REKLAMA

KNF cofnęła zezwolenie spółce Waluciarz.pl

2019-10-29 18:00
publikacja
2019-10-29 18:00

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła zezwolenie na świadczenie przez spółkę Waluciarz.pl usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej - poinformowała KNF we wtorkowym komunikacie.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Jak wyjaśniono, decyzja została podjęta jednogłośnie.

Z komunikatu Komisji wynika, że zezwolenie na świadczenie usług płatniczych udzielono spółce w lipcu 2015 r. Obejmowało ono świadczenie usługi przekazu pieniężnego. "KNF ustaliła, że w związku z działalnością Spółki w zakresie świadczonych usług płatniczych, zachodzi bardzo wysokie ryzyko popełniania lub ułatwiania popełniania przestępstw" - tłumaczy regulator.

Zaznaczono, że stwierdzenie zachodzenia tych przesłanek nie wynika z okoliczności będących podstawą wpisu spółki na listę ostrzeżeń publicznych KNF w grudniu 2018 r.

"KNF uznała w szczególności, że Waluciarz.pl SA nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych. Oznacza to, że w związku z działalnością Spółki istnieją bardzo poważne wątpliwości, że Spółka (...) będzie zarządzała działalnością w zakresie usług płatniczych w sposób ostrożny i stabilny (...). Przeprowadzona ocena działalności Spółki oraz skala i natężenie ryzyka związanego z tą działalnością nie pozwalają uznać tych wątpliwości za usuwalne" - wyjaśnia KNF.

Komisja zaznaczyła, że także osoby zarządzające spółką nie dają rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania - ponoszą pełną odpowiedzialność za nieprawidłowości w działalności spółki.

"KNF uznała ponadto, że Spółka kontynuując swoją działalność w zakresie usług płatniczych stanowiłaby zagrożenie dla stabilności systemu płatniczego lub dla zaufania do tego systemu. Prawidłowe funkcjonowanie systemu płatności (w tym zwłaszcza płatności detalicznych, obsługiwanych przez dostawców usług płatniczych) ma kluczowe znaczenie dla sprawnego i efektywnego regulowania zobowiązań pieniężnych oraz funkcjonowania rynku sprzedaży towarów i usług, co z kolei znajduje bezpośrednie przełożenie na stan gospodarki realnej" - czytamy w komunikacie KNF.

Jak wyjaśniono, istota usługi płatniczej polega na powierzeniu przez płatnika środków płatniczych dostawcy usługi w celu dostarczenia tych środków do odbiorcy płatności. Według KNF, aby płatnicy i odbiorcy płatności masowo skłonni byli do korzystania z tego typu usług, niezbędne jest, by byli przekonani, iż transakcje, których dokonują przy użyciu tych usług świadczone są przez podmioty o nieposzlakowanej opinii i dobrej reputacji, a ich pieniądze są bezpieczne.

Zdaniem Komisji zaufanie, że działalność w zakresie usług płatniczych nie jest wykorzystywana w działalności niezgodnej z prawem czy wręcz przestępczej, powinno istnieć też po stronie organów państwa.

"W ocenie Komisji, kontynuowanie przez Spółkę jej działalności w zakresie usług płatniczych wpływałoby negatywnie na rynkową, społeczną i państwową percepcję prawidłowości i bezpieczeństwa usług płatniczych, a co za tym idzie, stanowiłoby zagrożenie dla ogólnego zaufania do systemu płatniczego w tym jego rozwiązań prawnych i instytucjonalnych" - podkreślono.

Dodano, że decyzja o cofnięciu zezwolenia dla Waluciarz.pl jest wyrazem braku tolerancji dla naruszania standardów i kreowania w ten sposób zagrożeń dla stabilności rynku usług płatniczych i zaufania do tego rynku. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki