REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Informatyk, lekarz, opiekun osoby starszej - oni znajdą pracę w Niemczech

Barbara Sielicka2011-04-05 07:30
publikacja
2011-04-05 07:30

1 maja 2011 roku niemiecki i austriacki rynek pracy otworzy się dla pracowników z nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Szansę na znalezienie pracy będą miały m.in. osoby, którym do tej pory nie udało się znaleźć zatrudnienia oraz fachowcy.

Część specjalistów rynku pracy uważa, że po 1 maja z Polski może wyjechać nawet pół miliona pracowników, w tym wielu fachowców, którzy w Niemczech i Austrii mogą liczyć na większe zarobki. Wielu wskazuje jednak, że ta liczba jest mocno przesadzona. Kto bowiem chciał pracować w omawianych krajach – już to zapewne zrobił.

Ambasady ruszą z pomocą

Do wzmożonych wyjazdów Polaków szykują się Ambasady RP w Berlinie i Wiedniu. W związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie opracował informator poświęcony prawu pracy w Niemczech.Można w nim znaleźć m.in. omówienie zmian prawnych związanych z otwarciem rynku pracy, czy też zawody, które w Niemczech są najbardziej poszukiwane. Jak podaje raport, na pracę w Niemczech liczyć mogą przede wszystkim informatycy i inżynierowie, pracownicy branży medycznej: lekarze, dentyści, pielęgniarki a także osoby do opieki nad starszymi i wielu innych. Podane jest także średnie wynagrodzenie, na jakie mogą liczyć przyszli pracownicy.

Średnie wynagrodzenie dla:


  • pielęgniarki - 2150 euro
  • opiekuna osoby starszej – 1700 euro
  • lekarza – 4560 euro
  • sekretarki – 2150 euro
  • programisty – 3430 euro
  • budowlańca – 2250 euro
  • handlowca 1750 euro

Ambasada zachęca jednocześnie do poszukiwania miejsc pracy w Niemczech poprzez agencje pracy w Polsce.

O czym powinien pamiętać polski pracownik w Niemczech

Dokument pełen jest praktycznych rad, o których powinny pamiętać osoby wybierające się do pracy do Niemiec. Mowa m.in. o obowiązku zgłoszenia się do lokalnego urzędu meldunkowego w ciągu 7 dni od wprowadzenia się do Niemiec oraz o konieczności założenia konta bankowego. Omówiony jest także elektroniczny system poboru podatku.

Przeczytamy również o tym, o jakie dane może pytać nas niemiecki pracodawca, co powinna zawierać prawidłowa umowa o pracę, jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do polskiego pracownika, jak będzie liczone jego wynagrodzenie oraz urlop.

Ambasada informuje nas o tym, kiedy mogą być zmienione warunki zawarte w umowie, z jakich przyczyn może nastąpić rozwiązanie stosunku pracy, jakie wówczas przysługują pracownikowi zasiłki. Dowiemy się także, jak złożyć pozew do niemieckiego sądu pracy i jakie w związku z tym czekają na nas koszty.

O tych i o wielu jeszcze innych informacjach, które są cenne dla osób wybierających się do Niemiec możemy przeczytać w  dokumencie pt. Zatrudnienie Polaków w Niemczech.

O czym powinien pamiętać polski pracownik w Austrii

Praktyczny poradnik dla Polaków, którzy chcą podjąć pracę w Austrii przygotowała także Ambasada RP w Wiedniu. Cudzoziemiec obowiązany jest zameldować się w ciągu 3 dni od daty przybycia na terytorium Austrii. Organem meldunkowym są urzędy dzielnicowe i gminne. Aby uzyskać zameldowanie, należy wypełnić formularz meldunkowy oraz okazać paszport lub dowód osobisty. Przepisy przewidują karę grzywny do 726 euro za niedopełnienie bądź nieterminowe dopełnienie obowiązku meldunkowego.

Co do zatrudnienia, od 1 maja 2011 roku uzyskanie pozwolenia na zatrudnienie obywatela Polski nie będzie potrzebne. Poradnik zawiera wiele informacji o tym, jak wygląda system prawa pracy w Austrii, jakie obowiązki ma wobec pracowników austriacki pracodawca, gdzie szukać pomocy w przypadku sporu z pracodawcą oraz wiele innych informacji.

Całość przeczytać można w dokumencie: Praktyczny poradnik dla obywateli polskich przyjeżdżających do pracy w Austrii.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

 
Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Jurek26
W końcu ktoś porządnie i konkretnie napisał artykuł o wyjeździe do Niemiec. Gratuluje udanego artykułu, świetne źródło informacji. Pozdrawiam!
~lkdasjf
Za takie pieniądze żaden programista z głową na karku nie pojedzie pracować do Niemiec, bo mu się to nie opłaci. Chyba, żeby podpisać umowę o pracę zdalną.
~Niemiec
Płace podane są BRUTTO.
~Greeder
Niezła nagonka na wyjazdy, ale co się dziwić, dla Polski to same korzyści: eksportuje białych Murzynów, którym trzeba tu zasiłki płacić. W zamian dostaje twardą walutę. Co najlepsze, nie będzie musiała Murzynom płacić emerytur, bo zarobią je sobie za granicą.
~az
średnia niezła , nie ma co się zastanawiać ostatni gasi światło
~też dziadziuś
polecam te wiadomość dziadziusiom co to dla wnuczków głosowała za integracją z Unią. Teraz w komórce,w chlewie,na barłogu, zero opieki
~sgr
Tak byłoby w Polsce dziadus i wnuczuś- bez pieniedzy i opieki.Tak wnuczus zarobi,przysle dziadkowi ,a tem wynajmie sobie ukrainkę- obydwaj bedą mieli kase i dziadek opiekę
~myślący
poprzez agencje ? i 50-70 % pensji oddawac im za posrednictwo ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki