Finlandia ma koronawirusowy plan dla firm i domów

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Banku Finlandii w niedzielę zatwierdzono rozwiązania, zabezpieczające finansowanie na rynku, w tym programu wsparcia w wysokości 500 mln euro dla krajowych przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa.

(fot. Alex Lentati / ZUMA Press)

„Potrzeba teraz szybko efektywnych działań, dzięki którym zostanie zabezpieczone finansowanie przedsiębiorstw, zachowanie miejsc pracy i przetrwanie gospodarstw domowych w obliczu pandemii” - oświadczył prezes Banku Finlandii (Suomen Pankki) Olli Rehn.

Zarząd fińskiego banku centralnego postanowił przywrócić swoją aktywną działalność na rynku dłużnych papierów wartościowych, na którym bank funkcjonował jako inwestor w sektorze komercyjnych papierów w latach 2009-2018, a następnie wycofał się z niego ze względu na małe potrzeby finansowe podmiotów prywatnych - podano w komunikacie. W pierwszym etapie wartość nowego programu pożyczkowego ma wynosić 0,5 mld euro.

Decyzja banku - podkreślono - została podjęta we współpracy z rządem oraz w związku z ostatnimi decyzjami Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w celu łagodzenia skutków pandemii w strefie euro, w tym przewidującymi m.in. pożyczki dla banków oraz zwiększenie wartości zakupów papierów wartościowych o 120 mld euro do końca roku.

Z Helsinek Przemysław Molik

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne