Trump podpisał pakiet pomocowy na czas koronawirusa

Prezydent USA podpisał w środę pakiet pomocowy na czas epidemii koronawirusa. Przewiduje on m.in. darmowe testy na Covid-19 i płatny 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zatrudnionych zakażonych.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Wcześniej w środę pakiet przegłosował amerykański Senat.

W USA trwa dyskusja nad kolejnymi krokami. Następny pakiet dotyczyć ma małych przedsiębiorstw, przemysłu oraz gospodarstw domowych.

Prawdopodobnie będą w nim zawarte również bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów. Reuters, powołując się na dokument ministerstwa finansów, pisze o czekach na 250 USD. Amerykańska administracja nie potwierdzała żadnych kwot.

W kontekście stymulowania gospodarki mówi się w USA nawet o kwocie przekraczającej bilion USD.

Kryzys ekonomiczny to "kwestia tygodni lub miesięcy, a nie lat" - uspokajał w środowym wywiadzie dla telewizji Fox szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

Pytany o to,ile kryzys będzie kosztował Stany Zjednoczone Kudlow odpowiedział, że wstępnie szacuje się, iż łącznie amerykańskie pakiety na czas kryzysu wyniosą ok. 1,3 biliona USD. "Jeśli będzie potrzeba więcej, to damy więcej" - dodał.

"Przeżyłem krach w 1987 r. Przeżyłem też 2001 r. oraz 2008 r. i 2009 r. Było wtedy ciężko, ale znaleźliśmy drogę" - zastrzegł Kudlow.

W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych koronawirusem. Zakażonych Covid-19 jest ponad 8500 osób. Zmarło co najmniej 140. Najgorsza sytuacja panuje w stanach Nowy Jork oraz Waszyngton.

Gubernator Kalifornii: możemy mieć nawet 60 tys. bezdomnych z Covid-19

Modele wskazują, że w Kaliforni wirusem SARS-CoV-2 może się zakazić w ciągu najbliższych 8 tygodni aż 60 tys. bezdomnych - poinformował w środę gubernator tego stanu Gavin Newsom. Jeśli prognozy się sprawdzą, szpitale w Kalifornii będą przeciążone - dodał.

Co piąty zakażony koronawirusem potrzebuje hospitalizacji - podkreślił w publikacji na Facebooku. Przy przewożeniu aż tylu ludzi do szpitala również pracownicy służb byliby narażeni na ryzyko - zauważył.

Newsom poinformował też, że zakupiono 1,3 tys. przyczep, w których bezdomni będą mogli się schronić. 50 mln USD ma być z kolei przekazane hotelom i motelom, które przyjmą zakażonych SARS-CoV-2 bez dachu nad głową. Aby pomóc szpitalom w Kalifornii u wybrzeża tego stanu ma zakotwiczyć Mercy - statek szpitalny wojska USA.

Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti zapowiedział, że władze miasta podjęły działania, by zidentyfikować najbardziej narażonych na koronawirusa bezdomnych, czyli ludzi schorowanych i w podeszłym wieku. Centra rekreacyjno-sportowe w Mieście Aniołów mogą odciążyć szpitale, przyjmując do 6 tys. zakażonych.

Kalifornia jest najludniejszym stanem w USA. Do środy potwierdzono tam 598 przypadków koronawirusa. To wzrost o 21 proc. w porównaniu z wtorkiem. Z powodu Covid-19 w Kalifornii zmarło już co najmniej 17 osób.

mobr/wr/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ajwaj

Tym razem kal-bojom to nie wyjdzie.
Po kryzysie 2008 nie zrobili nic. Dalej pompowali wszelkie wydmuszki na maxa.
Po tym kryzysie nic nie wróci do normy as usual

! Odpowiedz
3 1 ajwaj

Moga drukowac 1-3-5 bln $
przyczyny zostaja. Kryzys "zachodu", duze zmiany w drodze

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil