REKLAMA
WEBINAR

Koniec przypadkowego dziedziczenia długów. Wchodzą w życie zmiany w prawie spadkowym

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2015-10-16 09:27redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-10-16 09:27

W najbliższy weekend wchodzi w życie ustawa, która zakłada zmiany w prawie spadkowym i zasadach przyjmowania spadku w razie milczenia spadkobierców. Ma na celu wyeliminowanie sytuacji przypadkowego i często nieświadomego dziedziczenia długów zmarłego.

Spadek to zarówno prawa, jak i obowiązki majątkowe, które w momencie śmierci przechodzą na spadkobierców. W jego skład wchodzą zatem nie tylko aktywa, jakie zmarły po sobie zostawił, ale także jego długi. Możemy mówić o dwóch rodzajach dziedziczenia. Pierwsze – tzw. testamentowe – kiedy spadkodawca zostawił ważny testament i wskazał w nim spadkobierców (osoby z rodziny lub kogoś zupełnie obcego). Drugie – tzw. ustawowe – jeśli nie ma ważnego testamentu. Wówczas, zgodnie z ustawowymi przepisami, ustalany jest krąg spadkobierców. Będą to najczęściej: małżonek i dzieci, a jeżeli ich brak, w dalszej kolejności – rodzice i rodzeństwo. Zmiany prawa, które od 17 października br. wchodzą w życie (Ustawa z 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw) dotyczą właśnie ustawowego dziedziczenia, kiedy brak ważnego testamentu.

fot. / / YAY Foto

Przyjęcie proste spadku - nieograniczona odpowiedzialność za długi

Obowiązującą do tej pory zasadą przy ustawowym dziedziczeniu było proste przyjęcie spadku, czyli inaczej przyjęcie go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Oznacza to, że spadkobiercy  odpowiadali za wszystkie ewentualne długi spadkodawcy całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność ta dotyczyła całości długów, nawet jeśli przekraczały wartość pozostawionego majątku.

Spadkobierca mógł to zmienić, składając w ciągu pół roku, od kiedy dowiedział się o prawie do spadku, stosowne oświadczenie w przedmiocie jego przyjęcia bądź odrzucenia. Kto nie zdawał sobie z tego sprawy oraz nie miał wiedzy o dokładnym majątku zmarłego, mógł w takiej sytuacji wpaść w swojego rodzaju pułapkę, w której własnym majątkiem bez ograniczeń odpowiadał za długi pozostawione przez zmarłego.

Zmiany prawa uchronią przed przypadkowymi spadkowymi długami

Ze względu na to, że obowiązujący stan prawny dotyczący dziedziczenia długów nie należał do najkorzystniejszych dla spadkobierców, pojawiły się głosy, aby zmienić zapisy regulujące te kwestie. Projekt stosownej ustawy został przyjęty przez Sejm i Senat, podpisany przez Prezydenta i 17 kwietnia br. opublikowany w Dzienniku Ustaw. Pół roku po opublikowaniu, właśnie wchodzi w życie.

Głównym punktem wspomnianej nowelizacji jest właśnie zmiana zapisu mówiącego o tym, że brak oświadczenia spadkobiercy w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku w terminie 6 miesięcy od powołania do spadku, traktowany jest jako przyjęcie proste spadku. Zgodnie z nowymi brzmieniem tego artykułu, brak działania po stronie spadkobiercy (brak oświadczenia) będzie traktowany jako przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Sposób ten ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe do wartości otrzymanego w spadku majątku (dokładnie do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku). Oznacza to tyle, że w najgorszym razie (gdy wartość stanu czynnego spadku jest mniejsza niż kwota długów) nic nie zyska. Przy ustawowym dziedziczeniu znika więc ryzyko przypadkowego i nieświadomego przyjęcia długów w spadku. 

Źródło:
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (59)

dodaj komentarz
jaceksowanski
Warto najpierw sprawdzić majątek w spadku, ja sprawdziłem przez www.jakispadek.pl
kamj79
tak czy owak, ale polecam się zapoznać z bardzo przydatną informacją co do dziedziczenia długów https://pl.kruk.eu/dla-prasy/informacje-prasowe/dziedziczenie-dlugow-po-zmarlych-co-warto-wiedziec
~on
Najważniejszy jest bank, radcy prawni i politycy....reszta ma przechlapane! Dziedziczyc długi po ciotkach , wujkach hehehee
~Sofu
Nowelizacja prawa jak najbardziej słuszna i potrzebna. Pytanie dla czego dokonuje się to dopiero teraz? Ale znam odpowiedz. To co za PRL się prawie nie zdarzało, za III RP stało się prawie problemem społecznym.
~Paweł
Bo trzeba wziąć porządnego prawnika i niestety o swoje zawalczyć. W przypadku długów odziedziczonych w spadku nei ma co ryzykować. Parę lat temu miałem taka sytuację i wszystkie instytucje się wypieły. Przyznano mi spadek, o którym nawet pojęcia nie miałem. Korzystałem z pomocy kancelarii mec. Staniszewskiego. Efekt? Wszystko zostało Bo trzeba wziąć porządnego prawnika i niestety o swoje zawalczyć. W przypadku długów odziedziczonych w spadku nei ma co ryzykować. Parę lat temu miałem taka sytuację i wszystkie instytucje się wypieły. Przyznano mi spadek, o którym nawet pojęcia nie miałem. Korzystałem z pomocy kancelarii mec. Staniszewskiego. Efekt? Wszystko zostało wyprostowane z nawiązką. Niestety, ale trzeba po prostu się bronić.
~Radca
Ludzie którzy są zainteresowani niech nie czytają tutaj rad radzących na zasadzie "mnie się tak wydaje że tak jest" bo wprowadzenie was w błąd będzie was drogo kosztować,idżcie do prawnika lub komornika i zapytajcie.
~ania
bardzo słuszne spostrzeżenie -oko z 18.10.2015 to pozyczkobiorca powinien tak się zabezpieczyć żeby odzyskac dług po zmarłej osobie a nie na potege udzielają pozyczek, ludzie buduja sie za kredyty, żyja w luksusach a jak się zdarza tragedia to pozniej taka rodzina która w wielu przypadkach jest biedna , z którą nie utrzymuja czasami bardzo słuszne spostrzeżenie -oko z 18.10.2015 to pozyczkobiorca powinien tak się zabezpieczyć żeby odzyskac dług po zmarłej osobie a nie na potege udzielają pozyczek, ludzie buduja sie za kredyty, żyja w luksusach a jak się zdarza tragedia to pozniej taka rodzina która w wielu przypadkach jest biedna , z którą nie utrzymuja czasami kontaktu-- musi spłacac długi nie swoje-- nie powinno tak być jak biora rodzice to powinni spłacać nawzajem a ostatecznie dzieci zamieszkujace w tym samym gospodarstwie a nie np. siostry czy bracia po zmarłej osobie ,
~iwona
dziedziczą nie tylko rodzeństwo ale nie wiem dlaczego ciotki i wujowie, dla jest niedopuszczalne np. małżonkowie wzieli kredyt na zakup mieszkania, które nie spłacali a mogli gdyż pieniądze wydawali na przyjemności i gdy mąż umiera żona odrzuca spadek i dzieci. Dlaczego wpółwinna długów może odrzucić spadek i zostaje przyjęty przez dziedziczą nie tylko rodzeństwo ale nie wiem dlaczego ciotki i wujowie, dla jest niedopuszczalne np. małżonkowie wzieli kredyt na zakup mieszkania, które nie spłacali a mogli gdyż pieniądze wydawali na przyjemności i gdy mąż umiera żona odrzuca spadek i dzieci. Dlaczego wpółwinna długów może odrzucić spadek i zostaje przyjęty przez notariusza, mało tego unieważniła sprzedaż mieszkania na licytacji przez bank, nadal nie płaci rachunków i czynszu bezczelnie w programie "UWAGA" narzeka że odcięto jej prąd, i całej rodzinie męża mówi że to są ich długi. A ona nadal kupuje sobie najdroższe bluzki i dzieciom najdroższe aparaty komórkowe.A my jako rodzina musimy się chronić żeby uniknąć fanaberie dłużniczki i ja jako ciotka będę następnym kręgu spadkobierców chociaż mój brat a ojciec zmarłego (nie doczekał spadku po synu gdyż zmarł 36 lat temu) nie odrzucił spadku po synu. I gdzie tu jest prawo i sprawiedliwość w państwie polskim.
~lola
To jest sprawiedliwe.Nieraz ludzie starzy celowo się zadłużają i mają to w nosie.Na przykład nie płaca latami czynszu.
~endi
jak pojawi się nowy właściciel i podniesie czynsz o 1000% by zadłużyć ludzi i się ich pozbyć to niewielu ludzi stać na płacenie takiego " czynszu "

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki