Kolejna piramida. Wyłudził 23 mln zł

Do stołecznego sądu trafił akt oskarżenia w sprawie tzw. piramidy finansowej. Chodzi o kwotę ponad 23 mln zł, w sprawie jest 191 poszkodowanych - poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledztwo trwało od lutego 2013 r.

(fot. John Guillemin / Bloomberg)

"Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Michałowi G., zarzucając mu, że od marca do września 2011 r. prowadząc działalność pod firmami EMG Finance, Bezpieczne Inwestycje Sp. z o.o. i EMG Capital Partners SA doprowadził 191 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie nie niższej niż 23,7 mln zł i 174,5 tys. dolarów" - powiedział rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Przemysław Nowak.

Prokurator zaznaczył, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż G. zawierał z klientami umowy, w których zobowiązywał się przeznaczać całość przekazywanych mu pieniędzy na inwestycje, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału. "Obiecywał jednocześnie zwrot w wysokości od 16,8 proc. do 20 proc. w skali roku" - dodał.

Według prokuratury G. zawierając umowy, wprowadzał swoich klientów w błąd przede wszystkim co do zamiaru przeznaczenia wszystkich wpłacanych pieniędzy na cele inwestycyjne, jak również w odniesieniu do bezpieczeństwa powierzonego kapitału i możliwości osiągnięcia wysokich odsetek.

"Analiza rachunków bankowych wykazała, że na cele inwestycyjne została przekazana jedynie część pieniędzy wpłaconych przez klientów. Natomiast znaczna część wpłaconych środków została przeznaczona na zupełnie inne cele, w tym bieżące koszty funkcjonowania spółek i prywatne potrzeby G." - powiedział prok. Nowak.

Z kolei - jak dodał - środki zainwestowane nie przyniosły żadnych zysków, większość została utracona na rynku walutowym. "Natomiast wypłaty, jakie były dokonywane na rzecz klientów, pochodziły z pieniędzy wpłaconych przez innych klientów" - mówił prokurator.

Prokuratura poinformowała ponadto, że G. nie przyznał się w śledztwie do popełnienia zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Według Kodeksu karnego za doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i dopuszczenie się tego czynu w stosunku do mienia znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia.

Jeszcze w 2012 r. - w związku ze sprawą Amber Gold - prokurator generalny Andrzej Seremet poprosił prokuratury w całym kraju o szczegóły dotyczące śledztw odnoszących się do funkcjonowania parabanków i piramid finansowych. Z ówczesnych danych wynikało, że od początku 2007 r. do końca sierpnia 2012 r. odnotowano 146 spraw dotyczących funkcjonowania takich piramid, czy też parabanków. Najwięcej spraw było wtedy w apelacjach: warszawskiej, lubelskiej i gdańskiej. (PAP)

mja/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~piju

Nie wierzę w żadne rzetelne działania prokuratur!

! Odpowiedz
0 1 ~kinga

https://joffice.jeunesseglobal.com/v2/Social/video/?m=1812500&nocache=70502897

! Odpowiedz
0 1 ~cd

Lepsza piramida jest grecja czy upaina

! Odpowiedz
0 0 ~Komornik_Adam

to tak jak w Rosji tylko tam to możliwe - http://www.almoc.pl/img.php?id=3218

! Odpowiedz
0 0 ~OoO

Widziały gały co brały!!

! Odpowiedz
0 4 ~zbyszko

a co to jest w porównaniu z 400 milionami Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca (prezes siedzi na zwolnieniu psychiatrycznym) i 350 Józefa Jędrucha, prawomocnie skazanego, który paraduje na wolności i miesza na giełdzie???!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 9 ~endi

Domagam się zmiany prawa i PUBLICZNEGO odrąbywania złodziejom łap

! Odpowiedz
0 1 ~dtr

Na biednych nie trafiło, średnio każdy "inwestor" wpłacił ponad 120 tys. zł.

! Odpowiedz
0 8 ~rty

tacy bandycie też siedzą w spółkach giełdowych - przynajmniej kilku...

! Odpowiedz
0 8 ~podatnik

W złodziejskim i bandyckim kraju jakim jest polska nie ma się co dziwić że robi się takie przekręty.Bandyci i złodzieje są pod szczególną ochroną.A wszystko dlatego że rządzi państwem gangsterska partia zwana obywatelską.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.