Węgierskie firmy zwolnione z podatków do końca czerwca

Rząd Węgier podjął decyzję o kolejnych krokach mających chronić obywateli przed gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa – oznajmił w poniedziałek premier Viktor Orban w oświadczeniu nadanym w telewizji. Są wśród ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorstw.

(fot. Ints Kalnins / Reuters)

„Teraz najważniejsze jest, byśmy ochronili miejsca pracy Węgrów. Te posunięcia mają to na celu. Tym, którzy stracą pracę, musimy pomóc, by jak najszybciej zaczęli szukać i znaleźli nowe miejsce pracy” – oznajmił Orban.

Poinformował, że ponad 81 tysięcy małych przedsiębiorstw oraz firmy medialne dotknięte spadkiem dochodów z reklam zostaną zwolnione z obowiązku płacenia podatku do 30 czerwca. Jak podkreślił, dotyczy to m.in. fryzjerów, kosmetyczek, malarzy, szklarzy, elektryków, artystów, trenerów i osób prowadzących inną działalność sportową.

Spłata powstałych przed 1 marca zaległości w podatku od małych przedsiębiorstw zostanie odroczona do pierwszego kwartału po zniesieniu stanu zagrożenia spowodowanego pandemią koronawirusa. To samo będzie dotyczyć firm medialnych.

Ponadto zostaną zawieszone eksmisje i konfiskaty. „Zawieszany też egzekucję spłaty podatków. Zaległe podatki wystarczy zapłacić po zakończeniu stanu zagrożenia" - powiedział Orban.

I wreszcie, przedłużone zostanie prawo do dodatku macierzyńskiego (GYED) i dodatku na opiekę nad dzieckiem (GYES), wygasających podczas stanu zagrożenia.

Dekret w tej sprawie ma się ukazać jeszcze w poniedziałek.

Orban dodał, że od wtorku wszyscy lekarze i pielęgniarki pracujący na oddziałach intensywnej opieki medycznej otrzymają specjalistyczne maski, zaś ci, którzy opiekują się pozostałymi chorymi w szpitalu - maski chirurgiczne. Te drugie będą też zakładane każdemu choremu przywożonemu z podejrzeniem koronawirusa.

„Okres, który nas czeka, będzie trudny, tak trudny, że będzie wymagać od każdego osobistych wysiłków. Musimy je podjąć, bo możemy uratować ludzkie życia. Im więcej będzie nas współpracować, tym więcej istnień ludzkich zdołamy uratować.(…) Zamiast ciągnięcia w swoją stronę i sporów nadszedł czas solidarności” – oznajmił premier.

Na początku zeszłego tygodnia rząd Węgier wprowadził szereg innych posunięć w sferze gospodarki, w tym zawieszenie obowiązku spłaty kredytów dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do końca roku. Zawieszony został również m.in. obowiązek odprowadzania składki przez pracodawców w najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa sektorach, czyli np. turystyce i kulturze.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 167 przypadków zarażenia nowym koronawirusem. Siedem osób zmarło, a 16 uznano za wyleczone.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 samsza

Ściągnęli dużą kasę na obligacje 5% o oprocentowaniu STAŁYM to mogą zaszaleć zanim przyjdzie większa inflacja

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil