REKLAMA
PILNE

Premier ogłosił pakiet antykryzysowy za 212 mld zł

2020-03-18 12:02, akt.2020-03-18 15:18
publikacja
2020-03-18 12:02
aktualizacja
2020-03-18 15:18

Koronawirus uderza w polską gospodarkę. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów pakietu antykryzysowego. Propozycja zakłada m.in. dopłaty do pensji, gwarancje kredytowe oraz inwestycje. Koszt pakietu szacowany jest na ok. 212 mld zł, czyli 9,2 proc. PKB Polski. Rządowy plan przewiduje również czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu.

fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera

Rząd przygotował pakiet pomocowy, który obejmować będzie 5 obszarów o wartości 212 mld zł - wynika z dokumentu KPRM. W skład pakietu wchodzi gotówkowy komponent rządowy o wartości 66 mld zł, płynnościowy komponent rządowy o wartości 74,5 mld zł, pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 mld zł.

"Tarcza antykryzysowa" - 5 filarów

Filar I "Bezpieczeństwo Pracowników"

Wartość: 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł wydatki i 6,2 mld zł środki płynnościowe

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W skład I filaru wchodzą:

 • dofinansowanie elastycznego zatrudnienia,
 • przesunięcie płatności z media,
 • finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych,
 • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 12 roku życia na okres 14 dni,
 • wakacje kredytowe,
 • wakacje od obowiązków administracyjnych,
 • ochrona konsumentów i pożyczkobiorców,
 • wydłużenie elastycznego czasu pracy,
 • dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Wynagrodzenia w firmach, które stracą na epidemii, państwo wypłaci 40% pensji do wysokości średniego wynagrodzenia, drugie 40% - pracodawca. Pensja zostanie więc obniżona o 20%. Osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione dostaną 2000 zł brutto, czyli 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Pierwsza część pakietu - mówił premier Mateusz Morawiecki - to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy. "Są to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy" - oświadczył.

Morawiecki poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca. "Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy" - powiedział premier.

Przez "tarczę antykryzysową", jak powiedział, rząd "chce odepchnąć zmorę bezrobocia".

Jest też, jak mówił, bufor dla osób, które "prowadzą działalność gospodarczą, są osobami samozatrudnionymi, albo pracują na umowę zlecenie, umowę o dzieło". Ma on, jak wskazał, zamortyzować straty usług, zleceń. "Chcemy, żeby (po epidemii koronawirusa - PAP) przedsiębiorstwa mogły odbudować swój portfel zamówień, zleceń" - zaznaczył.

Dla osób na działalności gospodarczej, czy umowach o pracę, umowach o dzieło , jak powiedział, będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Morawiecki zapowiedział, że przewidziano możliwość przedłużenia o dwa tygodnie wypłaty zasiłku opiekuńczego, który przysługuje teraz osobom opiekującym się dziećmi do lat 8. "Jeżeli będzie taka decyzja (...) o kontynuacji zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków" - zastrzegł.

Inne rozwiązania, których celem jest osłona ludzi, to jak wskazał, m.in. prolongata rat kredytowych, albo prolongata obciążeń mediów, w porozumieniu z firmami, które takie usługi świadczą.

Filar II "Finansowanie Przedsiębiorstw"

Wartość: 73,2 mld zł, w tym 4,9 mld zł wydatki i 68,3 mld zł środki płynnościowe

W skład II filaru wchodzi:

 • finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty,
 • finansowanie leasingu dla firm transportowych,
 • pożyczka 5000 zł dla mikrofirm,
 • odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat,
 • brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych,
 • automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych,
 • rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku,
 • polityka drugiej szansy.

Jak mówił na konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Morawiecki, II filar planu skierowany do przedsiębiorców to gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu operacyjnego dla firm transportowych, mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł.

Dodał, że to także szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym, dostarczanych przez PFR, BGK i ARP. „Te instytucje rozwojowe, które służą swoją bazą kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce, dzisiaj będą służyć do zamortyzowania spadku tego wzrostu. Taka jest ich rola” - oświadczył Morawiecki.

Filar III "Ochrona Zdrowia"

Wartość: 7,5 mld zł

W skład III filaru wchodzi:

 • finansowanie działań związanych z walką z SARS-CoV-2,
 • rozwój infolinii pacjenta,
 • dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia,
 • dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej.

"Tu chcemy alokować co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej" - powiedział Morawiecki.

Ta część pakietu - podkreślił szef rządu - jest bardzo potrzebna dla "unowocześnienia naszej infrastruktury medycznej".

Filar IV "Wzmocnienie Systemu Finansowego"

Wartość: 70,3 mld zł

W skład pakietu wchodzą:

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego.

"Pamiętamy doskonale rok 2008, 2009. Wtedy cały świat zatrząsł się w posadach właśnie dlatego, że bezpieczeństwo sektora finansowego w wielu krajach, właściwie legło w gruzach i wtedy w to miejsce weszły banki centralne i weszły działania rządów. My nie czekamy na to, aż się stanie jeszcze większy kłopot" - powiedział premier.

"W bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim - a jest to niezależny bank centralny, wczoraj pokazał swój pakiet, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów, zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla naszych środków depozytowych, po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo one są i one będą. O tym mogę z całą mocą zapewnić" - podkreślił premier.

Szef rządu dodał, że "nie ma tutaj żadnego ryzyka i odpowiednie mechanizmy flankujące, ubezpieczające", zostały w pakiecie zaproponowane i - jak dodał - "właściwie już na dniach one są wdrażane".

Ponadto, aby zapobiegać "żerowaniu na obecnej sytuacji" poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców".

Filar V "Program Inwestycji Publicznych"

Wartość: 30 mld zł

W skład V filaru wchodzi:

 • utworzenie Funduszu Inwestycji Publicznych,
 • modernizacja szkół i szpitali,
 • transformacja energetyczna,
 • cyfryzacja,
 • biotechnologia i farmacja,
 • inne działania antykryzysowe. 

Premier wskazywał, że zgodnie z doświadczeniami z przebiegu cykli koniunkturalnych, w sytuacji kryzysu, recesji czy spowolnienia gospodarczego inwestycje prywatne są prowadzone w dużo mniejszym zakresie. "W to miejsce chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa" - oznajmił.

"Zbudujemy fundusz, który będzie opiewał na wysokość co najmniej 30 mld zł i będzie używany na wzmocnienie wydatków na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, przebudowę elementów infrastruktury całego państwa: energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej, drogowej, kolejowej. I są to środki niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich" - stwierdził szef rządu.

Przy okazji wyjaśnił, że unijne środki dla Polski na walkę z koronawirusem nie są nowymi środkami. "Są to środki przyznane w poprzedniej perspektywie budżetowej 2014-2020, środki, które Polska świetnie zagospodarowuje" - powiedział premier. Chodzi o kwotę 7,4 mld euro z polityki spójności na lata 2014-2020.

Rządowy pakiet pomocowy dla firm przewiduje także czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że do końca tygodnia powstaną projekty poszczególnych ustaw, które pozwolą wprowadzić koncepcję "tarczy antykryzysowej" w życie.

Premier: Pakiet antykryzysowy to plan na kilka najbliższych miesięcy

Prezentujemy dzisiaj plan na najbliższych kilka miesięcy: dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące, w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na późniejszej konferencji prasowej po roboczym spotkaniu rządu ocenił, że epidemia koronawirusa nie będzie tylko epidemią, która dotknie nasze zdrowie, ale wpłynie również na zdrowie gospodarki, na to, jak gospodarka funkcjonuje. "W związku z tym prezentujemy dzisiaj odważny, ale i rozważny plan, który ma zapobiec przede wszystkim utracie miejsc pracy, bankructwom tam, gdzie jest to możliwe, zamykaniu zakładów, zmniejszaniu obrotów firm, zmniejszaniu przychodów poszczególnych przedsiębiorców" - podkreślił premier.

Morawiecki oświadczył, że "państwo polskie wraz z polskim budżetem i instytucjami, które odpowiadają za finanse dopomoże polskim przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi turbulencjami".

"Prezentujemy dzisiaj plan, plan na najbliższych kilka miesięcy, dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg, będziemy mogli wracać do normalności" - zaznaczył premier. Jak dodał, jest to być może najpoważniejsza próba, z jaką mierzy się Polska w XXI wieku.

AW/MKa/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (139)

dodaj komentarz
etre
Czyli przedsiębiorcy jako ofertę pomocy dostali możliwość zaciągnięcia kredytu, nawet zusu w wysokości ponad 1400 miesięcznie nie umorzyli mimo utraty dochodów tylko odroczyli. Pozostaje tylko zamknąć firmę żeby się nie pogrążać. Podziękujemy, wkrótce wybory.
lampeduza
W krajach : Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Belgia, cała Skandynawia, śmiertelność na Covid jest promilowa. Przykład Niemcy: chorych 13 000 zmarło 27 osób = 2 promile. Czy takie parametry uzasadniają rozpirzenie gospodarki, tworzenie tarcz za 200 mld, zamykanie granic, sklepów, fabryk? Straty będą w setkach miliardów... Może niech W krajach : Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Belgia, cała Skandynawia, śmiertelność na Covid jest promilowa. Przykład Niemcy: chorych 13 000 zmarło 27 osób = 2 promile. Czy takie parametry uzasadniają rozpirzenie gospodarki, tworzenie tarcz za 200 mld, zamykanie granic, sklepów, fabryk? Straty będą w setkach miliardów... Może niech rząd dowie się jak te kraje utrzymują tak niską śmiertelność a nie macha cepem dookoła.
muhh5
U nas jest podobna śmiertelność. Po prostu testujemy tak agresywnie jak oni. Tak, straty będą, nie da się tego uniknąć. Da się jednak je minimalizować i bynajmniej nie poprzez pozwolenie ludziom chodzić w samopas.
muhh5 odpowiada muhh5
*Nie testujemy tak agresywnie jak oni.
search
Czyli rzad ma 200 mld i nie chce dac, pewnie ta kasa z mafi vat i paliwowej. A jesli ma to moze przeciez zlewarowac na wall street by wszystkim zylo sie dostatnio i dobrze a wakacje trwaly 300 dni, bo teszta to niedziele co i tak sa wolne
nowyuzytkownik1
Jeżeli w ramach "pakietu osłonowego" nie zostaną przedłużone terminy bieżących zobowiązań (CIT, VAT 02-2020), to jest to G.Ó.W.N.O! Kpina!!!
boris-vodka
Panie Morawieck daj pan sopkój z tymi populistycznymi dyrdymalami.Teoria fal Eliotta jasno mówi ze w tej fazie cyklu juz zaden dodruk nie pomoze.Rynki mocno spadna.Paradoksalnie zyska najbardziej niedowartościowana w ostatnich latach gotówka bo tak jest na rynkach ze coś zawsze spada względem czegos.Bedzie sie dzialo.......Fala wyzszego Panie Morawieck daj pan sopkój z tymi populistycznymi dyrdymalami.Teoria fal Eliotta jasno mówi ze w tej fazie cyklu juz zaden dodruk nie pomoze.Rynki mocno spadna.Paradoksalnie zyska najbardziej niedowartościowana w ostatnich latach gotówka bo tak jest na rynkach ze coś zawsze spada względem czegos.Bedzie sie dzialo.......Fala wyzszego cyklu wszystko powymiata i wrócimy do naturalnego obiegu pieniadza
plutarch
Premier ogłosił, że cośtam, cośtam... za wasze - tego nie dodał.
karbinadel
Zobaczycie te miliardy tak samo jaki milion aut elektrycznych

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki