Włochy przeznaczyły 25 mld euro w związku z epidemią

"Cura Italia", czyli "na kurację Włoch" - tak nazywa się przyjęty w poniedziałek przez rząd Giuseppe Contego dekret w sprawie przeznaczenia 25 miliardów euro na pomoc dla firm, rodzin oraz wsparcie służby zdrowia w związku z epidemią koronawirusa.

10 miliardów euro przeznaczono na pomoc dla firm i pracowników, a 3 miliardy na służbę zdrowia i Obronę Cywilną. 85 milionów euro wyasygnowano na wsparcie trwającego w całym kraju nauczania na odległość w tygodniach zamknięcia szkół wszystkich szczebli.

Dodatkowe pieniądze otrzymają również między innymi rodziny, przede wszystkim rodzice małych dzieci, by mogli opłacić opiekunki dla nich.

Premier Conte oświadczył na konferencji prasowej w swojej kancelarii Palazzo Chigi, że "rząd jest blisko firm, pracowników, rodzin, kobiet i mężczyzn, młodych ludzi, którzy zdobywają się na ogromne wyrzeczenia, by chronić wyższe dobro". "Nikt nie powinien czuć się porzucony i ten dekret to pokazuje" - zapewnił szef rządu.

"Jako pierwsi wyłożyliśmy 25 miliardów euro z korzyścią dla włoskiego systemu gospodarczego, dla firm, rodzin" - oświadczył Conte i dodał: "Możemy mówić o włoskim wzorze nie tylko dla strategii zwalczania epidemii, ale także odpowiedzi ekonomicznej na nią". "Niech Unia Europejska pójdzie za nami" - zaapelował.

Conte położył nacisk na opracowane przez Radę Ministrów kroki w celu ochrony rodzin, zmagających się z konsekwencjami epidemii.

Zastrzegł zarazem, że rząd jest świadom tego, iż wyasygnowane w dekrecie środki finansowe nie wystarczą i zapowiedział podjęcie dalszych decyzji dotyczących sfery gospodarczej i społecznej, "poważnie dotkniętych z powodu kryzysu".

Minister finansów Roberto Gualtieri, informując o nakładach na wsparcie zatrudnienia i na pracowników, oświadczył, że to środki na "obronę miejsc pracy, aby nikt jej stracił z powodu koronawirusa".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil