37 mld euro od KE na łagodzenie wpływu koronawirusa na gospodarkę

Komisja Europejska przedstawiła w piątek propozycje złagodzenia unijnych zasad dotyczących pomocy publicznej i reguł budżetowych oraz pakiet pomocowy w ramach ochrony europejskiej gospodarki przed negatywnym wpływem epidemii koronawirusa.

(Parlament Europejski)

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła m.in. unijną inicjatywę o wartości 37 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę. Wskazała, że środki te będą pochodziły z polityki spójności i trafią bezpośrednio do określonych sektorów.

W tym celu KE proponuje zniesienie w tym roku obowiązku zwrotu przez kraje członkowskie niewydanych płatności zaliczkowych na fundusze strukturalne. Stanowi to około 8 miliardów euro z budżetu UE, które państwa unijne będą mogły wykorzystać do uzupełnienia 29 miliardów euro z funduszy strukturalnych w całej Unii.

Von der Leyen zapowiedziała też elastyczne podejście do deficytów budżetowych i pomocy publicznej państw unijnych. „Jestem przekonana, że Unia Europejska jest w stanie wytrzymać ten szok” - podkreśliła, dodając, że Wspólnota jako całość musi być "zdeterminowana, skoordynowana i zjednoczona”.

Poinformowała też, że UE zagwarantuje pożyczki w wysokości 8 mld euro dla 100 tys. firm. Aby przynieść natychmiastową ulgę najbardziej dotkniętym małym i średnim firmom, budżet UE wykorzysta istniejące instrumenty wsparcia płynności tych przedsiębiorstw. W nadchodzących tygodniach 1 mld euro zostanie przekierowanych z budżetu UE jako gwarancja dla Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w celu zachęcenia banków do zapewnienia płynności małym i średnim firmom.

"Jesteśmy gotowi zrobić więcej w miarę rozwoju sytuacji. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby wesprzeć Europejczyków i europejską gospodarkę" - zaznaczyła von der Leyen.

Szefowa KE poinformowała również, że Francja i Niemcy zdecydowały o ograniczeniu restrykcji w eksporcie sprzętu medycznego. „Chcę powiedzieć bardzo jasno: jednolity rynek musi funkcjonować. Nie jest dobrze, gdy państwa członkowskie podejmują jednostronne działania” - zaznaczyła. Zapewniła, że KE jest gotowa pomóc w przekierowaniu niezbędnego sprzętu medycznego do obszarów najbardziej dotkniętych kryzysem.

Obecna na konferencji wiceszefowa KE Margrethe Vestager podkreśliła, że gospodarki krajów UE mogą potrzebować pomocy państwa na „znacznie większą skalę” z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Stąd, jak dodała, KE wprowadzi procedury, aby poradzić sobie z tą kwestią bardzo szybko. Chodzi o złagodzenie zasad udzielania pomocy publicznej.

Zaznaczyła, że KE wprowadzi system rekompensat dla sektora turystyki, hoteli i sektora transportu oraz umożliwi rządom zapewnienie bankom odpowiedniej płynności.

Vestager powiedziała, że istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym rządy mogą pomóc przedsiębiorstwom bez konieczności uzyskania zgody na pomoc państwa, i podała przykłady, jak subsydia płacowe lub zawieszenie płatności podatków CIT i VAT. Dodała, że rządy powinny podjąć natychmiastowe działania, aby w obecnej sytuacji wspierać firmy i pomagać osobom fizycznym.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 eagleeye

A tak przy okazji gdzie jest Pan Emanuel z swoją żono/mamą

! Odpowiedz
1 2 tindala

Rozsądne. Chociaż mogli to ogłosić kilka dni wcześniej.
Dla większości małych firm bez poduszki finansowej ta epidemia to katastrofa. A co z pracownikami na umowę - zlecenie, znam firmy które zwalniają z dnia na dzień.

! Odpowiedz
6 8 eagleeye

Łagodzić to sobie Pani może zmarszczki odpowiednim podkładem do twarzy oczywiście odpowiedniej firmy.

Myślą ze pieniądz załatwi wszystko. Oto prawdziwe myślenie "eurokolchozu" dostaniesz siano i morda w kubeł.

Czas Szanowna Pani wywiesić "białą flagę" a nie mamić ludzi pieniędzmi których i tak szary obywatel nawet nie powacha bo przeżre je wasza biurokracja ktora jak pokazuje obecna sytuacja pochwała się w norach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil