Norwegia i Francja pomogą firmom przeżyć epidemię

Norweska premier Erna Solberg poinformowała w niedzielę, że w związku epidemią Covid-19 rząd przeznaczy co najmniej 100 mld koron (9,7 mld dol.) na wsparcie firm. Szef resortu finansów Francji Bruno Le Maire zapowiedział, że Paryż wyda na ten cel "dziesiątki miliardów euro".

(fot. Aurelien Morissard/Xinhua / ZUMA Press)

"Rząd zrobi to, co będzie konieczne i wyda wszelkie środki potrzebne na zabezpieczenie norweskiej gospodarki oraz wsparcie norweskich przedsiębiorstw, dużych i małych" - dodała Solberg.

Norweska minister finansów Siv Jensen ostrzegła, że trzeba się przygotować na falę bankructw w Norwegii, zapowiedziała jednak, że rząd wesprze przedsiębiorców między innymi gwarancjami kredytowymi.

Le Maire ocenił, że francuskie firmy już teraz znalazły się w bardzo trudnej sytuacji i zapewnił, że "państwo pomoże wszystkim przetrwać te trudne czasy", choć będzie to kosztować "dziesiątki miliardów euro".

"Znajdą się takie sumy, jakie będą konieczne" - podkreślił. Poinformował, że utworzony zostanie specjalny "fundusz solidarności", którego zadaniem będzie wspieranie firm najbardziej dotkniętych przez skutki epidemii.

Zapewnił Francuzów, że nie dojdzie do sytuacji, w której pojawić by się mogły braki w zaopatrzeniu w produkty żywnościowe, nie będzie też "żadnego racjonowania żywności".

Według przedstawionych w niedzielę danych norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w kraju potwierdzono 1077 przypadków koronawirusa. Trzy osoby zmarły.

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w niedzielę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 36 - do 127. Zarejestrowano ponad 900 nowych przypadków infekcji; liczba zakażonych we Francji wynosi 5423. 

fit/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 wind71

Będzie drukowanie i pompowanie kasy w rynek na niespotykaną skalę. Programy pomocowe, helicopter money, 500+ itp itd.Udawało się od 2008 to teraz też się uda. Przecież o to im chodziło. Wszystko, by zredukować zadłużenie rządów. A epidemia pozostanie społecznie zaakceptowanym pretekstem.

! Odpowiedz
7 31 jasiek2017

W Polsce ZUS i US dobije małe firmy. Pomogą kilku dużym firmom w świetle fleszy i powiedzą, że przecież pomagali więc o co chodzi.

A tymczasem Morawiecki: 500+ nie jest zagrożone

! Odpowiedz
8 5 anty12

Po trupach do celu. Na elektorat Jarusia zawsze bedie nawet jezeli firmy maja bankrutowac.

! Odpowiedz
20 40 mrbean

nadchodzi czas apokalipsy, ludzie jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego jak to wszystko się skończy, może być tak, że 50% populacji na świecie będzie bez pracy, oby nie, ale bankructw będzie dużo, ceny wszystkich aktywów pospadają dramatycznie

! Odpowiedz
0 8 and00

5)% populacji to bez pracy jest teraz, popatrz na afrykę...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne