kurację Włoch" - tak nazywa się przyjęty przez rząd Giuseppe Contego dekret w sprawie przeznaczenia 25 miliardów euro na pomoc dla firm, rodzin oraz wsparcie służby zdrowia w związku z epidemią koronawirusa.

10 miliardów euro przeznaczono na pomoc dla firm i pracowników, a 3 miliardy na służbę zdrowia i Obronę Cywilną. 85 milionów euro wyasygnowano na wsparcie trwającego w całym kraju nauczania na odległość w tygodniach zamknięcia szkół wszystkich szczebli.

Wcześniej tamtejszy resort finansów zapowiedział, że spłaty kredytów hipotecznych będą zawieszone w całym kraju do czasu opanowania epidemii.

Szwecja – 500 mld koron »

Rząd Szwecji ogłosił w piątek kolejny pakiet kryzysowy, w ramach którego zwiększy wartość kredytów i gwarancji pożyczek dla małych oraz średnich firm. Takie wsparcie będzie udzielane za pomocą państwowych instytucji. Działania mają związek z epidemią koronawirusa.

Bank centralny Szwecji zdecydował wcześniej o przekazaniu komercyjnym bankom 500 mld koron (45 mld euro) bezpłatnej pożyczki na kredyty dla firm.

"Uznaliśmy, że ta pomoc może nie dotrzeć w pełni do potrzebujących. Banki mogą obawiać się pożyczać pieniądze przedsiębiorcom, którzy poważnie ucierpieli w wyniku kryzysu, dlatego uruchomiliśmy finansowanie kredytów poprzez państwowe instytucje" - tłumaczyła szwedzka minister finansów Magdalena Andersson.

Kanada – 82 mld dolarów »

82 mld dolarów kanadyjskich, czyli ponad 3 proc. kanadyjskiego PKB wart jest pakiet pomocowy, przedstawiony w środę przez premiera Justina Trudeau. Jest adresowany zarówno bezpośrednio do Kanadyjczyków, jak i do firm.

Trudeau zapewnił, że sytuacja kanadyjskiego budżetu i kanadyjskiej gospodarki pozwala na tak duże wydatki. „Będziemy mogli umożliwić naszej gospodarce szybkie odbicie” - powiedział. „Nie ma znaczenia, kim jesteś i co robisz, teraz jest czas na zajęcie się własnym zdrowiem, zdrowiem sąsiadów, a nie tym, czy stracisz pracę lub zabraknie ci pieniędzy na żywność czy lekarstwa” - dodał Trudeau.

Norwegia – co najmniej 100 mld koron »

Norweska premier Erna Solberg poinformowała w niedzielę, że w związku epidemią Covid-19 rząd przeznaczy co najmniej 100 mld koron (9,7 mld dol.) na wsparcie firm. Norweska minister finansów Siv Jensen ostrzegła, że trzeba się przygotować na falę bankructw w Norwegii, zapowiedziała jednak, że rząd wesprze przedsiębiorców między innymi gwarancjami kredytowymi.

Austria – 38 mld euro »

Austriacki rząd zamierza wesprzeć krajową gospodarkę kwotą 38 miliardów euro. Pakiet ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa i powstrzymać masowe zwolnienia.

Na pakiet składa się 4 mld euro pomocy dla przedsiębiorstw, gwarancje warte 9 mld euro, 15 mld pomocy kryzysowej i zwolnienia z podatku warte 10 mld. Łączna kwota programu stanowi prawie 10 proc. rocznego PKB Austrii.

Rosja – 300 mld rubli »

Rząd i bank centralny Rosji poinformowały o planowanych sposobach zminimalizowania skutków, jakie odczuje gospodarka w wyniku epidemii koronawirusa i spadku cen ropy. Władze zapowiedziały przeznaczenie na ten cel 300 mld rubli (ok. 3,9 mld USD).

Rząd zaproponował pomoc przedsiębiorstwom, jeśli przy realizacji zamówień państwowych dojdzie do okoliczności "siły wyższej". W przypadku firm turystycznych i przewoźników lotniczych rząd zezwoli na odroczenie ściągania podatków. Taka ulga może być rozszerzona także na inne branże. Bank centralny pozwolił organizacjom kredytowym, by podczas współpracy z kredytobiorcami z branży transportowej i turystycznej nie brały pod uwagę pogorszenia się oceny zdolności finansowej tych firm.

Koronawirus na świecie. Tak państwa ratują swoje gospodarki / fot. Xiao Yijiu / Forum

Belgijska Walonia – 350 mld euro »

Władze Walonii postanowiły wesprzeć sektor firm kwotą 350 mln euro. W ramach niej rząd przyzna jednolitą, zryczałtowaną dotację w wysokości 5 tys. euro dla wszystkich firm zmuszonych do zamknięcia - organizatorzy imprez, biura podróży, hotele, bary, restauracje, sklepy itp. 2500 euro otrzymają również salony fryzjerskie.

Dotacje dostaną też szpitale w wysokości 3000 euro na łóżko. 1 mln euro przeznaczono również na domy opieki społecznej.

Arabia Saudyjska - 32 mld dol. »

Rząd Arabii Saudyjskiej zasili gospodarkę kraju sumą 31,93 mld dolarów, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Środki pomocowe mają wesprzeć sektor finansowy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa - poinformował w piątek saudyjski resort finansów.

Rijad zaciągnie na rynkach większe pożyczki, niż przewidywano, aby sfinansować pakiet pomocowy dla gospodarki. Resort finansów podał, że król Salman zaaprobował podniesienie pułapu zadłużenia państwa z 30 proc. do 50 proc. PKB.

Hiszpania chroni spółki przed wrogim przejęciem »

Rząd Hiszpanii zapowiedział w ramach programu pomocy gospodarczej podjęcie środków w celu uniknięcia tzw. wrogiego przejmowania hiszpańskich spółek giełdowych, które znalazły się w kryzysie spowodowanym pandemią Covid-19.

Wedle zapowiedzianych przez rząd Pedro Sancheza zmian inwestorzy spoza Unii Europejskiej nie będą mogli zakupić więcej niż 10 proc. akcji tych spółek ani przejąć nad nimi kontroli. Obawy przed wrogim przejęciem dotyczą zwłaszcza podmiotów z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Finlandia ma koronawirusowy plan dla firm i domów »

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Banku Finlandii zatwierdzono rozwiązania, zabezpieczające finansowanie na rynku, w tym programu wsparcia w wysokości 500 mln euro dla krajowych przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa.

Zarząd fińskiego banku centralnego postanowił przywrócić swoją aktywną działalność na rynku dłużnych papierów wartościowych, na którym bank funkcjonował jako inwestor w sektorze komercyjnych papierów w latach 2009-2018, a następnie wycofał się z niego ze względu na małe potrzeby finansowe podmiotów prywatnych - podano w komunikacie. W pierwszym etapie wartość nowego programu pożyczkowego ma wynosić 0,5 mld euro.

Węgry zawieszają obowiązek spłaty kredytów »

Zawieszenie obowiązku spłaty kredytów dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do końca roku to jedno z posunięć w sferze gospodarki, jakie ogłosił w środę premier Węgier Viktor Orban.

Zawieszony zostanie również m.in. obowiązek odprowadzania składki przez pracodawców w najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa sektorach, czyli turystyce, kulturze, rozrywce, transporcie osobowym i sporcie. Do 30 czerwca nie będą oni musieli także płacić składki emerytalnej, a składka zdrowotna zostanie im obniżona do minimum.

Rząd Węgier podjął decyzję o kolejnych krokach mających chronić obywateli przed gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa – oznajmił w poniedziałek premier Viktor Orban w oświadczeniu nadanym w telewizji. Są wśród ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorstw.

Estonia: 2 mld euro dla gospodarki w związku z koronawirusem

Premier Estonii Juri Ratas poinformował o uzgodnieniu planu pomocowego dla gospodarki o wartości 2 miliardów euro. Program ma złagodzić gospodarcze koszty epidemii koronawirusa w tym kraju.

Ogłoszony w czwartek przez estoński rząd program zakłada m.in. państwowe gwarancje dla kredytów i pożyczek w wysokości do miliarda euro oraz bezpośrednie dopłaty do pensji pracowników firm najbardziej dotkniętych kryzysem.

Łączna wartość pakietu to ok. 7 proc rocznego PKB Estonii.

Do czwartku w tym kraju wykryto 267 osób zakażonych koronawirusem.W Estonii osoby, które straciły zatrudnienie wskutek wybuchu epidemii koronawirusa, będą otrzymywać od państwa 70 proc. swoich dochodów - poinformował minister ds. socjalnych tego kraju Tanel Kiik.

Chodzi o tych, którzy ucierpieli w związku z decyzją rządu o stanie wyjątkowym, co skutkowało zamknięciem szkół, placówek kulturalnych, obiektów sportowych czy ograniczeniami w transporcie i handlu, bądź z powodu wpływu pandemii na sytuację ekonomiczną firm w takich sektorach, jak turystyka czy przemysł.

Dania zezwoli na opóźnienie płatności VAT »

Minister finansów Danii Nicolai Wammen poinformował, że duński rząd zezwoli na opóźnienie płatności podatku VAT, aby poprawić sytuację finansową firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa. Wammen powiedział też, że odłożenie płatności z tytułu podatku VAT oznacza zastrzyk gotówki rzędu 19 mld dolarów, który pozwoli firmom na zachowanie płynności.

Temat będzie kontynuowany

PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bubu777
Zatrudniam 80 osób w firmie produkcyjnej.Wszytkie kanały sprzedaży tj.sklepy w galeriach,hurtownie,sklepy internetowe siadły do zera,więc ZERO przychodówWięc całkowity postój firmy..Wybór mam taki: dać wypowiedzenia wszystkim od razu- a to według prawa pracy oznacza 3 miesiace wyplat pensji ,kosztow zus ,pfron itp plus Zatrudniam 80 osób w firmie produkcyjnej.Wszytkie kanały sprzedaży tj.sklepy w galeriach,hurtownie,sklepy internetowe siadły do zera,więc ZERO przychodówWięc całkowity postój firmy..Wybór mam taki: dać wypowiedzenia wszystkim od razu- a to według prawa pracy oznacza 3 miesiace wyplat pensji ,kosztow zus ,pfron itp plus 3 mies. odprawy więc żeby to zaplacić trzeba wołać komornika do zlicytownia firmy albo wybor nr 2 czyli kuriozalna rządowa tarcza czyli najpierw np 3 miesiace placic trochę mniej a jesli (co jest bardzo prawdopodobne )wirus będzie szalał przez nastepne miesiace i juze nie bede mial z czego placic według tarczy z; to i tak bede musial zaplacic to co wczesniej,wiec komornik zlicytuje mi nie tylko firme ale i dom i wszystko co mam.Więc chyba lepsza wersja nr 1 . i to polecam wszystkim przedsiębiorcom.
karbinadel
Nie chodzi o sumy, ale co zawierają. W wirtualnych 212 miliardach Mateuszka Kłamczuszka nie ma prawie żadnej realnej pomocy, większość to gwarancje kredytowe dla banków albo żenujące kwoty pożyczek, obwarowane koszmarną biurokracją. Ale w TVPiS można udawać dobrego wujka, elektorat to kupi i będzie przedsiębiorcom Nie chodzi o sumy, ale co zawierają. W wirtualnych 212 miliardach Mateuszka Kłamczuszka nie ma prawie żadnej realnej pomocy, większość to gwarancje kredytowe dla banków albo żenujące kwoty pożyczek, obwarowane koszmarną biurokracją. Ale w TVPiS można udawać dobrego wujka, elektorat to kupi i będzie przedsiębiorcom zazdrościł
ajwaj
Partnerom strategicznym PISy od Baltów > Estonii nie pomoze, UKR tez nie (mocne towarzystwo), PL wkrótce:)
___________
""Bilanse przedsiębiorstw gwałtownie spadaja, a banki zaczną wycofywać pożyczki lub wymagać dodatkowego zabezpieczenia, powiedział szef Ministerstwa Finansów Estonii. Estonia ogłosiła,
Partnerom strategicznym PISy od Baltów > Estonii nie pomoze, UKR tez nie (mocne towarzystwo), PL wkrótce:)
___________
""Bilanse przedsiębiorstw gwałtownie spadaja, a banki zaczną wycofywać pożyczki lub wymagać dodatkowego zabezpieczenia, powiedział szef Ministerstwa Finansów Estonii. Estonia ogłosiła, że ​​w kraju rozpoczął się kryzys gospodarczy, a sytuacja gwałtownie się pogorszyła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Ten stwierdził minister finansów Martin Helme, informuje ERR w środę, 11 marca. „Liczby pokazują, że od 2008 r. nie nastąpił tak gwałtowny spadek. Będzie to miało realne konsekwencje. Bilanse przedsiębiorstw gwałtownie spadną, a banki zaczną wycofywać pożyczki lub wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Przedsiębiorstwa, które finansują się poprzez emisję obligacji, nie będą już w stanie zrobić - powiedział minister. Helme zauważył, że ​​tak słaba „widoczność” w gospodarce, jak teraz, nigdy się nie wydarzyła. „Widzimy, że wszystko wydarzyło się w ciągu dwóch miesięcy, w kontekście europejskim - dwóch tygodni. Pierwszy wniosek jest taki, że nigdy nie mieliśmy tak słabej„ widoczności ”jak teraz w gospodarce. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się za dwa tygodnie, dwa miesiące później - dodał Helme. Według ministra finansów Estonii kraje zachodnie znajdują się obecnie w znacznie trudniejszej sytuacji niż podczas kryzysu z 2008 r.""
ajwaj
A wesolutko nie bedzie
____________
Deutsche Bank: poważny globalny kryzys nastąpi w pierwszej połowie roku.
W II kwartale - w strefie euro i USA
W Chinach zespół Deutsche Bank prognozuje spadek gospodarczy o 9% w ujęciu kwartalnym lub 30% w pierwszym kwartale.

Deutsche Bank przewiduje również spadek PKB
A wesolutko nie bedzie
____________
Deutsche Bank: poważny globalny kryzys nastąpi w pierwszej połowie roku.
W II kwartale - w strefie euro i USA
W Chinach zespół Deutsche Bank prognozuje spadek gospodarczy o 9% w ujęciu kwartalnym lub 30% w pierwszym kwartale.

Deutsche Bank przewiduje również spadek PKB w strefie euro w II kwartale o 24% rocznie, PKB USA - o 13%.
ajwaj odpowiada ajwaj
To niespotykany dotąd poziom upadków. Poprzedni rekordowy gwałtowny kwartalny spadek w Stanach Zjednoczonych osiągnął 10% w pierwszym kwartale 1958 r.

Oczywiście, sprawy mogą się pogorszyć. Prognoza Deutsche Bank opiera się na założeniu, że „podjęte rygorystyczne środki ograniczające wygładzą krzywą epidemiczną
To niespotykany dotąd poziom upadków. Poprzedni rekordowy gwałtowny kwartalny spadek w Stanach Zjednoczonych osiągnął 10% w pierwszym kwartale 1958 r.

Oczywiście, sprawy mogą się pogorszyć. Prognoza Deutsche Bank opiera się na założeniu, że „podjęte rygorystyczne środki ograniczające wygładzą krzywą epidemiczną do połowy roku” i nastąpi powrót do zdrowia w kształcie litery V.

„Znacznie gorszy wynik jest całkiem możliwy”, mówią.
antek10
Patrze na te kwoty i wygląda tak że Polska gospodarka jest wieksza od francuskiej czy włoskiej.
wizytator
Kredyty dla firm ale na ZERO %!
I zasiłek dla bezrobotnych w wysokości min. krajowej.
A nie że banksterka dostanie kasę z powietrza i rozda kredyty na 10%.
dolar36
w większości cywilizowanych krajach, podatki są porostu odraczane na jakiś czas w Polsce morawiecki i banda będą debatować i wdrażać plany a b c d ... czyli nic! jakieś częściowe dotacje nie wiadomo komu i czemu, jeszcze razem z banksterami to ustalają czyli banki jeszcze na tym zarobią, BANKI NIE MOGĄ STRACIĆ morawiecki w większości cywilizowanych krajach, podatki są porostu odraczane na jakiś czas w Polsce morawiecki i banda będą debatować i wdrażać plany a b c d ... czyli nic! jakieś częściowe dotacje nie wiadomo komu i czemu, jeszcze razem z banksterami to ustalają czyli banki jeszcze na tym zarobią, BANKI NIE MOGĄ STRACIĆ morawiecki wie to najlepiej!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki