Dania zezwoli na opóźnienie płatności VAT

Minister finansów Danii Nicolai Wammen poinformował we wtorek, że duński rząd zezwoli na opóźnienie płatności podatku VAT, aby poprawić sytuację finansową firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa. Ulgi w podatkach dochodowych rozważa również Biały Dom.

(thetaXstock)

Wammen powiedział też, że odłożenie płatności z tytułu podatku VAT oznacza zastrzyk gotówki rzędu 19 mld dolarów, który pozwoli firmom na zachowanie płynności.

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że jego administracja zwróci się do Kongresu z wnioskiem o wprowadzenie ulg w podatkach dochodowych, które mają być "bardzo znaczące".

Trump skrytykował też Fed za to, że nie podjął kolejnej interwencji po ostatnim obniżeniu stóp procentowych i nazwał go "nędznym" i "powolnym". Dzień wcześniej notowania na nowojorskiej giełdzie spadły do poziomu z okresu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Tydzień wcześniej amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe, ale notowania na nowojorskiej giełdzie spadały mimo to, dolar osłabił się w stosunku do franka i jena, a oprocentowanie 10-letnich obligacji po raz pierwszy w historii USA wyniosło mniej niż 1 proc.

Powołując się na źródła Reuters podaje, że kanclerz Angela Merkel powiedziała parlamentarzystom, że Niemcy nie muszą sięgać po klasyczne środki stymulowania gospodarki, ale, aby ograniczyć skutki epidemii, ważne jest zagwarantowanie płynności.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager poinformowała we wtorek, że KE omawia możliwości rekompensowania firmom start, jakie ponoszą one z powodu epidemii koronawirusa.

W Szwecji minister finansów Magdalena Andersson obiecała we wtorek na konferencji prasowej dodatkowe pieniądze z budżetu państwa dla służby zdrowia. Polityk chce także przyspieszyć prace nad pakietem działań, ułatwiających przetrwanie przedsiębiorcom w kryzysie. Andersson proponuje między innymi skrócenie czasu pracy. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.