Kim jest Zbigniew Stonoga?

Zbigniew Stonoga, człowiek, który spowodował falę dymisji w rządzie Ewy Kopacz, był dotąd znany głównie w internecie. Jego profil na Facebooku „lubi” obecnie niemal pół miliona osób. Teraz, za sprawą publikacji akt śledztwa tzw. afery taśmowej, poznała go cała Polska. Kim jest Zbigniew Stonoga?

(fot. Kamil Kiedrowski / EastNews)

Stonoga jest z zawodu tokarzem, pochodzi z Wołomina. Początek jego dziwnej historii, która przez lata narastała, aby teraz gwałtownie eksplodować i zdmuchnąć kilkanaście najważniejszych nazwisk polskiej sceny politycznej, sięga roku 2002. Jak opowiada sam Stonoga, w roku 2002 został pełnomocnikiem Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum. Jego zadaniem miała być windykacja dłużników tej firmy. Zadanie okazało się jednak iście herkulesowe. Jak twierdzi Stonoga, Józef Jędruch, szef KFI Colloseum (został skazany prawomocnym wyrokiem za wyłudzenie 400 mln zł od państwowych firm sektora energetycznego – przyp. redakcji), rozdał polskim politykom ponad 170 mln zł w formie zadatków i zaliczek. To te pieniądze Stonoga miał ściągnąć z powrotem do firmy. Twierdzi, że udało się to zrobić z 30-procentowym dyskontem. Te 30% miało zostać w rękach polityków.

Zarządzający: na te spółki postaw w 2016 r.

Zarządzający: na te spółki postaw w 2016 r.

W inwestycyjnym świecie nie zawsze opłaca się być wojownikiem Jedi. Czasem zarobku warto poszukać w mrocznych zakątkach giełdy.

Dlaczego Stonodze miało się udać? Stonoga brał udział w życiu politycznym. Przemysław Wojciechowski, który realizował program telewizyjny o Stonodze dla „Superwizjera TVN”, pisze o nim na swoim blogu: „Sprawiał wrażenia człowieka chełpliwego. Chwalił się swoimi kontaktami w biznesie i oczywiście w polityce. Machał przed moimi oczami legitymacją asystenta poselskiego. Twierdził, że doskonale zna Andrzeja Leppera, że niejednokrotnie biesiadował z nim do rana. Mówił o finansowaniu partii Samoobrona i innych dziwnych, wręcz niewiarygodnych sytuacjach.”

Lepper i Samoobrona w końcu jednak odcinają się od Stonogi. "Powiedziałem dzisiaj Stonodze won! Pogoniłem go z klubu, dałem reprymendę posłance Łyżwińskiej, której doradcą jest Stonoga, żeby nie utrzymywała z nim kontaktów" - powiedział cytowany przez „Życie Warszawy" w styczniu 2003 roku Andrzej Lepper.

Kolejny rozdział życia Stonogi, to pobyt w areszcie, w wyniku zatrzymania go na podstawie listu gończego, wydanego jak sam twierdzi, z powodu 89 postępowań toczących się przeciwko niemu. W latach 2004-06 Stonoga był przenoszony 63 razy z jednego aresztu do kolejnego, w których przedstawiono mu w sumie 89 zarzutów.

W efekcie Zbigniew Stonoga przebywał 2 lata w więzieniu, chociaż żaden ze stawianych zarzutów ostatecznie się nie potwierdził. Skazany został dopiero za niespłacenie limitu w karcie debetowej w wysokości 19 tys. zł. Zasądzona kara to 3,5 roku pozbawienia wolności. Stonoga, po wielu perypetiach, odzyskał wolność w listopadzie 2006 roku w wyniku kasacji wyroku wniesionej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Tutaj historia mogłaby się zakończyć, jednak kilka lat później – konkretnie w 2013 roku  nabiera ponownie rozpędu. Tym razem Stonoga zaczyna występować w niej jako ktoś, kto bezpardonowo i, oględnie mówiąc, w bardzo "nieuprzejmy" sposób, walczy z urzędami państwowymi, policją i w ogóle każdym, kto odważy się krytycznie o nim wypowiedzieć.

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami.

Stonoga twierdzi, że nabył w 2012 roku w Zamościu nieruchomość za 8,5 mln złotych, płacąc 1,9 mln zł podatku VAT. Do fiskusa zwrócił się o zwrot tego podatku. Zwrotu jednak nie otrzymał. Wchodzi więc na wojenną ścieżkę z urzędem skarbowym, wywieszając na komisie samochodowym, który prowadził, baner z napisem: „Zamknęliśmy, bo wypierydolił nas urząd skarbowy Warszawa Targówek na kwotę 1 900 000 zł. Dziękujemy ci zasrany fiskusie". Literówka popełniona w treści banneru była celowa, aby nikt nie mógł zarzucić Stonodze obrazy urzędnika państwowego.

(Facebook)

Podobnymi hasłami zaczyna obklejać audi R8, którym jeździ. Za hasło „dziękuję ci, zasrana Polsko” ścigała go prokuratura, potem jednak śledztwo umorzyła. Współpracę ze Stonogą kończy jednak firma Fiat Auto Poland, która twierdzi, że jego wyczyny szkodzą wizerunkowi firmy.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~anna

Niby go wygania Lepper, ale sa firmy a necie jak przychodzi się kajać do Stonogi i widac, że szanuje Stonogę

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 13 ~pisiorek

I kto wybitnie pomógł ziobrom,szyszkom , kwakom dorwać się do władzy ? Kto zgnoił podowców ? odpowiedź : kryminaliści i złodziej !!!!!!! Dziękujemy im za "dobrą zmianę".

! Odpowiedz
15 3 ~polak

Szkoda faceta. Jak tak można gnoić.

! Odpowiedz
0 16 ~luneta

Gołym okiem widać że to kosmita.

! Odpowiedz
7 7 ~alm

Stonoga 345 km/h Ferrari
https://youtu.be/SkuJ0eonWXU skaptowany przez Kamińskiego dekowany przez Ziobrę.

nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka ..........tak skończy ten gagatek

! Odpowiedz
8 13 ~bolek

zwykly frajer

! Odpowiedz
13 25 ~StonogaCalaPrawda

Kim jest Zbigniew Stonoga? Chcesz wiedzieć? Zapraszam na stronę "Stonoga Cała Prawda" na Facebooku, gdzie można przeczytać o prawdziwym charakterze tego pana. Wyłudzenia, kradzieże, cenzura, oszustwa gospodarcze - to tylko niektóre z licznych przewinień samozwańczego filantropa. Wejdź, przeczytaj, wyciągnij wnioski.

! Odpowiedz
4 3 ~siawaek

jak zkontaktowac sie ze stonoga

! Odpowiedz
13 11 ~janina955

Ciekawi mnie osoba Andrzeja Dudy i sprawa jego córek ,niech Ktoś ujawni co wie na ten temat

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne